Решили сте да създадете аквариум, но искате да го напълните с необичайни риби, които няма да намерите навсякъде? Събрахме за вас информация за четири екзотични риби, които ще изненадат всеки с необичайния си външен вид и за които дори начинаещ може да се погрижи.
Информиран означава въоръжен
Без значение колко специален искате да е аквариумът ви, трябва да започнете със същите неща, както всички останали. Тоест със събирането на информация. Трябва да купите аквариум, оборудване, почва и растения, но едва когато знаете точно за кого създавате аквариума. Запишете имената на рибите, които сте харесали. Намерете информация за тяхното естествено местообитание и условия, които трябва да осигурите в аквариума. Каква храна е подходяща за тях? С какви параметри трябва да е водата – температура, твърдост, киселинността?
Проучете темперамента на рибите, които ви интересуват. Цихлидите са агресивни, а златните рибки са бавни и малко тромави. Това може да доведе до известно напрежение в аквариума. Повечето риби предпочитат да живеят в стадо. Но и тук е необходимо да се спазва пропорцията между представителите на по-слабия и по-силния пол. Африканските цихлиди са харемни риби, с две или три женски на мъжки. При барбусите и даниото, напротив, трябва да има повече мъже в стадото.
В специализираната литература ще намерите таблици за съвместимост на видовете риби. Общите правила са прости. Ако в един аквариум живеят риби от различни видове, те трябва да съвпадат по темперамент, размер, да изискват еднакъв температурен режим и да заемат различни водни слоеве. Ако всички риби в аквариума са дънни, някой може да няма достатъчно място.
Трябва да има достатъчно скривалища за рибите. Избягвайте пренаселеността на аквариума.
Сребърна риба брадвичка или обикновен клин
Обикновеният клин (или сребърна брадвичка) изглежда много необичайно. Странично сплесканото тяло с голям клиновиден корем наистина прилича на дръжка на брадва. Сребристите люспи с тъмни петна придават полиран вид на тялото, с метален блясък. Устройството на тялото се дължи на начина му на хранене. В природата рибата се храни с насекоми и ларви от повърхността на водата. Лесно изскача от водата и дори лети малко. Ето защо у дома обикновеният клин трябва да се държи в затворен аквариум.
Умереното осветление и светлинният поток в аквариума ще накарат рибките да се чувстват добре.
Красива разновидност на тази риба е златната брадвичка (наричана още платинена). Те са почти прозрачни, изглеждат много впечатляващи в аквариума. Живеят от две до пет години. Стадна риба, малка, но много активна. В аквариум с обем 150 или повече литра можете да пуснете 7-8 риби. Апистограми, неони, скалари ще бъдат добри съседи за тях.
Тези риби изискват температура на водата 26-28 оС, рН 6,5-7 и умерена твърдост. Хранят се със специална суха храна. Важно е частиците да останат по-дълго на повърхността на водата, тъй като тези риби не могат да се хранят от дъното. През лятото може да давате малки мухи, ларви на комари и други.
Тетри - от цветни до прозрачни
Тетрите са много популярни сред акваристите. Тези малки пъргави рибки са изключително интересни за гледане. Сред многото разновидности всеки ще намери необичайна риба по свой вкус.
Тетра фон Рио или червената тетра е ярка и непретенциозна, но не живее дълго - три до четири години. Израства до около четири сантиметра дължина. Коремът, гръдната и коремната перка са светли. Останалите перки и задната част на тялото са ярко червени.
Препоръчва да се заселва 7-8 рибки в аквариум с обем 50-60 литра. Червената тетра изискват температура на водата 21-27 оС, рН 5-7 и умерена твърдост на водата (до 15). Нужна е добра филтрация. В природата тетрите ядат насекоми, а в аквариума се хранят както с жива, така и със суха храна. Тетрите се нуждаят от много ситна храна, тъй като устата на тези риби е много малка.
Стъклената тетра е невероятна прозрачна или почти прозрачна риба с бледосин цвят и огненочервена опашка. На дължина достига до шест сантиметра. Шест до осем индивида може да се поставят в аквариум с обем от 60 литра или повече. Те обичат да стоят в горния слой на водата. Добре съжителстват с родостомус и неонки, сомчета, апистограмми и дори по-големи скалари.
Прозрачните риби с ярка опашка изискват температура на водата 23-27 оС, рН 6-7,5 и твърдост - около две.
Стъклените тетри обичат жива храна, но с удоволствие ядат и висококачествена суха храна. Тетрите ще се чувстват най-удобно, заобиколени от плаващи растения и дървени убежища.
