При предупрежденията за опасни жеги в последно време, освен себе си трябва да пазим и любимците от наднормените температури, което означава никакво излизане под преките слънчеви лъчи. Ако ще разхождате кучето през деня го правете на сянка, в гора например. Въпреки това температурата на въздуха остава трудно поносима и тогава, и дори след като се стъмни. Затова най-доброто време за разходка остава рано сутрин, около зазоряване. Разходките включващи тичане, колоездене и подобни активности задължително трябва да се случват в рамките на по-хладното време от деня, преди слънцето да напече земната повърхност и да затопли атмосферата. Ако често излизате по тъмно добавете светлоотразителен или светещ елемент върху нашийника на животното, за да е видимо за останалите животни и участници в потока на движение.

От „Четири лапи" напомнят, че стопаните на кучета трябва да са с повишено внимание за рисковете от топлинен удар през лятото. Кучетата със сърдечно-съдови усложнения са по-уязвими към такъв. А ако са изложени под слънчевите лъчи има опасност да изгорят, най-вече на местата, където нямат козина – по муцуната например.

През лятото асфалтът се нагорещява и може да пари, дори да изгори лапите на кучетата. Стопаните трябва да избират по-сенчест маршрут или по възможност върху друга настилка като горска пътека или трева в парка, където е по-хладко и има дървета, които предпазват от слънчевите лъчи. Ако все пак кучето получи изгаряне, на пазара има специални кремове за облекчаване на болката.

Основният принцип за добра грижа в горещините е непрекъснат достъп до питейна вода - четириногото трябва да приема течности по-често от обикновено, за да не се дехидратира и като превенция срещу влиянието на температурата, включително слънчев удар. По-възрастните кучета се нуждаят от повече вода и по-дълги почивки за вода, когато се разхождате, за да се охладят и да си починат. Не оставяйте кучето да заспива под слънцето на двора или друго открито място, за да не прегрее. Охлаждайте помещенията на дома, които четириногото най-често ползва за престой. Не оставайте недоядената му храна да престоява, защото в жегите се разваля бързо.

Експертите от неправителствената организация съветват стопаните да не пътуват през деня с четириногото си в кола, която не разполага с климатик. Да пътувате или с климатик, или сутрин или вечер, докато още не е толкова топло. При никакви обстоятелства, не трябва да се оставя кучето само в колата, дори и само за няколко минути. Температурата в автомобила много бързо може да се повиши до 60 °C, а даже и до 100 °C. Дори и паркиран на сянка, той се нагрява много бързо и се превръща в смъртоносен капан за животното. Затова от „Четири лапи" съветват, ако видите затворено в кола куче да се опитате незабавно да намерите собственика му.