Предната тема за есенно цъфтящите луковични цветя ни подсети, че наближава и времето да започнем с покупката и засаждането и на луковиците с пролетен цъфтеж. Искаме да обърнем внимание на факта, че купуването на луковици (и семена) и засаждането им са две съвсем различни хобита. Това е в кръга на шегата, естествено, но пък сме ви приготвили няколко съвета във връзка с избора на видове, сортове и самата покупка на посадъчен материал.
Нека припомним няколко правила:
1. Луковичните цветя се засаждат на дълбочина 3 пъти и половина от самата дължина на луковицата. Тоест, дребните луковички се поставят плитко, а едрите – по-дълбоко. Разбира се, ако почвата е лека, засаждането е по-дълбоко, а ако е тежка – обратно.
2. Всяко луковично растение си има индивидуални изисквания, но ако се налага да обобщим, повечето предпочитат слънчево изложение. Това по презумпция може да бъде изпълнено предвид, особено около широколистни дървета, защото те се разлистват една идея по-късно.
3. Задължително е да се уверите, че луковиците, които засаждате са здрави и нямат скрити неприятни тайни. Това се разбира най-лесно чрез щателно преглеждане. Всякакви петна, деформации и неприятна миризма говорят за проблеми.
Преди да подходите към покупка също трябва
да се уверите, че луковиците са здрави
Към това число можем да включим и грудките, и клубените, и всички други подземни образувания, както и да се наричат те, ако служат за посадъчен материал.
Съветваме ви да изчакате мъничко с покупките, макар офертите сега да са повече от примамливи. Не забравяйте, че търговците трябва да продават..., това им е работата. Не винаги обаче имат възможност да съхраняват правилно наличностите от миналата година.
Ако имате възможност да видите и пипнете преди да купите, ако се уверите, че всичко е наред, тогава добре, пазарувайте на промоционални цени. Ако не, изчакайте разгара на сезона.
Пример за неприятна случка от читател
Още в началото на сезона въпросният читател поръчва от сайт луковици с много мерак. Пратката пристига ден след поръчката. Отварянето на пакета е трепетно, а състоянието на луковиците на пръв поглед е отлично. Дотук добре...
Минават няколко дни докато градинарят успее да подготви мястото и да пристъпи към засаждане. През това време луковиците престояват така, както са пристигнали, но не в хладилна камера. Оказва се, че тези няколко топли дни са били достатъчни, за да се размърда неприятелят, който е стоял скрит и заспал в тях.
В крайна сметка историята завършва добре, защото луковиците са сменени коректно от фирмата, но остава една обеца на ухото...
Кога се засаждат
Засаждането на луковици може да започне от средата на август с нарциси и фритиларии. Ако искате в градината ви да цъфти декоративен лук и тази, и следващата година, насадете и него.
През първия есенен месец може да започне засаждането и на останалите луковични цветя. Не забравяйте, че луковичните цветя изглеждат естетически най-добре, ако са в група. Например:
Високи лалета в центъра (за контейнерно отглеждане) или на заден план в лехата, в средата зюмбюли или нарциси, а в най-предните редици мускари, минзухари, хианодокса или други нежни дребосъчета.
Между тях се засаждат теменужки, парички, незабравки или друго рано цъфтящо растение, за да се покрие почвата, и според желанието на градинаря.
Коментари