Не е тайна, че и у нас могат да се отглеждат кактуси на открито в градината. Някои агавета също се приспособяват добре и презимуват успешно в по-топлите райони на страната. Красотата на тези пустинни растения е в митичността и нетрадицоинният им вид за нашите ширини. За да си отглеждате пустинни растения в градината е необходимо да подобрите почвата в тяхна полза чрез добавяне на повече пясък. Изграждането на "пустинеум" не се различава от алпинеума.

Внимавайте! Не препоръчваме да отглеждате бодливковци в градината, ако имате палави, малки деца и щури домашни любимци. Убождането е болезнено, а трънчетата в някои случаи се виждат само под микроскоп.

Кактус с ядливи плодове

Опунцията е супер издръжлива

Опунция е родовото наименование на над 200 вида кактуси. Обединяващото между всички тях са сплеснатите сегменти, изправеният или сталещ растеж, цветовете и ядливите плодове. Освен бодли опунциите имат и т.нар. глохидии. Това са много мънички кукички, събрани в снопчета върху сегментите. Опунциите са известни със своята студоустойчивост. Някои екземпляри са рекордьори в това отношение, защото според литературни данни са издържали отрицателни температури много под -20-25, дори -30 градуса.

Освен минусови температури тези кактуси понасят добре и по-влажни условия. Отглеждането на кактусите е лесно, както в саксия на балкона, така и ако са засадени в градината. Според опита на някои колекционери е много трудно и рядко се случва опунция да разцъфти в стайни условия. Затова нейното място е навън независимо от метеорологичните условия.

Не всяка опунция е за двора

През лятото поливайте редовно

Засаждането на кактус на открито е добре да стане през пролетта, но не е задължително. Както споменахме почвата трябва да съдържа повече пясък, за да не задържа много вода. Препоръчително е да се направи и дренаж. Мястото задължително трябва да е много слънчево. На сянка се стига до етиолиране, а в последствие растението става по-поддатливо на гниене. Опунцията се развива много бързо в горещите летни дни. Тогава и нуждата от вода е по-голяма. Полива се вечер! Усвояването на вода при кактусите е различно от това при растенията, които сме свикнали да отглеждаме и за които се препоръчва да се поливат сутрин.

Основната причина да се полива вечер е, че през деня жизнените процеси на растението затихват, за да се намали изпарението на вода. А вечер се активизират. Тогава е необходима влага. Правилото важи за повечето кактуси. А ето и още едно правило, което може да послужи за ориентир на поливките: през лятото се полива ежеседмично или когато е необходимо. Зимни поливки не се правят, ако кактусът е засаден навън. Опунция в саксия се полива при условие, че температурата в помещението не е по-ниска от 10 градуса и при отчетена липса на тургор в сегментите.

Дори да не полеете не е страшно. Точно през зимния период се убиват най-много растения заради преполиване. И още нещо - зимните поливки не бива да са обилни и в никакъв случай не бива да се задържа вода в подложката на саксията. Количеството вода да е минимално! Когато времето започне да се затопля през пролетта се пристъпва към постепенно поливане. Тоест първоначално се дават малки поливки на големи интервали, а в последствие се зачестяват. През активният период може да се подхранва с торове специално предназначени за кактуси. Те съдържат ниска концентрация на азот. Органични торове не се препоръчват.Размножаването става посредством семена или сегменти. За семената се изисква много време, а сегментите се вкореняват лесно в чист пясък.

Пустинникът гигант агаве е почти вечен

Може да се наложи зимата да го прибирате

Видовете агаве са голям род от около 300 вида в семейство Asparagaceae. Представени в различни размери, форми и цветове, те са вечнозелени пустинници.

Структурата на розетката е уникална при всеки вид. Листата са дебели, месести и изпълнени с течност. Покрити с восъчен налеп, който предотвратява изпарението на вода в горещините. Всяко листо завършва с остро “копие за самозащита”.

Наречени са още столетници, не само защото могат да живеят толкова, но и защото на някои видове им отнема около век, за да разцъфтят. За повечето този период е около 10-15 години. Цветовете се извисяват на висок цветонос над розетката.

Интересното е, че след цъфтежа майчината розетка отмира. На нейно място остават по-малките дъщерни. Агаветата се използват в декоративните градини като акцент.

Освен това са ценна суровина за козметичната и фармацефтичната промишленост. Няма друго растение, което да придаде такъв пустинен чар на градината от огромното агаве.

Столетникът се отглежда като кактус

Осигурете му много слънце

Агавето, както повечето сукулентни растения, не изисква много грижи. Достатъчно е да осигурите добър дренаж и песъчлива почва, както и много слънце. Поливки през топлия сезон се дават редовно, но умерено.

Внимавайте да не попада вода в розетката. Засаждането на студоустойчиво агаве в градината се прави на пролет след като премине опасността от студове. Така растението има време да развие здрава коренова система до зимата. Постепенното климатизиране също е важен фактор.

Основна роля за успешното презимуване играе влагата. Ако е много мокро, агавето загнива, дори минусовите температури да са далеч от възможностите на растението. В такъв случай помислете за чадър или друга защита на почвата около столетника.

Вариант е през есента да извадите растението от градината и да го съхраните в хладно помещение. И пак- почвата да е суха, а поливане не се прави до пролетта. Правилата за кактусите важат и тук. Всичко зависи от конкретните условия в района. Има агавета, които си растат необезпокоявани от зимните минимуми дори в саксия.

Подхранване може да се прави през топлата част от годината. Месечно се внася тор за кактуси или такъв с минимално съдържание на азот.

Агаветата се размножават чрез дъщерните розетки в основата на голямата. Отделената малка розетка се поставя в саксия със сух пясък и първите няколко дни не се полива. Вкореняването е успешно, когато започне нов растеж. 

Студоустойчиви или не?

Можем да изброим латинските наименования на студоустойчиви кактуси и агавета, но това няма да има никакво значение, а и няма да помогне в търсенето им.

Първо, защото видовете си приличат (особено кактусите). И второ - някои търговци са склонни да кажат всичко, само и само да продават. Като се има предвид цената на едно средно голямо агаве (около 30 лв) е добре да не експериментирате.

Съветът ни е да търсите лицензиран градински център или разсадник със специалисти, които могат да ви дадат подробна информация за покупката. И внимавайте. Опунцията в някои райони има инвазивен характер.