Със сигурност неведнъж сте попадали в ситуация, когато „изглежда, че нямате нужда от нещо, но е жалко да го изхвърлите". Предлагаме ви да погледнете със свеж поглед и да прецените кое и за какво може да ви послужи за вбъдеще.
1. Цитрусови кори
Кората на лимон, портокал, грейпфрут и други цитрусови плодове може да се използва за приготвяне на различни напитки и десерти: от коняк и лимонов чай до мармалад, конфитюр и захаросани плодове. Ароматните кори се използват и за овкусяване на коктейли и за подправяне на месни ястия, за да им придаде нов вкус.
Освен това вземането на вана с лимонова кора, добавена във водата, действа освежаващо и има благоприятен ефект върху кожата.
2. Дървесна пепел
Пепелта отдавна се е утвърдила като отличен и достъпен естествен тор. Съдържа около 30 макро- и микроелементи: калций, желязо, фосфор, бор и др. Тези елементи са необходими на растенията за пълноценен растеж и развитие. Пепелта също помага в борбата срещу вредителите и болестите на много култури.
Опитните градинари знаят, че пепелта може да се използва за наторяване на почвата, при засаждане на разсад, за прах на кореноплодни култури преди засаждане и др.
3. Стари дрехи и обувки
Има много начини да дадете втори живот на нежелани или повредени дрехи. От старите обувки се получават симпатични саксии. Поставяйки такива необикновени "саксии" в градината, можете да създадете свежи и интересни композиции.
Направете си органайзер с много джобове от стари дънки. Този органайзер е удобен за съхранение на различни дребни предмети.
4. Ролки от тоалетна хартия
От картонени туби, които много хора без да се замислят изхвърлят в боклука, се правят биоразградими саксии за разсад (а защо не и алтернатива на торфените?). Тубите за тоалетна хартия или хартиени кърпи могат да се използват и като държачи за ленти за коса или моливници.
5. Утайка от кафе
Остатъците от кафето, след варене, се добавят към компоста. Кафето обогатява почвата с много елементи, подпомага растежа на растенията и по-бързото покълване на семената.
Утайката от кафе може да се добави и към козметичен крем и да се използва като скраб или пилинг за тяло и лице. Фините частици кафеени зърна нежно ексфолират мъртвите кожни клетки.
6. Кутии за яйца
Картонените опаковки могат да се използват за съхранение на различни предмети от бита или например дребни коледни украшения. Картонът ще предпази чупливите предмети от удар, а удобните клетки ще предотвратят разбъркването на малки предмети.
Пластмасовите кутии за яйца са чудесен контейнер за форсиране на зеленчуци, например зелен лук. Разделете контейнера на две. Направете малки дупки в едната половина, за да поберете корените на луковиците, сипете вода във втората и я използвайте като тава. Поставете глава лук във всяка клетка, така че водата да не докосва дъното. След няколко дни луковиците ще дадат зелени пера.
7. Яйчена черупка
Един необичаен начин да използвате яйчени черупки е да ги добавите към смляно кафе (изсипете малко натрошени черупки във филтъра на вашата кафемашина). Калцият неутрализира киселината, вкусът на кафето ще стане по-мек, а когато си приготвяте турско кафе, утайката ще се утаи на дъното.
Измитите натрошени черупки се добавят в почвата при прекопаване (черупки от 100 яйца на 1 кв. м). Това ще намали киселинността на почвата и ще отблъсне вредителите.
8. Стъклени бутилки
Първото нещо, което ви идва на ум, когато мислите да използвате стъклена бутилка, е да направите от нея ваза за цветя. Можете да избършете етикета, да измиете бутилката и да поставите голямо цвете в нея, например гербер. За по-трайна флорална композиция няколко бутилки могат да бъдат боядисани в сребристо или златисто, да се поставят в тях сухи клонки и цветя - и стилната декорация за дома е готова!
Бутилката може да се използва за автоматично поливане на растения в градината. За да направите това бутилка, пълна с вода, трябва бързо и внимателно да се обърне с главата надолу и да се забие в земята.
9. Кори от диня
Корите от диня и пъпеш се използват за избърсване на листата на някои стайни растения, за да им придадат блясък и здрав вид, например фикус.
В компоста могат да се добавят и кори от дини, зелеви листа, обелки от моркови, обелки от картофи и други култури.
10. Тенекиени кутии
Една добре измита консерва, например от консервирана царевица, може да бъде боядисана и декорирана, а след това да се използва като хранилка за птици в градината, стойка за кухненски прибори, ваза за малко цвете... Има много интересни идеи, най-важното е да използвате въображението си!
11. Завехнали зеленчуци
Случва се в дълбините на хладилника да намерим куп зеленчуци, които все още не са развалени, но вече са загубили предишната си свежест. Няма нужда да ги изхвърляте! Измийте ги, отстранете леко почернелите и изсъхнали листа. Смелете ги в пасатор и добавете към мекото масло - ще стане страхотна намазка за сандвичи.
Друг вариант е нарязаните билки да се наредят във форма за лед, да се залеят с разтопено масло или зехтин и да се сложат във фризера. Тези кубчета са удобни за добавяне към варени картофи или салата.
12. Счупени мебели
Използвайте стар стол или маса като стойка за цветя в градината. По-късно цветята ще растат или красиво ще се увият около мебелите, а вашата градина ще бъде украсена с оригинална композиция.
Стара мида с малки цветя, засадени в нея, като незабравки, изглежда интересно и необичайно.
13. Дървени кутии
Дървените каси са чудесни за съхранение на плодове и зеленчуци: ябълки, домати, чушки, круши. По-добре е да поставите хартия между плодовете, за да предотвратите влага и гниене.
Когато декорирате градината, кутиите могат да се използват като стойки за саксии или други предмети. Контейнерът първо трябва да бъде боядисан в любимия ви цвят.
14. Опаковъчен материал
От пенополистирола, останал от закупуването на домакински уреди, можете да изрежете с прободен трион или трион триизмерни фигури, с които да украсите дома или градината – този материал е издръжлив. Любителите на риболова ще намерят пяната полезна като материал за плувка.
Стиропорът е добър и като дренажен материал – начупете го на парчета и го поставете на дъното на саксията, преди да добавите пръст.
15. Пакетчета чай
Използваните пакетчета чай ще ви помогнат да се отървете от неприятните миризми в хладилника - поставете няколко на всеки рафт. Използваният чай ще помогне за разрохкване на почвата в саксии със стайни растения и ще абсорбира излишната вода, ако почвата е пренапоена.
Разсадът може да се засажда и в торбички за чай. След като се отреже горната част на торбата и се добави лъжица почва вътре - този метод не е по-лош от отглеждането в торфена таблетка.
16. Вестници
Освен че ненужните списания и вестници са отличен опаковъчен материал, те могат да се използват за мулчиране на лехите с домати и други култури. Вестниците могат да се използват за направата на повдигнати лехи (като долен слой).
Те се добавят и към компоста, но само ако са черно-бели публикации, тъй като голямото количество химикали, използвани за печат на цветни списания, може да навреди на растенията.
Находчивостта, изобретателността и въображението са неизчерпаем източник на идеи за използване на на пръв поглед ненужни неща. Надяваме се, че изброените опции ще ви бъдат полезни във вашето домакинство.






Коментари