От какво зависи диетата
Отглеждането на овце е възможно както при горещи условия, така и при студени, сурови условия. Температурната амплитуда може да варира от +40°С до -40°С. Ето защо днес се отглеждат много породи, които са подходящи за всяко населено място. Овцете трябва да се хранят комбинирано, като се използват витаминни добавки, зелена трева, сено, зеленчуци и др. Така животното ще получи всички необходими полезни компоненти, витамини и макроелементи за максимален растеж и угояване.
Важно! Храненето на овце с мокра росна трева не е безопасно, тъй като такава храна провокира подуване на червата, което може да доведе до посещение на ветеринарен лекар. Допълнителното хранене на овцете със зърно, сено или силаж е необходимо, когато пасищата са лишени от трева не само късно лято или есен, но и през зимата. Например през зимата почти напълно липсват сочни допълващи храни (зеленчуци и плодове), както и прясна трева, така че диетата на овцете трябва да бъде обогатена колкото е възможно повече с храни, богати на полезни вещества.
Затова е необходимо да се използва колкото е възможно повече сух фураж за кошарата, както и да се осигури достатъчно допълнителна храна за поддържане на оптимален растеж. Има няколко вида фуражи:
- Сеното: Храненето на овцете трябва да бъде балансирано. Трябва да се взема предвид какво ядат в зависимост от сезона, възрастовата категория и целта на тяхното отглеждане. Диетата се състои почти изцяло от растителни храни, тъй като тези животни са тревопасни. По правило те прекарват по-голямата част от времето си на паша по селските мери и пасища. През този период животните практически не се нуждаят от допълнителни фуражни добавки.
Но в същото време е необходимо да се включат много различни продукти в диетата за пълноценно угояване, както и правилно развитие на агнетата, с които се увеличава броя на животните. Това се прави по различно време на годината, така че количеството на допълващите храни няма да бъде еднакво. Например, с настъпването на зимата, сеното ще бъде основата на диетата, а зеленчуците са през лятото. Ако сравним ползите от окосената трева, тогава си струва да отбележим три вида, които съдържат много витамини и хранителни вещества дори в суха форма:
- детелина;
- люцерна;
- грах.
Сеното е един от основните фуражи
Дневната норма за овца е от 2 до 4 кг, така че през лятото трябва да сте подготвили необходимото количество трева за сенаж. Повечето стопани знаят, че най-голямото количество хранителни вещества има в билките по време на цъфтежа, така че е добре да сте окосили от тях за сено.
- Сламата: Ролята й е като допълнителното хранене - обикновено зърно, сено или слама. Късното лятно и есенно хранене често се превръща в заместващо угояване. Като вариация в диетата може да се използва слама вместо сено.
В същото време си струва да запомните, че този вариант не е най-добрият, тъй като излишъкът от слама ще провокира чревно разстройство при животните, тъй като практически не съдържа полезни вещества. Ако към дневната дажба на овцете се добави слама, тогава нейното количество не трябва да надвишава 2,5 кг, за подрастващи агнета - не повече от 1 кг. В този случай сламата трябва да е от растения като: овесени ядки; бобови растения; ечемик; просо.
- Силажът: Допълнителното хранене има за цел да задоволи хранителните нужди на овцете. Особено важно е да се предотврати прекомерната загуба на телесно тегло по време на сухо угояване при отбити и бременни овце.
Ако отглеждането на овце е предназначено за производство на месо, ще трябва правилно да направите изчисления относно качеството на храната и съотношението в протеиновата добавка, която е богата на фуражни зърнени култури, млада трева и бобови растения.
Най-апетитен за овцете е силажът
използва се за бърз растеж. Препоръчително е да се използва царевичен силаж заедно с бобови и груби фуражи. Приблизително 4 кг могат да се дават на животно на ден.
Важно! Когато пасете овце в ливади, трябва да избягвате растението момина сълза, тъй като е отровно и дори може да причини смърт.
Внимание! Силажът може да вкисне. Това може да се предотврати, като се намали съдържанието на влага в субстрата до 60% чрез добавяне на суха слама.
- Комбинирани фуражи: Използват се най-често преди клане на животното. В този вид допълващи храни има всичко необходимо за бърз растеж и угояване на телесното тегло. Пропорционалността на дневната доза комбиниран фураж е различна - в зависимост от възрастта. Например за овца ще бъде 0,5 кг, а за агне - 0,4 кг. При избора на такава храна трябва да се обърне специално внимание на производителя, тъй като качеството на фуража ще зависи от това.
