Често кучето разпознава езика на тялото на собственика си, когато той започне да приготвя храната му, и бърза да изрази копнежа и нетърпението си да му се сервира. Какво кара едни кучета да чакат търпеливо храната, лежейки на постелката си, докато други обикалят, скачат, лаят и скимтят в очакване? Отговорът е количеството обучение, което са получили за контрол на импулсите.

Както можете да обучите куче да контролира импулса да върви напред и да дърпа, така можете да обучите кучето си да чака храната си спокойно и след това да сяда, преди да я осигурите. По-специално кученцата и младите кучета са известни с това, че трудно контролират импулсите си. Това важи и за човешките деца. Отнема известно време, за да научите как да се овладее изкуството на търпение.

С младите кучета това е в процес на работа, но можем да предприемем проактивен подход, като ги научим на някои основни неща относно концепцията, че „търпението се плаща“. Ако кучето ви лае, когато приготвяте храната му, може да се наложи да посветите известно време на целта да наложите тази концепция, но със сигурност си заслужава в дългосрочен план.

Една мисъл, която може да ви дойде на ум, е: „Ако приготвянето на храна продължава, докато кучето ми лае, означава ли това, че в крайна сметка ще възнаградим поведението на лай за храна? Ако е така, как можем да го спрем? Все още трябва да храним кучетата си с храна; да не ги храним не е опция..." Това наблюдение е правилно. Храненето на нашите кучета след лай ще засили поведението на лай, което ще ги накара да лаят повече в бъдеще, мислейки че това оказва влияние на скоростта и склонността ви в прехраната им. Поведенията, които са подсилени, укрепват и се повтарят. Колкото повече кучетата могат да репетират поведението си на лай по време на хранене, толкова повече поведението на лаене се установява и се превръща в навик.

Може да е изкушаващо да се опитате да коригирате лаещото поведение, докато се развива. В края на краищата, да извикаме с пълно гърло, „стига!“ може да бъде привлекателна опция, особено когато кучетата пронизват ушите и предизвикват главоболие. Да се карате на кучето, че лае, в повечето случаи няма да помогне, тъй като повечето кучета може да намерят този подход за объркващ и плашещ. Има много изследвания, направени както в областта на обучението на кучета, така и в образованието на децата относно отрицателните последици от използването на груби, отблъскващи методи за коригиране на нежелано поведение. Повечето изследвания изглежда са съгласни, че аверсивните методи на обучение са склонни да имат обратен ефект и да създават странични ефекти и негативни реакции като избягване, агресия и контраконтрол. Така че, ако не трябва да се карате/наказвате кучето си за лай и не искате кучето ви да репетира проблемното поведение отново и отново, какво остава да направите?

Опитайте метода „Търпението се отплаща“.

Пробвайте да информирате кучето си, че лаенето не ускорява приготвянето на храната, а по-скоро ви кара да работите на забавен каданс или дори да спрете? Нека да разгледаме как можем да потушим този тип лай и да научим нашите кучета на търпение (което се възнаграждава).

В ден, когато имате време да се посветите на обучение, започнете да приготвяте храната на вашето куче и го накарайте да ви наблюдава. В момента, в който кучето ви излае, спрете. Просто замръзнете като статуя и изчакайте около осем до десет секунди тишина. След като кучето ви млъкне за тези секунди, продължете с приготвянето на храната. Продължавайте да правите това; замръзвате, когато лаят се възобновявява и ускорявате, когато са тихи. Ако лаят продължава, можете дори да се отдалечите от мястото, където приготвяте или поднасяте храната, и да се върнете само след като кучето ви млъкне за поне десет секунди. Изчакването от осем до десет секунди е за предотвратяване на формирането на поведенческа верига. Кучетата са много умели в свързването на едно събитие с друго, образувайки това, което е известно като „поведенчески вериги“.

Веригите на поведение са причината, поради която кучетата, които скачат, продължават да скачат, но след това сядат за награда. Или защо кучетата се научават да вървят напред на каишката и след това да се накланят за награда. Тези кучета наистина смятат, че нежеланото поведение е част от упражнението, защото са свързали едно събитие с друго.

Ако възобновите приготвянето на храна веднага след като кучето ви спре да лае, има риск кучето ви да се научи да лае многократно и да мълчи, за да възобновите приготвянето на храна. Като добавите забавяне между лаенето и рестартирането на приготвянето на храната, вие работите за прекъсване на асоциацията и по този начин се надявате да не се образува поведенческа верига.

За да направите първите си сесии по-лесни и да предотвратите всякакво разочарование, е полезно част от работата по приготвянето на храната да бъде свършена предварително. С други думи, вземете гранулите или прясната храна на вашето куче вече предварително измерени в торбичка. Можете да го приготвите, докато кучето ви е на двора или на разходка.

Обучението на куче, което е лаяло по време на приготвяне на храна, ще изисква известна отдаденост и е нормално да срещнете определени проблеми. Например, ако изглежда, че лаят на вашето куче се увеличава, а не намалява, това може да е сигнал за това, което е известно като „избухване на изчезване“, но не се притеснявайте. По принцип това, което се случва, е, че кучето ви усилва лаенето си с надеждата да привлече вниманието ви, тъй като изглежда вече не работи. Вашето куче може в даден момент да се опита да лае по-силно или по-дълго от преди. Има също така шансове вашето куче да опита различно поведение за привличане на внимание, например да направи беля, защото знае, че тогава ще го чуете и видите.

В такъв случай просто спирайте приготвянето на храната по време на лаене и го подновявайте, когато кучето ви е спряло за известно време. След като кучето ви е мълчало и разбира, че „търпеливото поведение ускорява моя собственик, докато нетърпеливото поведение кара собственика ми да забави или дори да си тръгне“, можете да преминете към спускане на купата с храна на пода.

Това е част, с която кучетата често се борят, защото храната вече е по-близо и те започват да се чувстват по-неспокойни и развълнувани. Прилагайте същата стратегия като при приготвянето на храна. Вашето куче лае или скача, докато вървите към него? Спрете и дори се обърнете и си тръгнете, ако кучето ви упорства.

В началото на обучението кучето ще е объркано, защото сменяте асоциациите му при получаване на храна
В началото на обучението кучето ще е объркано, защото сменяте асоциациите му при получаване на храна