Всеки лозар трябва да може и сам да нормира реколтата, която ще очаква тази година
На първо място, за да успее да направи това, трябва да се научи да инспектира сам лозите – това е валидно както за болести и неприятели, така и за наличие на слаби и негодни леторасли, които първоначално не са отстранени. Те трябва да се премахват, защото ще черпят хранителни вещества от лозницата, без да дават нищо в замяна.
Трябва да се научим и сами да преценяваме силата на лозата, което ще ни се наложи да правим през задаващите се летни месеци, когато ще започнем да нормираме реколтата.
По-нататък с летните грижи това ще става и на практика - като премахваме някои излишни листа и гроздове, без да ни е страх. Не трябва да страдаме за тях, защото качеството на реколтата и доброто й узряване ще зависи пряко от количеството грозде, което лозата ни ще може да изхрани.
За да разберем колко грозде ще е в състояние да изхрани нашата лоза, трябва да вземем предвид нейния потенциал.
Можем да ползваме и следния пример:
Една плодна пръчка със средна жизненост и дължина около 140-160 см, с 14-20 листа и общо покритие на листата от 25-35 кв. см например е в състояние да изхрани 400-500 грама плодове, не повече.
Следователно, за да се получат навреме по-големи гроздове, ще е необходимо да се приложат агротехнически методи и грижи за гроздето и за листната маса и за преценяването им.
За начинаещите лозари може да се препоръча ориентировъчно да оставят не повече от един-два грозда на плоден леторасъл, ако нямат капково напояване.
Ако имат сорт с много големи гроздове от рода на 1,5 кг или повече, тогава може да се наложи да оставят и един грозд.
При десертните сортове за добра реколта се смятат 4 кг грозде на 1 квадратен метър.
По този начин, при схема за засаждане 2х2 метра, трябва да се получи 16 кг реколта.
Коментари