Могат ли да отговорят машините с азиатски произход на предизвикателствата в родното земеделие?

Инес ЗЛАТАНОВА

Безброен набор от предприятия съставляват производителите на аграрна техника в глобален мащаб. Предпочитанията на земеделските стопани зависят много от географското разположение и демографската ситуация, от възможностите за доставка и получаване в търговската мрежа, от наличието на обслужване на местно ниво и др. Все пак разстоянието не винаги е пречка за сдобиване с желаната техника, ако качеството оправдава дългото чакане. Азия е производител на много от тракторите в дистрибуторската мрежа по цял свят. Азиатско присъствие на трактори се забелязва и на водещите изложения у нас – БАТА АГРО и АГРА. Страни като Турция, Индия, Китай, Япония, Южна Корея и др. явно имат какво да покажат по отношение на селскостопанската техника на пазара в България. Затова ще разгледаме техните предложения за трактори.

Корейският концерн LG има специализирано звено за тракторно производство – компанията LS. Годишният производствен капацитет на корейските трактори надхвърля 50 000 машини. За нуждите на стопанствата от Европейския съюз производството обхваща 6 серии – MT1, XJ, MT3, XU, MT5, MT7. Линията започна с

най-компактния и икономичен

трактор за малки стопанства MT1

и стига до най-големия,

за средни по обем стопанства – MT7.

Серията MT1 включва трактори с компактни размери, изчистен дизайн и товароносимост от 440 кг за експлоатиране на широка гама приспособления. Опционалното оборудване е лесно за монтаж и демонтаж, включва багерно устройство, косачка с просвет 152 мм, или челен товарач с височина на повдигане 1,83 м и капацитет 455 кг. Трансмисията на модела MT1.25 е с два скоростни диапазона и максимална работна скорост от 14,6 км/ч. Общият дебит на хидравличната система е 27,6 л/мин, разпределен между помпата на инвентара (17,4 л/мин) и помпата на кормилното управление (10,2 л/мин). Оборудването му включва независим BOM с въртящ момент от 2500 об/мин и 3-цилиндров двигател Yanmar 3TNV80F с обем 1267 куб. см, 25-литров резервоар за гориво и мощност 24,7 к.с.

XJ серията включва

отворени тесни трактори, подходящи за

изпълнението на лозаро-овощарски дейности

MT3 е може би най-разнообразната серия, включваща модели с кабина или без, както и с ролбар, с мощност до 57 к.с., подходящи за всякакъв вид задания както на открито, така и на закрито, в растениевъдни стопанства, животновъдни ферми, оранжерии, бази, складове и т.н.

Серията LS XU вече не се вписва сред предходните тесни варианти трактори и се отличава с просторна и широка кабина. Тя попада в мощностния диапазон до 68 к.с. Тракторите от серия MT5 са универсални помощници в набор от селскостопански задачи, маневрени са, имат висока производителност, ниска консумация на гориво. Двигателят на MT5.73 e 4-цилиндров Turbo Diesel, CRDI Tier V. Максималната му работна скорост е 33 км/ч, а мощността достига 73 к.с.

Най-големият модел е MT7.101 от серията MT7, който се характеризира с обезшумена кабина, висока маневреност, производителност и икономия на гориво. Подходящ е за работа както на полето, така и в животновъдни ферми. Хидравличната контролна система е с позиционно регулиране, 6 разпределителя и 2 независими помпи с общ дебит от 86 л/мин. Трансмисията е Power Shuttle+Creeper с 40 предни и 40 задни скорости и работна скорост до 40 км/ч. Независимият BOM е с 540/540 Е/1000 оборота в минута. Регулирането на навесната система е електро-хидравлично, което гарантира стабилността на прикачния инвентар. Двигателят е тип Common Rail FPT F5G с турбина и 4 цилиндъра, кубатура 3387 см3, 115-литров резервоар и мощност 102 к.с.

Индийският бранд VST Tiller Tractors предлага мини трактора VST FieldTrac 927. Неговият двигател е мощен и ефективен 4-цилиндров агрегат VST Stage V ниво на вредни емисии, номинална мощност от 25 к.с. при 2700 об./мин и 18-литров резервоар за гориво. Трансмисията предлага 6+2 предавки и странично разположен скоростен лост Side Shift за разнообразие от операции. Скоростната кутия е механична, задвижването 4WD, въртенето на BOM 540/760 при 2350 об./мин, максималната скорост при движение напред достига 19,57 км/ч, и назад – 7,47 км/ч. Подобреният дизайн, комфортът в кабината и способът на управление придава на водача увереност, спокойствие и възможност за работа с лекота. Хидравличната система на FieldTrac 927 е Auto Draft & Depth Control (ADDC) с тандемна помпа за по-добро функциониране на кормилното управление и инвентара, триточков навес и две двойки хидравлични изводи за бързо прикачване.