- Зеленчуци: моркови, картофи, кръмно цвекло, пъпеши и плодове. Най-полезните и богати на витамини, фибри, микроелементи и други хранителни вещества са зеленчуците, плодовете и пъпешите. В този случай идеални са кръмното цвекло, картофите и обикновените моркови. Тези зеленчуци съдържат вещества, които помагат на животното да устои на болести и да смила добре храната - дневната норма е 4 кг. Освен зеленчуците, пъпешите и кратунките са богати на ценен състав - тиква и тиквички – и при тях дневната норма за овца е 4 кг. От плодовете за храна на овцете се използват предимно обикновени ябълки.
- Зърнени храни: Зърнените култури имат много фибри. Това си струва да запомните, когато съставяте дневна дажба за една овца. Ако прекалите с такива допълващи храни, храносмилането може да бъде нарушено.
Важно! Ечемикът, овесът, пшеницата са основните култури, чието използване е необходимо.
- Витаминни добавки: Можете да обогатите храненето на овцете с полезни вещества и витамини не само с помощта на допълнителни храни, но и чрез добавяне на синтетични витаминни добавки. Тяхната дневна норма трябва да бъде правилно изчислена за всеки индивид в зависимост от възрастта и пола (има упътващо пояснение в опаковките).
- Водата: При отглеждането на овце най-важен е водопоят. Без вода животните просто ще се разболеят. Количеството й винаги трябва да е достатъчно. Една овца може да изпие до 10 литра вода на ден.
- Пашата: Зелен фураж, зелена трева, плевели, тръни, издънки, които се ядат от овцете, са идеалният и бюджетен вариант за отглеждане им. Пасищата трябва да бъдат избрани правилно, тъй като свойствата на тревата не са еднакви през цялата година. Можете да засеете за зелен фураж овес, ръж, царевица, бобови растения или зимна пшеница. Такава сочна храна със сигурност ще се хареса на овцете. Листата от клони, младите издънки и дори дърветата са идеални за тях.
Приблизително изчисляване на диетата за деня: Съставът на дневната дажба е много труден, тъй като зависи от броя на овцете. За всяка овце трябва индивидуално да прецените количеството вода, фураж и други компоненти на диетата – причината е разликата във възрастта.
Важно! Изброените фуражи трябва да са включени в храната на овцете както през пролетта и лятото, така и през есента и зимата.
Внимание! Не пропускайте и микронутриенти като селен, йод, мед и кобалт – те също трябва да бъдат включени в диетата на овцете. Разбира се, техният брой в различните сезони и в зависимост от възрастта на овцата, ще бъде различен.
Предлагаме ви по-подробно приблизително изчисляване на допълващите храни за един ден за разплоден коч, бременна овца и овца след агнене:
1) Разплоден коч:
- концентрати 300 г;
- трева и зеленчуци – 85% от дневната диета;
- сено – 2кг;
- сочни фуражи – 3 кг.
2) Бременна овца:
- концентрати – 600 г;
- трева и зеленчуци – 85%;
- качествено сено – 0,5 кг;
- сочни фуражи – 3 кг.
3) Овца след агнене:
- концентрати – 600 г;
- трева и зеленчуци – 85%;
- сено – 1,5 кг;
- сочни фуражи – 3 кг.
И трите вида животни се нуждаят от специални грижи, тъй като неправилно оформеното допълнително хранене ще се отрази неблагоприятно на продуктивността на кочовете за разплод, както и на овцете по време на агнене и след агнене по време на лактация. Що се отнася до агнетата, младите животни и индивидите, които се угояват за месо, диетата им също ще бъде неравномерна.
Важна роля играе пиенето на мляко от агнетата. Най-често се прилага хранене с шише. Броят на храненията на агнета до 2 седмици е 5 пъти на ден, а след това на подрастващи млади животни се намалява до 3 пъти на ден. А индивидите, угоявани за месо, трябва да бъдат плътно и пълноценно хранени.
Пример за дневни норми за домашно отглеждане
1) агнета:
- овесен концентрат – 50 г;
- зеленчуци – 0,5 кг;
- сол – 4 г;
- сено – 0,5 кг.
2) подрастващи:
- овесен концентрат – 100 г;
- зеленчуци – 0,7 кг;
- сол - 8 г;
- сено – 0,7 кг.
3) угояване за месо:
- овесен концентрат – 300 г;
- зеленчуци – 1 кг;
- сол – 8 г;
- сено – 0,8 кг.
Интензивно угояване на овцете
Като настъпи зимата, овцете трябва да са прибрани в обор. Угояването при такива условия е дори по-лесно, отколкото на пасища. Необходимо е правилно да се разпредели какво и кога да се даде, така че животното да получи максимална полза. Комбиниран фураж, силаж и други варианти за състав на фуража могат да се дават в последователност: сено сутрин; сено, концентрати и много вода през следобедните часове; сено, комбинирано със сочни фуражи в 16 часа; сено с концентрат вечер. Спазвайки правилната диета и нейната пропорционалност, е възможно да подготвите овца за клане за 5 дни.

Коментари