С прецизна ефективност и скорост иновативен инвентар изнася и сади разсада на равномерни интервали
Намираме се в един от най-натоварените месеци в градината и на полето, през който трябва ранните пролетни култури да бъдат засяти или засадени. По принцип всеки профи зеленчукопроизводител е наясно какво трябва да прави и следи внимателно кога постоянната температура на почвата ще се задържи около 12-14 градуса. Когато това главно условие е налице на ход е разсадо-посадъчната техника, добре подготвена за мисията си. Зеленчукарят навлиза на полето или в оранжерията и залага бъдещия висок добив.
Производителите на аграрна техника предлагат ценни
помощници за масово и скоростно засаждане
на редица пролетни култури, като домати, краставици, пипер, целина, ягодоплодни, лавандула и др. Практиката години наред е доказала, че с добре поддържано посадъчно оборудване, се пестят време и усилия. Нещо повече, съвременните машини от този тип автоматично се грижат разсаждането да става на еднаква дълбочина, гарантират напълно изправеното позициониране на разсада, спазват зададеното постоянно разстояние между редовете и между растенията в реда. Тяхна грижа е и оптималното качество на браздите. Сред тях има и комбинирани машини за засаждане и полагане на мулч, както и лехообразуватели, заедно с които посадъчното оборудване много облекчава производителите на зеленчук в оформянето на площите с насаждения. За разлика от широкообхватните сеялки, този прикачен инвентар работи с вече отраснали растения, а не със семената им. Прегърбването над лехите с мотиката е заменено от комфорта на седалката върху колесни, мултисекционни садачки.
Полският бранд Solan е един от водещите производители на посадъчен инвентар в Източна Европа. Продуктите му са полуавтоматични и се делят основно на
грайферни и каруселни
Каруселното съоръжение, модел К, е предназначено за засаждане на разсад от форми с помощта на ротационно зареждане, тип S 219. Подходящо е за домати, билки, тютюн, целина, ягоди и цветя. Каруселсадачката превъзхожда грайферните си събратя с 30% повече бързина в работния процес. Разстоянието между разсадите, ръчно регулируемо, е между 48 и 95 см. Дълбочината на полагане е от 15 см и се регулира от задвижващите колела. Разсадите се разпределят от шестте метални ротационни чашки, като секциите за садене са монтирани върху шарнири, така че работата в неравни полета да протича безпроблемно. Секциите фабрично са между 1 и 7, като могат да бъдат и повече по желание и всяка се управлява от един човек. Уредът разполага с комплект предавки за задаване на желаната плътност, опция за регулиране на натиска на секцията върху земята. Може да работи с растения с максимална височина до 30 см, без корените. Производителността на една секция е 4000-4500 положени растения за един час. При поискване е възможна адаптацията на дозатор за торовнасяне и вкопаване на капков маркуч в почвата по протежение на реда.
Моделите N, R и T на Solan са грайферни садачки със захват S 241 и разполагат със същия брой секции и същите параметри за разстояния и дълбочина, както описания каруселен модел. Те намират широко приложение в засаждането на
капитониран и пикиран разсад
от корен от форми и резници на вече споменатите култури. Всяка секция разполага с контейнер или тавичка за разсад. Натискът на секцията върху почвата и дълбочината на засаждане се регулират чрез задвижващите колела, а промяната в броя на щипките регулира плътността на засаждане на всеки 5 см. Модел N е стандартно оборудван с верига с 12 броя щипки, а T – с 6.
Опционалното оборудване остава същото, като при каруселния модел, като брандът предлага и допълнителни аксесоари за разсадо-посадъчно оборудване - водоустойчиви покриви, режещи дискове, загърлячи за почва и утъпкващи колела за браздиране.
Модел R е дискова садачка и при нея скоростта на въртенето на диска определя предавката и следователно плътността на засаждане, като максималната гъстотата е до 8 см в ред. Той се отличава от другите два модела с начина на вкарване на разсада в щипката. Благодарение на лекотата на конструкцията, не се нуждае от голяма мощност на теглещия трактор. Капацитетът на работа на грайферните разсадо-посадъчни машини е 2000-2500 растения на час.
Модел Р е предназначен за полуавтоматично засаждане на разсад от саксии Р9 с размер на торфения блок 9х9 и височина на растението с до 45 см заедно с блока почва. Оборудван с двойна стойка за разсада, осъществява около 3000-3500 насаждения за час. Подходящ е предимно за плодове, като малини, боровинки, диви и обикновени ягоди, както и дръвчета, като кипарис, хвойна, бор и др. С производителност между 2000 и 2500 засаждания на час, садачката S 243 пък е специално предназначена за овошки като череши, ябълки, касис, грозде, арония и т.н. с максимална височина до 110 см, включително кореновата система, и дълбочина на полагане от 30 см.
