Иновация, която помага на стопаните бързо да реагират срещу природните стихии и да инсталират свои водоснабдителни инфраструктури с минимално смущение на земята

Една от последните иновации в земеделието са транширащите машини, известни още като Trenchеr (тренчър) инструменти. Тези специализирани устройства, твърдят специалисти и потребители, могат да играят важна роля в обработката на почвата и подобряването на устойчивостта на селското стопанство. Предназначени са за прокарване на канали или траншеи. Разполагат с единични или верижни остриета (лапи) или фрези, които режат почвата, за да се получи канал с желаната форма и размер. Транширащите машини могат да бъдат прикачни или самоходни. Намират широко приложение в различни сектори на селското стопанство. С тях се правят:

  •  канали за отводняване;
  •  инсталации за поливане, дренаж и контрол на нивото на влага в почвата;
  • траншеи с прецизни размери и форма;
  •  подготовка на почвата за сеитба;
  •  бразди - траншеи за равномерно разпределение на семена и развитие на корените;
  •  подземна инфраструктура за залагане на тръби и кабели.

Тренчърите имат редица предимства, работят бързо и ефективно, съкращавайки значително времето и усилията, необходими за ръчно изпълнение на тези задачи. Специализираните устройства за дълбаене осигуряват прецизно изработени траншеи с постоянна форма и размер. Стимулират растежа на растенията, подобрявайки дренирането на почвата, предотвратяват задържането на вода и спомагат за по-добра вегетация. Гъвкави и лесни за управление, те отговарят на нуждите на фермерите в земеделската им дейност. Особено полезни могат да бъдат при отводняване на полета, залети след проливни дъждове. Те отвеждат чрез система за дренаж излишната вода от почвата и поддържат подходящо ниво на влажност. По този начин

минимизират щети от наводнения

Каналите отвеждат бързо и ефективно водата от залети участъци към места, подходящи за целта, запазвайки земята годна за земеделска дейност. Това е от съществено значение за оптималното функциониране на системата за отводняване. Същото се отнася и за усилията в обратната посока - подпомагат основните системи за напояване в очаквани засушавания...

Навременното им приложение прави тренчърите добри помощници на фермери, пострадали от едни или други климатични изненади. С което се увеличава тяхното значение за реализация на аграрни проекти за противодействие на природните стихии и за защита на труда им. На практика това означава, че стопаните могат да

предвидят инвестиции в тази област,

особено ако решат да ползват новите възможности на НПВУ.

Вероятно малцина у нас са тези, които предвиждат придобиването на тренчър - няма информация, няма опит, няма нагласа и поради цената им. Разбира се, пропускат простия факт, че каналокопач може да се купи освен индивидуално, но и колективно.

Такива идеи все още не са характерни за нашите фермери (професионални или хоби), но очевидно климатичните изненади малко по малко ще променят мисленето им и те, принудени от бедствени ситуации, като наводненията в Северозапада, може да помислят да инвестират в оборудване за прокопаване на канали - отводнителни и напоителни, според нуждите.

Разбира се, това ще бъдат трайни съоръжения, които да помагат на земеделеца при бедствия и разливи в земеделски земи или за напояване при по-дълги сушави периоди. Обаче, преди да инвестират в траншираща машина, земеделците трябва да се запознаят със

специфичните изисквания и правила

за експлоатация на тези устройства.

Производители на такъв инструментариум не са много по света. Един от най-известните сред тях е компанията Ditch Witch, чиито канали и траншеи вече са станали световен стандарт и често са важни елементи от цели иригационни системи. Тренчърите на фирмата са в няколко серии с множество модели: серия C: 16X, 24X, 30X. Серия RT: 45, 70, 80, ST 37X. Част от по-малките варианти са Microtrencher MT 12, MT 16, MT 26-Нокаут, MT 122, MT 124, MT 164 и др. В по-горния клас, т.е. по-мощни са RT 120, RT 80 Quad, RT 120 QUAD и т.н. По-различен, но не е за пренебрегване и иновативният плуг - каналокопач PT 37.

Системите за копаене на Ditch Witch са с подчертано качество, много добре работят в синергия със съществуващите и действащи отводнителни или напоителни съоръжения.​​ Witch тренчърът е създаден да извършва изкопни работи по канали, ровове, микроокопаване с тесни прилягания и граници, използва се дори и за оран. Поддръжката му е с ниски разходи. Отличава се с висока производителност,

бързи и оперативни действия,

когато е нужно да се прокара канал за отводняване. Те реагират активно и при инсталиране на водоснабдителни системи с минимално въздействие върху земята.

Един от най-използваните дизайни е RT 70. Захранван е от двигател Yanmar Tier 4 Stage V, с мощност 72 к.с. Копае на дълбочина до 1,2 м. Друга версия, която би била достъпна за инвестиции от наши фермери е тренчърът C 30X, задвижван от двигател Vanguard с мощност 31 к.с. Копае на дълбочина до 1,2 м както за монтаж на тръби и кабели, така и при по-предизвикателни спешни задачи за неутрализиране на щети при порои или засушавания.