Капацитетът на навеса има възможност

да се справи с инвентари с маса до 600 кг

Клиренсът е 220 мм, радиусът в завои е 2320 мм, системата за защита при преобръщане, предна противотежест с маса 60 кг и теглич са част от характеристиките на машината. Опционалното оборудване включва челен товарач. Спирачките са барабанни, управлението е със сервоусилвател на волана, а допустимата температура на околната работна среда варира от -10 до 45 градуса по Целзий.

Също базирана в Индия е компанията за трактори Solis, която включва няколко серии. S серията са трактори с мощност от 16 до 125 к.с., N линията са трактори с тясна колея и мощност 60-90 к.с., а тягата на H серията достига 20-30 к.с., превръщайки го в компактен и маневрен универсален помощник. Капацитетът на повдигане на различните модели варира според големината, като при H26 тя е 600 кг, за N версиите – 2500 кг, а при S-серията от 2500 до 3500 кг.

В Страната на изгряващото слънце, Япония, лидери са Kubota и Yanmar, а другите предприятия за тракторно производство са Iseki, Hinomoto, Mitsubishi и Shibaura. Те са икономични машини с олекотено кормилно управление. Mitsubishi предлага открити варианти и с кабина, верижни и колесни трактори с мощност според модела от 25 до 130 к.с. Shibaura има един трактор в портфолиото си – SB26, който е с 4-цилиндров двигател и мощност 60 к.с. Предлага се и открит вариант, и с кабина. Има хидростатично задвижване и добра видимост, което го прави много подходящ за работа с челен товарач.

Тракторите ISEKI са все по-предпочитан

избор за професионални фермери,

овощари, лозари, зеленчукопроизводители, животновъди и производители на земеделски и етерично-маслени култури както в Азия, така и у нас. Те покриват мощностния диапазон от 18 до 102 к.с., отличават се с висококачествено стандартно оборудване, икономичност и здравина.

Един от водещите производители на трактори, двигатели и други селскостопански машини на континента и в световен мащаб е мултинационалът Kubota, широко представен и в българската търговска верига за агротехника. Сериите M4, M5, M6 и M7 предлагат машини от различни мощности класове, съответно 66-74 к.с., 74-115 к.с., 104-143 к.с. и 130-170 к.с. Към тях са включени подразделенията M5 специализирани тесни трактори и M6U (от англ. „Utility”, което означава „полезен“). Последната линия съдържа 5 трактора, два от които с 4-цилиндров дизелов двигател Kubota V3769 и 4 модела с V6124 също с 4 цилиндъра, но и с по-голяма кубатура. Те са оборудвани с Powershift трансмисия с 3 диапазона по 8 скорости, осигуряващи 24 предни и 24 задни скорости. Интуитивното превключване на трансмисията позволява смяната на до 8 предавки, без да е необходимо използване на съединителя. В автоматичен режим, тракторът променя предавките, за да намери най-подходящата за извършваната моментна работа. Пълзящата скорост осигурява общо 32 скорости напред и назад. Високопроизводителната хидравлична система на M6U

осигурява управлението на тежки машини

с лекота, независимо от вида инвентар

Товароподемността на тракторите от серията се справя безпроблемно с разнообразието от прикачно оборудване. Хидравличният капацитет осигурява висока производителност благодарение на високия дебит на помпата, което позволява работа с тежък прикачен инвентар. При моделите M6-101 U и M6-111 U товароподемността е 5000 кг. Докато при 121,131 и 141 M6U тя е 6100 кг. Моделите са стандартно оборудвани с 2 хидравлични клапана и могат да бъдат оборудвани допълнително с до 4 клапана. Информационното табло в кабината позволява бърз преглед на нужните данни за трактора – скорост на движение, ниво на гориво, AdBlue, информация за двигателя и др. Моделите предоставят още редица функции и удобства, които допринасят за по голям комфорт по време на работа. Тракторите могат да бъдат оборудвани с комплект, който ще ги направи ISOBUS съвместими и осигуряващи съвременни решения за прецизно земеделие, които позволят точно използване на ПРЗ, торове и семена.

Kubota MX4900 е 51-литров дизелов трактор с мощност на двигателя от 49,3 конски сили и хидростатично кормилно управление. Той използва трансмисия със задвижване, регулируема между задвижване на 2 колела или задвижване на 4 колела или HST (хидростатична трансмисия) с конфигурация на задвижване на 4 колела. Този модел Kubota MX има максимална мощност (PTO) от 40,5 к.с. (30,2 kW) за типа трансмисия със задвижване и 39 к.с. (29,1 kW) за типа HST.

LS MT7.101 PS CAB
LS MT7.101 PS CAB
VST Fieldtrac 927
VST Fieldtrac 927
Solis S90 (90 к.с.)
Solis S90 (90 к.с.)
Iseki TG 6557
Iseki TG 6557
Mitsubishi GX3600
Mitsubishi GX3600
Kubota M6 U
Kubota M6 U
Kubota MX 5400
Kubota MX 5400
Hinomoto
Hinomoto
Mitsubishi
Mitsubishi