Бетите са бойни риби
Аквариумните рибки бета имат големи многоцветни воални опашки и перки. Неслучайно ги определят като бойни риби. Характеризират се с вътревидова агресивност и териториалност. Съжителството на два мъжки екземпляра в един аквариум неизбежно ще доведе до конфликти и битка. Ако имате аквариум с обем от 10 до 50 литра, ще има място само за един мъжки.
Малките, бавни воалки ще са лоши съседи на бетите. По-добра компания ще са даниото, тетрите, сомчето и др. Трябва да имате предвид обаче, че много риби, напротив, могат да навредят на бетата. Дори привидно безобидните неонки или гупи с удоволствие ще нападат фееричната опашка на бетата. Тези риби е най-добре да се отглеждат самостоятелно, ако аквариумът е малък. Ако размерът на аквариума позволява, създайте всякакви убежища, където бетата да се крие.
Колко дълго живее бетата? Тези красавици не са дълголетници. При правилна грижа възрастта им е около три години.
Най-често срещаният цвят на рибите е мастилен с червеникав оттенък. Мъжките са по-ярко оцветени от женските, перките им са по-дълги. Цветът може да бъде двуцветен, многоцветен или монохромен. Има над дузина разновидности и те могат да бъдат разграничени по формата и размера на перките. При сиамската бойна риба (Betta splendens) перките са с относително скромни размери, докато при Betta Crowntail перките и опашката са зашеметяващо красиви.
Филтрирането и аерирането ще поддържат аквариума чист, ще създадат здравословен климат и ще предотвратят натрупването на токсични азотни съединения. За една бета е напълно достатъчен малък аквариум, но колкото е по-голям той, толкова по-лесно ще можете да коригирате ситуацията, ако водата започне да цъфти или стане мътна.
Бетите са едни от малкото риби, които могат да живеят без аерация. Те са лабиринтни риби и дишат както с хриле, така и с допълнителен специален орган (хрилен лабиринт), в който кръвта е наситена с въздух.
Подходящата температура на водата е 25-28 градуса. Оптималното рН е от 6 до 8, а твърдостта - от 5 до 15.
Дървета, камъни без остри ръбове и растения перфектно ще допълнят подводния свят. Не поставяйте твърде ярко осветление. Оставете около 10 сантиметра пространство между водната повърхност и капака на аквариума. Така бетата ще може да се покаже и да диша, а въздухът ще бъде достатъчно топъл. Бойната риба е непретенциозна към храната, но склонна към преяждане. За нея е подходяща както жива, така и специализирана суха храна.
Скалария или риба ангел
Изящните скаларии приличат на триъгълни седефени плочи, които бавно и плавно, понякога и с леки потрепвания, се движат из аквариума. Формата на тялото е сплесната дисковидна, големите гръбни и анални перки нарастват по дължина към гърба, коремните перки имат два „лъча“.
Скаларите имат развит интелект. Подходящи съседи са тетра, хелери, сомчета и други мирни риби.
Колко скаларии може да има в един аквариум? Те са стадни риби, живеят в групи по пет. Но те заемат много място поради големите перки. Възрастен екземпляр може да достигне 25 сантиметра. Следователно, такава компания ще се нуждае от висок аквариум с обем от 200 и повече литра. В стадото от скаларии бързо ще се определи йерархия, ще забележите доминиращи двойки и двойки от втория план. Тези риби се характеризират с вътревидова агресия, така че е особено важно аквариумът да е просторен и грижите за рибите да са задълбочени.
Обикновената скалария е най-разпространеният вид, което не омаловажава неговата неустоимост. Тъмните вертикални ивици украсяват светлите седефени люспи.
Мраморната скалария е любопитна разновидност на обикновения и е малко по-малък по размер. Черно-белият блестящ цвят не е на ивици, а на петна, сякаш имаме парче мрамор. Няма две риби с еднакъв мраморен цвят, може да има златни и зелени петна по гърба и главата, а на опашката имат бели точки, които приличат на разпръснати малки перли.
Скалариите изискват чиста вода с добра филтрация и гъста растителност с дълги стъбла и широки листа. Тези риби не се нуждаят от скривалища, но имат нужда от по-тъмни части на аквариума. Не прекалявайте с осветлението.
Температурата на водата трябва да е 24-30 оС, с рН от 6 до 8 и твърдост на водата - от 5 до 13. Подходяща е както живата, така и специална суха храна.
Коментари