Ратанът е добър материал за сукуленти, затова един непотребен абажур ще се обърне нагоре като купа и ще се превърне във висяща саксия. Сукулентите често виреят в дупки в скални образувания или сухи каменисти пътеки, така че не се нуждаят нито от много почва, нито от постоянно поливане.

Материали и инструменти: памучен плат (стара тениска или подобен), кокосово влакно 50 см, верига за висяща саксия, почва, компост и мъх от градината, отвертка, тел за миене на съдове и фина шкурка.

Стъпка 1: Почистване и премахване на захранването

Металната тел е за това, а за петна от боя използвайте влажна кърпа и фина шкурка. Отвертката е необходима, за да се премахне електрическата част – кабелът с фитинга и лампата. Нож също може да потрябва.

Стъпка 2: Уплътняване на основата и подплатата

Начупете парчета мъх и ги вплетете между металните пръти, които държат лампата.

След това измерете кошницата и изрежете парче плат в размер, за да пасне. Добре е платът да е от чист памук. Материалът ще се разпадне с течение на времето, но дотогава корените на растенията ще са образували рогозка, която в комбинация с кокосовите влакна ще позволи на почвата да задържи подходяща влага, без да подгизва.

Стъпка 3: Среда за засаждане

За да дадете шанс на новите растения да продължат да процъфтяват и също така да не натоварват твърде много кошницата, използвайте:

  • две части влажни кокосови влакна плюс домашно приготвен компост и градинска почва;
  • две части пясък;
  • една част сух мъх и малки камъчета.

Кокосовите влакна се закупуват в пресовано блокче и когато се отварят и накисват във вода, се разширяват в пъти спрямо първоначалния си обем. Кокосовите влакна осигуряват хранителни вещества, докато се разграждат, плюс това подобряват аерацията на почвата. Добавянето на предварително накиснати кокосови влакна също означава, че средата за засаждане не само ще бъде готова за напояване, но и че в бъдеще тя ще се оттича свободно поради влакнестия си характер. Използването на кокосови влакна осигурява достатъчно вода за сукулентите, но което е важно, не позволява кошницата да стане прекалено тежка и подгизнала при дъжд. Сукулентите живеят в сухи условия, където внезапните наводнения им осигуряват влага, която след това се съхранява в листата.

След като направите смес, я напълнете на дъното на кошницата.

Стъпка 4: Засаждане

Ако имате смесица от сукуленти и резници от листа, може да ги смесите и засадите. Тези растения са чудесни за висящи кошници, защото процъфтяват, когато са оставени сами.

Използването на растения като сортовете Традесканция (Tradescantia), при които стъблата лесно се вкореняват там, където докосват почвата, означава, че всички оставени пространства между сукулентите ще бъдат автоматично запълнени. Това не само придава приятен и по-луксозен вид, но също така ще помогне да се предпази кошницата от твърде много вода при влажно време. По същия начин ще предпази корените на другите растения от твърде много пряка слънчева светлина.

Стъпка 5: Позициониране

След като инсталирате веригата, кошницата може да бъде окачена или на скоба, или на веранда, или дори на клон на дърво, навсякъде, където ще има слънчева светлина през по-голямата част от деня. Като алтернатива, кошницата може да се използва като самостоятелна саксия или да се поддържа върху пиедестал или стара саксия за комин.

Източник: instructables.com