Пчеларят трябва да знае как са изградени пчелните пити и гнездо. Всяка пита се състои от общо вертикално средостение, от двете страни на което, в хоризонтални редове са разположени шестоъгълни килийки. Слоевете на питите в гнездото са винаги вертикални, напомнят професионалните пчелари от pcheli.bg.
Дебелината на питите, предназначени за отглеждане на потомство, е постоянна – 24-25 мм. Между питите пчелите оставят 10-12 мм свободно пространство – пътечки. При такова разстояние те могат да работят от двете страни на питата, без да си пречат една на друга. Не трябва да има значително увеличение или намаление на този параметър. Така, в увеличените междини, пчелите винаги изграждат „езичета” от нови пити. Най-голямото разстояние, оставяно от пчелите между краищата на съседни пити, е 35 мм.
В горните части на питите, където по правило се складира мед, пчелите удължават стените на килийките. В резултат на това междината на това място се стеснява с до 5 мм, което е достатъчно, за да премине една пчела, а общата дебелина на питата се увеличава до 30 мм. При живот в естествени условия, на мястото, където се държи медът, този показател може да превишава 45 мм.
Източник: http://apiary.su/, В. И. Лебедев
Коментари