Добавката трябва да се осигури в обора и по време на паша
Нуждите на коня от натриев хлорид са високи – между 2,5 до 3% от телесното тегло.
Например кон с тегло 600 кг има необходимост от 15 до 18 кг готварска сол, която се съхранява в костите, мускулите и стомашно-чревното съдържание. Само част от тези резерви могат да бъдат мобилизирани бързо, за да компенсират загубите в случай на внезапно увеличено потребление и увеличено отделяне. Това означава, че при пикови натоварвания се очакват
остри дефицити от сол в организма
Затова е добре всеки стопанин на кон да има предвид, че кон с тегло 600 кг се нуждае от около 100 грама сол на ден за лека работа.
Обикновено
основният фураж осигурява сол в ограничени количества:
* пасищна трева - приблизително 1,8 грама на килограм;
* сено - приблизително 7 грама на килограм;
* слама - приблизително 4 - 8 грама на килограм;
* овес - приблизително 1 грам на килограм.
Това трябва да се има предвид при съставяне на дажбите с трева, сено, силаж или слама като груби фуражи и зърнени или комбинирани фуражи за замяна на овеса. Защото
концентрираните фуражи често имат твърде ниско съдържание на сол.
Затова пасящите работни и спортните коне, които често се потят обилно, биха страдали от тежък дефицит на сол без допълнителното й даване. Ето защо е толкова важно конете винаги да имат на разположение сол за лизане. Тъй като нуждата от трапезна сол е в по-големи количества, самостоятелното й приложение е по-добро от комбинирането й с други минерали. Затова блокчета за лизане трябва да има не само по време на паша, но и в обора.
Важно е да се знае, че
конете поемат сол само колкото им е необходима
Ако приемат повече, те отделят излишъка, като пият повече вода и отделят повече урина. Проблеми могат да възникнат само при кърмещи се жребчета или отбитите, така че жребчетата трябва да се държат далеч от солта.
Количества фуражи
* От грубите фуражи най-подходящо е сеното от ливадни и бобови растения. Ливадното сено може да се дава самостоятелно, но бобовото трябва обезателно да се смесва с него.
* Вторият по значение обемист фураж е сламата - ечемичена, ръжена и овесена, която е най-хранителна. В изключителни случаи може да се дава пшеничена слама, но обезателно след като се преработи.
* За работните коне подходящи са и кореноплодните фуражи - кръмното цвекло и морковите могат да се дават дневно до 15 кг. Количеството на суровите картофи варира от 4 до 6 кг.
* От концентрираните фуражи най-подходящ е овесът, тъй като съдържа големи количества въглехидрати, мазнини и белтъчини. За предпочитане е едрозърнестият овес, който е обвит от бяла или светложълта тънка люспа.
* Полезно е да се знае, че овесът се заменя успешно с царевица, която може да се дава дневно по 5-6 кг, без това да се отрази неблагоприятно на здравето на животните. При по-големи количества конете бързо наддават на тегло, но при работа рязко отслабват и бързо се уморяват.

Коментари