Също така известен производител на съоръжения и системи за прокопаване на канали със земеделско предназначение е познатата и у нас италианска марка Vermeer, която предлага на пазара транш-тренчъри в няколко варианта: RTX 130, RTX 200, RTX 250, RTX 450, RTX 550, RTX 750, RTX 1250. В нейното портфолио има и гама каналокопаещи комплекси, верижен тип, като тези в серията от T 555 до T 1225. Траншеикопачите на Vermeer са предназначени за едновременно очертаване, рязане, изкопаване и изхвърляне на изкопания материал. В зависимост от модела техните тренчъри могат да се използват за различни цели: от малки интервенции, като плитки канали в различни видове земя (тежки или по-леки почви) до по-дълбоки и широки траншеи за отвеждане на придошла вода или за довеждане на вода за напояване. Разбира се, тези задачи са в аграрния сектор. Vermeer копачите имат и по-широко приложение: при необходимост могат да оформят

инфраструктура за монтаж

на различни видове инсталации в условия и на нормални, и на трудни терени.

Траншейните машини на Vermeer са създадени за работа в широк диапазон от метеорологични и почвени условия, като помагат на фермерите за интелигентна и продуктивна реакция в конкретна рискова ситуация. Vermeer тренчърите могат да бъдат оборудвани с различни приспособления и разполагат с четириверижна система за работа.

Предимствата на микротраншеите включват минимална ширина на рязане, плитка дълбочина на поставяне и чистота на работното място. Разбира се, тази технология изисква правилното оборудване и Vermeer предлага широка гама от машини и приставки, предназначени да увеличат максимално производителността и да разширят номенклатурния списък на фирмата в областта на изкопи, траншеи, канали и др.

Основните предимства на тренчърите

на Vermeer са:

  •  бързо изкопаване;
  •  чист и стабилен изкоп;
  •  възможност за използване на изкопан материал за запълване.

Тези качества правят общите разходи за труд и експлоатация по-ниски и повишават рентабилността на инструмента. Vermeer копачите от серията RTX се намират на пазара в различни варианти в зависимост от мощността, дълбочината и ширината на изкопа: от модел 130 през 250 и 450, както и 550, 750 до 1250. Предлагат се и верижни траншейни машини също в няколко версии. В стоковата листа на Vermeer фигурират и машини от серията Т, която започва с модел 555 и достига до номер 1155. Мощността им варира от 15 до 120 к.с., дълбочината - от 90 см до метър и 80 см. Ширината на канала започва от 15 и достига до 110 см.

От своя страна и италианската фирма Tesmec произвежда тренчъри с верижна система за копаене със страничен изрез. Моделът Sidecut SC 3C е радиоуправляем верижен вариант, който се обслужва с по-малко персонал, повишава безопасността и намалява въздействието върху околната среда. Рентабилен верижен копач с компактен размер, дизайнът прави изкопи с дългосрочна надеждност и

ниски експлоатационни разходи

Снабден е с Re.M система за дистанционно наблюдение, със Smart Tracker и с GPS записващо устройство за постъпващата информация.

Особено висока продуктивност има универсалният верижен тренчър Tesmec 950 R с дистанционно управление, което позволява по-безопасна работа. В него конструкторите са вложили накланящо се аксиално задвижвано режещо колело за вертикално и гъвкаво рязане на горния повърхностен почвен слой за оформяне на канал, удобен за отвеждане или довеждане на вода. Мощността му е 100 к.с., теглото му е 4,5 т. Дълбочината на копане е 84 см, ширината 10-15 см. Извършва отводнителни операции и прави канали за полагане на инсталации с оптични влакна, захранващи кабели, тръби за вода и газ и във фермерски стопанства, и в комунални пространства. Този модел разполага с изместена верига за копаене, повдигаща се кабина, системи за автоматично полагане на кабели, за обратно пълнене и конвейер за товарене на камиони. Оборудван е с TrenchTronic 4.0 електронна система за управление, която го прави машина, спестяваща време и разходи при максимална ефективност.

Той работи с приложение TrenchIntel: DGPS система за насочване, както и със Smart Tracker и с GPS записващо устройство за данни. Снабден е със система за обратно запълване при полагане на кабели. При тегло от 20 до 26 т (за различните модели) мощността му достига до 275 к.с. Задвижва се с двигател CAT C7.1 ACERT Tier 4/Stage V. В него е заложена дълбочина на канала от 91 до 183 см и ширина от 20 до 45 см.

Един от най-използваните дизайни на Ditch Witch е RT 70
Един от най-използваните дизайни на Ditch Witch е RT 70
Тренчърът C 30X е достъпен за инвестиции от нашите фермери
Тренчърът C 30X е достъпен за инвестиции от нашите фермери
Vermeer копач от серията RTX
Vermeer копач от серията RTX
Верижна траншейна машина Vermeer RTX 1250
Верижна траншейна машина Vermeer RTX 1250
Sidecut SC 3C е радиоуправляем верижен вариант наTesmec
Sidecut SC 3C е радиоуправляем верижен вариант наTesmec
Универсалният верижен тренчър Tesmec 950 R с дистанционно управление
Универсалният верижен тренчър Tesmec 950 R с дистанционно управление