Ако искате градината ви да е уютна и стилна, не можете без пейка. Тя ще се превърне в основния детайл на зоната за отдих и може да е връхната точка на пейзажа.

За да се впише хармонично в околната среда, е важно да изберете подходящо място. Пейки с обмислен дизайн ще изпъкнат до къщата, по-простите конструкции ще играят поддържаща роля.

Тя ще бъде удобна, ако се спазват пропорциите на отделните части. Това, което я прави практична са вградени саксии или чекмеджета, а това, което я прави оригинална, е дизайнът.

Пейката е един от тези печеливши детайли, които не само украсяват двора, но и го правят функционален. Как да изберете градинска пейка, която хармонично ще се впише в околния пейзаж?

Място и предназначение

Внимателните собственици приемат дизайна на своите градински парцели също толкова сериозно, колкото и подреждането на дома си. Първото нещо, което трябва да изберете за пейката, е подходящото място, което до голяма степен определя как ще изглежда тази мебел.

В зависимост от това къде ще стои и как ще се използва, се разграничават следните разновидности:

На входа

Това са най-декоративните пейки, повод за гордост за собствениците и възхищение за гостите, както и любимо място за фотосесии. За тях е избрано място пред главната фасада на къщата, до буйна цветна леха, на входа. Предната пейка е направена в стила на къщата или градината; допълва се с детайли или вечерно осветление.

За релаксация

Най-големите, удобни и уютни пейки, на които можете да избягате от ежедневните грижи, да релаксирате със стил и да мечтаете. За тях изберете най-тихото и уединено кътче в градината, далеч от любопитни погледи. Също така не е нужно да сте алчни с размера: добре е, ако можете да легнете върху него или поне да качите краката си.

Помощни

Това са градински пейки, които се монтират в близост до цветна леха, оранжерия или зеленчукови лехи. Предназначението им е чисто утилитарно; те са необходими като място за кратка почивка по време на работа. Те са удобни, но малки и рядко изненадват с изящна форма или богата украса.

Хранене

Не във всеки двор има място за беседка, което не може да се каже за пейката. Поставя се там, където е приятно да пиете чай или да обядвате на чист въздух: на терасата, под дърво или в зоната за барбекю.

Всеки тип пейка има много вариации. Те могат да бъдат стационарни или преносими, да имат гръб и подлакътници. Някои се допълват от маса, сенник или вградени саксии.

Материал и стил

В изкуството да декорирате градината няма дреболии, така че е важно пейките не само да са удобни, но и да са в хармония с околния пейзаж.

Пейките са направени от различни материали, но

дървото е водещо

Красивите дървени пейки се смятат за класически начин за декориране и съществуват в различни версии:

  • От дънер. Пейките от трупи са практични, непретенциозни и оригинални. Те внасят нотка битов стил в околното пространство и го правят уютно.
  • Изработени от дървен материал. Няма значение дали дървената пейка е украсена с резби или формата й е проста и неусложнена. И в двата случая мебелите ще имат привлекателен външен вид.
  • С метална рамка. Това са издръжливи модели, от дървена седалка и основа от устойчив на корозия метал, чугун или алуминий. Пейката с метална основа изглежда солидна, евтина и служи дълго време.
  • С ковани елементи. Извитите подлакътници и красивите крака придават елегантен вид на пейката. Този дизайн ще се впише в класическия стил.

За дървените пейки изберете дърво, което е устойчиво на гниене - по-добре да е дъб, орех, трепетлика, череша или иглолистни видове. Дървото трябва да се изсуши, тогава пейката ще издържи дълго време. Освен това дървените елементи трябва да са шлифовани, обработени със защитно съединение, лакирани или боядисани.

Пластмасовите

се избират от тези собственици, които търсят простота и практичност. Те са бюджетни, издръжливи и разнообразни. Те не са взискателни в грижите, не се страхуват от открито и тежат малко, което улеснява преместването им от място на място.

Красивите каменни пейки

се отличават със своята изпипаност. За прости опции използвайте груб, необработен камък. За елегантна пейка изберете полиран едрозърнест гранит, многоцветен мрамор и пясъчник. Градинските мебели от естествен камък идеално се съчетават с декоративни треви и цветя, а през зимата ненатрапчиво оживяват пейзажа.

Оптимални размери и популярни модели

За да бъдат полезни красивите дървени пейки, е важно не само да имате облегалка и подлакътници, но и да имате правилните размери. Градински мебели със следните параметри ще ви позволят да се отпуснете удобно:

  • Височината на седалката не надвишава 40-50 см. В този случай краката на възрастен почиват удобно на земята.
  • Ширината на седалката е 50-55 см, височината на облегалката също е около половин метър или малко по-ниска.
  • Облегалката е проектирана с ергономичен наклон от 20-40 градуса (от вертикала).
  • Ако моделът има подлакътници, височината им от седалката не надвишава 15-20 см.

Много дизайни са успешни не само поради красотата си, но и поради своята практичност.

С цветна леха

Любителите градинари харесват пейки, които имат цветни кутии или саксии, вградени в техните подпори. Композицията се вписва органично във всяка среда и в същото време позволява на собствениците да демонстрират своето хоби.

Около дървото

Собствениците на парцел с разперено сенчесто дърво могат да се възползват от това предимство и да изградят кръгъл кът за сядане. Ще се окаже компактно, оригинално и просторно.

Със сенник

Има много опции: от вълнообразни листове поликарбонат, до дебел плат и бамбук. Романтично изглеждат пейки с навес под формата на импровизирана пергола или пергола, украсена с увивни растения.

Трансформърс

Собствениците на малки парцели одобряват дизайна, който се превръща от пейка с гръб в маса с чифт пейки. Когато трябва да спестите място, трансформиращият се модел може грациозно да превърне зоната за отдих в зона за хранене и обратно.

Правилните грижи

Градинските мебели се нуждаят от грижи, това запазва красотата им и удължава живота им.

  • Дървената пейка изисква особено внимателна грижа. Частите от изсушена дървесина се третират с антисептично импрегниране и грунд на водна основа. След това повърхността се тонира, лакира се или боядисва. Тези процедури ще защитят дървото поне няколко години. Когато защитният слой изтънее и започне да се разваля, той се почиства и процедурата се повтаря.
  • Частите от чугун са подложени на процеси на корозия, алуминиевите сплави са устойчиви на ръжда, но са склонни към точкова корозия. Металът се защитава чрез боядисване с антикорозионен грунд и емайллак в подходящ цвят.
  • Пластмасата не се нуждае от защита, но е препоръчително да скриете преносимата мебел в подслон за зимата.