До 28 ноември собствениците им трябва да подадат заявление в една от 4-те басейнови дирекции

 Имало обаче голяма вероятност с промяна в закона срокът отново да бъде удължен или изискването да отпадне – не е изяснен механизмът, по който ще се контролира

Регистрацията на кладенците е безплатна за хората, а след това от тях няма да се събират такси за ползване на водата.

Това обявиха от екоминистерството по повод изтичащия срок за водоемите. Според Закона за водите до 28 ноември собствениците на кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и други трябва да подадат заявление за регистрация в една от четирите басейнови дирекции в страната.

В документа се описват следните данни:

Трите имена на собственика на имота;

Данни за поземления имот - идентификатор, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;

Дълбочина на кладенеца;

Диаметър на тръбата или на отвора на зиданите кладенци;

Начин на черпене на водата – с кофа или с помпа;

Цел, за която се ползва водата.

Заявлението за регистрация на кладенец може

да се подаде и чрез кмета

на община, на район, на кметство или кметския наместник по местонахождението. За постъпилите заявления кметовете и кметските наместници издават входящ номер и на всеки 14 дни ги предават на съответната басейнова дирекция.

Такса за регистрация на водовземни съоръжения, използвани за собствени нужди, не се заплаща.

Тази регистрация се отнася за кладенците, водата от които се ползва за битови цели, за отглеждане на животни за нуждите на домакинството. Ползването на вода до 10 куб. метра на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно.

Не се изисква монтиране на водомери и за

тези кладенци не се заплащат държавни такси

или данъци

Целта на кампанията за регистрация била да се събере по-пълна информация за наличието на водни ресурси, както и за тяхното качество.

Законът предвижда съоръжения, които не са регистрирани в срок, да не могат да бъдат ползвани и да подлежат на ликвидация за сметка на техния собственик.

Тази мярка обаче е почти невъзможно да бъде приложена, твърдят експерти. Причината е, че обработката на данните от подадените заявления за регистрация ще отнеме дълго време. Едва след като всички документи бъдат вкарани в регистър, ще може да се установи дали даден кладенец е обявен официално от собственика. А това означава, че процесът ще се проточи поне няколко години, в които няма опасност кладенец да бъде ликвидиран заради липса на регистрация.

Такса от 250 лв. обаче се заплаща

от компаниите, които ползват кладенци

При подаване на заявлението за регистрация те трябва да посочат:

Конструктивните характеристики на водовземното съоръжение и състоянието му;

Диаметри и дълбочина на разполагане на прикриващите колони и филтрите, наличието и качеството на задтръбната циментация;

Резултати от заснемане със сондажна камера на състоянието на ствола на съоръжението до пълната му дълбочина;

Резултати от проведени за целите на вписването опитно-филтрационни изследвания;

Пълен химичен анализ на подземните води по всички показатели, за които са определени стандарти за качество на подземните води, извършен за целите на вписването на съоръжението при акредитирано пробовземане в акредитирана лаборатория.

Доказателства, че водовземното съоръжение разкрива само едно водно тяло, включително геолого-хидрогеоложка колонка и геоложки профили;

Данни за местоположението на водовземното съоръжение, включително геодезически координати и надморска височина на устието на съоръжението или на характерни точки от линейните съоръжения;

Информация за оборудването на съоръжението за експлоатация;

Декларация за годината на изграждане на съоръжението;

Декларация за намеренията на собственика за ползване или консервиране на съоръжението;

Копие от документ за платена такса за регистриране на съоръжението.

Първоначално срокът за регистрация на кладенците трябваше да изтече преди 2 години. Заради пика на пандемията тогава депутатите го удължиха.

Сега отново имало голяма вероятност да бъде внесена промяна в Закона за водите, която да удължи и настоящия срок за регистрация или това изискване изобщо да отпадне. Причината - не е изяснен механизмът, по който ще се проверява дали кладенецът е регистририран. По-късно във вторник от ГЕРБ вече внесоха законова промяна, с която искат удължаване на срока с още една година до 28.11.2023 г.