Доц. д-р Енчо МЯНУШЕВ

Поясното земеделие е известно преди всичко като ефективно мероприятие за борба с водната и ветровата ерозия. В почти всички региони на света, подложени на ветрова ерозия, поясното земеделие е най-предпочитаното мероприятие като противоерозионна защита и за създаването на благоприятни микроклиматични условия за отглеждане на земеделски култури.

Цели райони на САЩ с ниски количества дъждове като щата Небраска, където поради ниското количество на валежите през годината (под 350 мм/ годишно), се е наложила единствено пшенично-угарната система на земеделие. Тя осигурява пълна защита от ветрова ерозия чрез поясното земеделие, при което ежегодно поясите с пшеница се редуват с поясите от черна угар.

При това, независимо от ниските количества на валежите през годината,

от пшеницата се получава сравнително

нормални добиви с високо качество,

поради благоприятното влияние на поясите в ограничаването на вредното въздействие на суховеите върху температурните условия и загубите на въздушна и почвена влага. Силно се намалява скоростта на вятъра в приземния въздушен слой, с което се ограничава неговата ерозионност и се създават по-благоприятни условия за протичането на важни физиологични процеси при земеделските култури.

В този смисъл поясното земеделие се явява като важно мероприятие не само при условията на пшенично-угарната система на земеделие на щата Небраска, но при условията на всички земи, подложени на ветрова ерозия и на вредното въздействие на суховеите. Според проф. Н. Ончев, 2001 г. това са близо 30% от обработваемите земи на България и преди всичко земите на Северна България и Добруджа. Голямо достойнство на поясното земеделие е и, че то е евтино агротехническо противоерозионно мероприятие. За разлика от някои скъпоструващи лесомелиоративни мероприятия, прилагането на поясното земеделие,

не е свързано с големи разходи, а

благоприятното му въздействие се

проявява веднага на терена

Поясното земеделие е известно и познато и като високоефективно противоерозионно мероприятие срещу водната ерозия върху обработваемите земи. Основното изискване е обаче в тези случаи културите от сеитбообръщението да бъдат засявани и обработвани по контурите на терена (или приблизително в посока на хоризонталите на терена). По този начин ежегодно склоновете на обработваемите земи се заемат от всички култури от прилаганите сеитбообащения и това силно повишава противоерозионната и оттокоредуцираща ефективност на културите от сеитбообръщението. Но все пак тази

ефективност се определя най-вече от ширината

на ивиците, в които се засяват културите

Колкото по-тесни са поясите, толкова по-голяма е противоерозионната ефективност, на поясното земеделие, защото в много силна степен се скъсява дължината на склона. Реалната ширина на поясите е винаги по-голяма от изчислената, защото тя се съобразява със захвата на машините - култиватори, редосеялки, разпръсквачките и др.

При монокултурното отглеждане на някои култури, като тютюн, царевица и др., поясното земеделие може да се реализира чрез тревни буферни пояси, чиято ширина не трябва да бъде по-малка от 5-6 метра.

Според Н. Ончев, 2001 г., поясното земеделие може да се използва и за борба с пожарите върху територията на земеделските земи. С повсеместното прилагане на поясното земеделие върху територията на обработваемия фонд на страната, могат не само силно да бъдат ограничени, но и изцяло да бъдат изключени пожарите като бедствие, което ежегодно нанася огромни щети у нас. Би могло да се изработват проекти за противопожарно поясно земеделие за всички райони на страната и при различни специфични аграрни условия на земеползване и земеделие.