Мостовете са много популярен елемент от ландшафтния дизайн. Те са простичък, но ефективен начин за трансформиране на парцела, визуално увеличаване на площта му и усложняване на терена. Такива конструкции са изработени от метал, камъни, бетон и дърво. Те могат да получат различни форми - всичко зависи от желанията на собственика на градината и стила на дизайна на територията.
Декоративните мостчета могат да се поставят както над истински водоеми, така и на други места в градината. Например малки, кокетни преходи над сухи потоци от камъни и трева, цветни лехи и тревни площи изглеждат много красиви.
Част от цялостния градински декор
Мостът в градината е не само и не винаги изключително функционален обект, той е и декорация на ландшафта. Този декоративен елемент визуално усложнява релефа, създава илюзията за разлика във височините, прави района да изглежда по-просторен и като цяло много по-интересен и привлекателен.
Функционални
Те се използват както за украса на обекта, така и за придвижване на хора по тях и преминаване на колички, и различни инструменти, като косачки за трева. Съответно е важно такъв мост да е не само красив, но и издръжлив, удобен и безопасен за движение по него.
Декоративни
Тези мостове служат единствено за украса на обекта и не са предназначени за редовна употреба. В тази връзка техният дизайн е опростен доколкото е възможно. За допълнителен естетически ефект такива мостове често се украсяват с фигури на животни, саксии с растения или други декоративни елементи. Друг вариант са миниатюрни мостове като част от градински миниатюри.
Има няколко вида структури, от които да избирате.
Директни
Те са универсални, лесни за инсталиране, и се вписват в градини с всякакъв дизайн, но могат да изглеждат много впечатляващи и необичайни, поради интересни парапети, сложни форми или специален декор.
Сводести
Те изглеждат леки, пасват добре във всяка градина и визуално правят топографията по-интересна. Но поради по-сложната им форма цената им обикновено е по-висока от тази на правите, особено ако говорим за някакъв оригинален дизайн.
Те представляват няколко отделни елемента, положени на разстояние един от друг, например големи камъни, бетонни плочки или парчета дърво.
Такива конструкции изглеждат необичайни и са по-лесни за инсталиране от други, но не са много безопасни за малки деца и са неудобни за градински колички и други подобни.
Със стъпала
Състоят се от две стълбища, свързани с прав участък. Обикновено се използват в случаите, когато е необходимо да се измине достатъчно голямо разстояние. За безопасност такива мостове обикновено са оборудвани с парапети.
Висящи
Всичко е ясно от името - елементите на такива мостове са окачени на парапети или други части на конструкцията. Такива мостове изглеждат много впечатляващи, но са сравнително по-скъпи от другите, поради сложността на дизайна и конструкцията.
СЪВЕТ: Коя опция за мост да изберете зависи от цялостния стил на ландшафтния дизайн, личните предпочитания, бюджета и други фактори. Когато вземате решения, имайте предвид, че мостът е акцентен елемент на обекта и винаги ще привлича вниманието. Затова изберете дизайн, който наистина се вписва в стила на градината и не пестете от качеството на материалите и работата.
Материалът
Градинските мостове могат да бъдат направени от различни материали.
Дърво
Основно се използва твърда дървесина, тъй като е по-надеждна и издръжлива. Такива мостове са сравнително евтини и благодарение на естествения материал се вписват органично в пейзажа. Друго предимство на дървото е, че е доста лесно да се работи с него и дори начинаещ може да се справи с тази задача, ако желае.
Разбира се, дървото трябва да се третира с влагозащитни и противогъбични средства, особено ако мостът е изграден над истинско водно тяло, а не например цветна леха. В противен случай конструкцията ще запази естетическия си вид само за няколко години и след това просто ще изгние.
Камък
Подобно на дървото, камъкът е естествен материал, който идеално се вписва във всеки пейзаж. Освен това е много по-здрав и издръжлив от дървото. Така че, въпреки че полагането на камък е труден и дълъг процес, си заслужава, защото мостът ще е дълговечен.
Най-често такива конструкции са изградени от варовик, гранит и мрамор. Въпреки това всеки достатъчно издръжлив камък, намерен във вашия район, ще свърши работа. Можете да използвате и декоративен камък, но само такъв, който е подходящ за външна употреба.