Италианската компания Ferrari Growtech, предоставя механичен транспортьор за разсаждане на растения FPA Multipla. Неговата максимална производителност за един оператор е 6 000 посадени растения за час и може да оперира и при наличието на мулчиращо хартиено или пластмасово фолио, както на открито, така и в парници. Разсадо-посадъчната машина добавя почва отстрани с помощта на лемежи, които се регулират на височина и ширина. Тя може да бъде с 3 вида рами – твърда, сгъваема или телескопична. Подходяща е за разсади от листни зеленчуци, домати, целина, чушки и други с минимална височина от 6 см и максимална – 25 см. На всеки 2 реда FPA Multipla трябва да има по един оператор, докато сродният модел FPA Evo се нуждае от един за всеки ред. Fpa Evolution е двуредова разсадо-посадъчна машина, която може да бъде оборудвана с
барабанен ускорител
Той увеличава броя на растенията с до 30%. Иначе са в диапазона 2500-3500 за час, с междуредие при стандартното оборудване от 34 см, 4 гнезда, 2 полици и 2 държача за тарелки, тройна рама, гумени притъпкващи колела и ръчно настройвани предни колела. Минималното разстояние между редовете на FPA Multipla e 23 см, като се достига да 34 см в зависимост от въртележката. Трансмисията е хидравлична, налични са водни апликатори.
Садачки за опериране през мулч, са още моделите SRF-1 и SRF-2 на компанията за селскостопанска техника Solis. Те могат да засаждат качествено продукция от квадратни или конусовидни по форма чашки
пробивайки отвори в мулча
и спазвайки еднакво разстояние между растенията и редовете. Притъпкващите задни колела и механизма за регулиране на дълбочината спомагат за оптимално засаждане. Двете машини са с производителност съответно 2000 и 6000 растения за час, свързват се към трактора чрез стандартно окачване и се привеждат в действие с помощта на предните регулируеми колела.
Италианската марка SFOGGIA също има какво да предложи за тази дейност на пазара. В нейната гама се намират серията California с твърда рама за един оператор на ред с карусел и 6 гнезда, чиито модификации спрямо броя на гнездата отговарят на трактори с мощност между 20 и 70 к.с. и моделите Florida, които са с 18 гнезда, оператор на всеки два реда, и изискват трактор с мощност 60-110 к.с.
Друга водеща марка е италианската Fedele, която разполага с богата гама от малки садачки до такива за големи площи. Моделът FAST BASIC работи с ръчно подаване на разсада в
хоризонтален ротационен резервоар
на разсадо-посадачен апарат с 9 или 12 чашки за садене на двойни редове с разстояние между тях от минимум 40 см. Предлага се с 1 до 6 разсаждащи секции. Тези машини гарантират засаждане на еднаква дълбочина, изправено позициониране на растенията, оптимално набраздяване и регулируемо разстояние между редовете и между растенията в реда. Подходящи са за засаждане на разсад с корени в пирамидиална, конична и цилиндрична коренова система на торфа с диаметър до 3,5 или при желание 6 см.
Друга машина на марката е FEDELE BIG, предназначена за разсади, както с гол корен, така и с коничен, пирамидален и цилиндрично оформен торф с диаметър 5 см и максимален кубичен торф 4х4 см. Предлага се стандартно с подвижни гумени колела за работа дори при влажна почва. Може да бъде оборудвана и с паралелограми. Намира широко приложение за изнасяне в открито поле на вече отгледан разсад на култури като: лавандула, праз, лук и други. Разстоянието между редовете се регулира от минимум 49 см до максимум, който се задава при поискване. Разстоянието между разсада се регулира от разпределител, който в зависимост от модела на разсадо-посадачната машина е с различен брой щипки, като при 16 броя е 12 см, при 19 е минимум 10 см, 24 броя - 8 см и 32 броя - 6 см. Задвижването на щипките се осъществява от 2 допълнителни гумени колелета с грайфер, които задействат трансмисията и съответно всички секции едновременно. Уплътнителните колеле служат и за определяне на дълбочината на засаждане, както и за по-добро утъпкване на почвата. Гредата на машината е със специален профил, поцинкована и разграфена в сантиметри. Опционално FEDELE BIG може да бъде снабдена с диск за отваряне на браздата, тороразпръсквачка, микро-гранулатор, миксер за вода, 300-литров резервоар и въртяща клетка-държач за 4, 6 или 8 реда.
Моделът FAST ELECTRONICA работи
изцяло под електронен контрол,
който позволява почти мигновено да се променя разстоянието между растенията и включва нова функция с иновативен компютърен контролер за засаждането им. Машината е с електронно управление на разпръскването на торове и микрогранулати, с хоризонтален ротационен захранващ апарат и е стандартно оборудвана с индикатор за контрол на работното време, който отчита броя на разсада и скоростта на засаждането му. Разстоянието между редовете може да варира от минимум 5 см до максимум 200 см.



Коментари