Бетонни конструкции
Бетонът е отлична алтернатива на камъка, защото съчетава своята здравина и издръжливост със сравнително прост строителен процес. Обикновено такива малки градински мостове са монолитни, т.е. те представляват един цял елемент, изработен от стоманобетон (за по-голяма здравина в конструкцията е допълнително положена армировъчна рамка). Готовата конструкция може да бъде оставена недовършена, боядисана, покрита с естествен или декоративен камък или върху нея да се монтира дюшеме.
Метал
Такива мостове могат да бъдат направени изцяло от метал или с метална конструкция и дървена или каменна настилка и/или парапети. Металът предоставя най-голямо поле за творчество - в крайна сметка е възможно да се създаде структура с всякаква форма и с необичайни, интересни модели и елементи.
Металните мостове се правят по два начина:
- Метод на студено коване. Елементите се огъват в желаната форма с помощта на инструменти. Този начин е сравнително евтин, но не ви позволява да създавате наистина сложни декоративни елементи.
- При горещото коване металът получава своята форма след нагряване. В този случай възможностите за коване са много по-големи, но той е и значително по-скъп.
Имайте предвид, че металните конструкции не са идеални за всички градини. Те изглеждат най-добре в модерни пейзажни стилове и в присъствието на други метални предмети в градината, например пейки, фенери, огради. За по-добра съвместимост на тези елементи един с друг, те трябва да бъдат закупени от един и същ производител или изработени по поръчка едновременно и в един и същи цех.
Дизайнерът съветва
Какъвто и материал и специфичен дизайн на моста да изберете, уверете се, че той отговаря на цялостния облик на обекта. Пропорционалността е много важна - огромна структура в малка площ ще изглежда смешно, дори ако сама по себе си е много красива.
Ако е тесен, трябва да е нисък. Възможни са изключения, но само за внимателно обмислени дизайнерски модели, индивидуално създадени за конкретен двор с всичките му характеристики.
Над "сухия поток"
Не е необходимо да се правят мостове в градината само ако има реално водно тяло. В този случай те ще изглеждат най-впечатляващо в комбинация със сух поток - имитация на малък резервоар с течаща вода от камъни и цветя.
Такъв поток е чудесен начин да украсите градината и да разграничите различните зони, например овощна градина и морава с цветя.
Чрез внимателно подбиране на формата и цвета на растенията и камъните можете много точно да предадете външния вид на истинско водно тяло. И ако поставите LED лента по цялата дължина на "потока", тогава на тъмно можете да създадете ефекта на течаща вода.
Струва си да инсталирате мост над такъв поток по две причини:
- Първо, това ще направи имитацията на водоем още по-реалистична.
- Второ, ще може да се преминава без риск от увреждане на растенията и преместване на натрупаните камъни.
Когато мислите за изграждането на мост, не забравяйте, че сухият поток се появява в ландшафтния дизайн от традиционните японски градини. Това означава, че дизайнът на конструкцията трябва да бъде доста прост, спокоен и дискретен.
Що се отнася до материалите, трябва да дадете предпочитание на дърво, камък или бетон, а не на метал. Японските пейзажи се характеризират с използването на естествени суровини или техните надеждни имитации.
Къде да построите мост?
Ако на мястото има река или поток, тогава е по-добре да построите мост през тях - там, където каналът е най-малко широк. Това разположение изглежда най-впечатляващо и ви позволява да спестите пари поради по-малкия размер на конструкцията.
Важна е и лекотата на използване. Ако трябва често да ходите между двата бряга, тогава инсталирайте мост по най-краткия маршрут.
Ако няма водоем, обърнете внимание на онези места от градината, които изискват:
- заобикаляне или прекрачване (например изкоп, малка височина или дупка, комуникации над нивото на земята);
- визуално подчертаване на фона на останалата част от територията (това може да бъде цветна леха, тревна площ, алпинеум, граница на флористични зони, например цветна леха и морава и много други).
Не трябва да криете моста в гъсталаците или в далечните ъгли на обекта. Това е важен декоративен елемент на ландшафтния дизайн, което означава, че трябва да бъде ясно видим. Разбира се, не говорим за ситуации, при които някъде в покрайнините на градината е необходим мост по функционални причини.











Коментари