Кравето мляко е продукт, който се консумира от хората от няколко хилядолетия и се отличава с богат химичен състав: съдържа повече от 50 минерални елемента. Висококачествената напитка има сладък вкус. Въпреки това, има моменти, когато кравата започва да произвежда продукт със специфична миризма, цвят и вкус, солен или горчив.
Как се създава вкусът на млякото
По време на периода на лактация кравата не произвежда същото количество мляко. Неговите качества също се променят от лактация на лактация. Възможно е дори млякото да се различава в различните дялове на вимето.
Вкусът, цветът, консистенцията, съдържанието на калории и съставът на млякото се влияят от следните фактори:
- сезон;
- условия на отглеждане;
- хранителна дажба;
- здравен статус;
- възраст;
- честота на доене.
В процеса на образуване на мляко участват основно 2 системи: лимфна и кръвоносна. Всъщност млякото се образува от кръв, която в млечните жлези е наситена със захар, мазнини и калций. За да произведат 1 л мляко, през млечните жлези трябва да преминат около 500 л кръв. Именно от кръвта хранителните вещества преминават в млякото. Те от своя страна влизат в кръвта от храната. Следователно важно условие за получаване на висококачествена бяла напитка е храненето. За стабилно и висококачествено производство на мляко диетата на кравата трябва да съдържа:
- сено;
- зелена храна;
- комбиниран фураж;
- корени;
- минерални добавки.
Вкусът на млякото, което дава кравата, се влияе главно от нивото на лактоза, мастни киселини, хлориди и протеини в него. Но вкусът на напитката, която достига до масата на потребителя, може да зависи и от други фактори:
- условията, при които е произведена;
- съхранявана и транспортирана.
Качеството на вкуса може да се повлияе от материала и чистотата на съда, в който се дои и в който се извършва транспортирането, както и от чистотата на вимето на кравата по време на доене.
Причини за солен вкус и
начини за решаване на проблема
Понякога животновъдите забелязват, че млякото е придобило солен вкус. Това може да се случи по няколко причини.
Общи заболявания: Солен вкус може да се появи, когато кравата развие здравословен проблем. Най-често такива промени в течността причиняват туберкулоза на вимето, проблеми с бъбреците и мастит.
1) Туберкулоза на вимето се развива, когато патогенът (бацилът на Кох) проникне в млечните жлези от почвата, водата или постелката. Болестта е придружена от следните симптоми:
- повишена телесна температура;
- кашлица с храчки;
- хрипове, тежко дишане;
- внезапна загуба на тегло;
- суха кожа;
- втвърдяване и болезненост на вимето;
- кръв в млякото.
Внимание! За съжаление това заболяване не се лекува. Кравата трябва да се унищожи, месото и млякото да се изхвърлят - не стават за консумация.
2) Проблеми с бъбреците: Ако кравата няма очевидни симптоми на заболяване, е на здравословна диета и е млада, бъбречните проблеми може да са възможна причина за соления вкус. Необходимо е да потърсите ветеринарен лекар, който ще извърши професионален преглед на животното и ще вземе необходимите тестове за изследване.
3) Мастит и други заболявания на вимето: Маститът много често засяга кравите поради грешки в тяхната поддръжка и доставка на мляко. Именно това заболяване най-често силно разваля вкуса на млякото, тъй като нивото на хлориди и натрий в него се повишава, а количеството лактоза и калций намаляват.
Симптоми на мастит:
- втвърдяване на вимето;
- оток;
- зачервяване;
- намаляване на производителността или пълното й спиране;
- примес на гной и кръв в млякото;
- намаляване на съдържанието на мазнини;
- повишена телесна температура; отказ от храна.
Лечението на кравата зависи
от формата на мастит:
Необходимо е да се извършат:
- висококачествени грижи за млечните жлези;
- да се изключат за известно време сочните храни;
- да се правят глинени апликации (смес от бяла и червена глина с отвара от коприва, живовляк, бял равнец);
- да се въведе гел на базата на алое с помощта на спринцовка и др.
Други заболявания на вимето
- включват подуване поради стагнация на течности;
- синини;
- стесняване на канала на зърното;
- пукнатини и брадавици по кожата.
Затова превантивните мерки са важни, за да се избегнат всички горепосочени проблеми.
Важно! Стабилно и висококачествено производство на мляко може да се получи чрез избор на млечна порода, хранене с правилната храна, компетентно доене, навременно лечение на заболявания и спазване на сухия период.
Внимание! Промяната на вкуса на млякото – става солено, се случва непосредствено преди отелването. По това време нивото на протеини и мазнини се повишава и киселинността намалява.
Продължителността на този период може да бъде 50-60 дни преди раждането.
И още:
Солено мляко се наблюдава и след раждането на телето. Коластрата с висока плътност и съдържание на мазнини обикновено има солен вкус.
Други дефекти на млякото: В допълнение към соления вкус, стопаните често се сблъскват с други проблеми, например млякото започва да горчи - приблизително 30 дни преди или след раждането, може да придобие син, жълт или розов оттенък, става пенесто, воднисто и пресечено. За всеки от тези случаи има различен здравословен проблем. Важно е да се идентифицира и елиминира навреме.
Солено-горчивият вкус на млякото
най-често се наблюдава през зимата,
тогава на кравата й липсва захар в храната. В резултат на това се повишава киселинността на стомашния сок и течността, отделяна от млечните жлези, започва да горчи на вкус. Има само един изход от тази ситуация - да се осигури висококачествено хранене на кравата.
Друга причина е наличието на растения като лук, чесън, пелин, бял равнец, копър, кимион, полски синап.
Може да се придаде чрез прекомерна консумация на картофи, рутабага, плодове от офика, мая и ядене на гнила слама от овес или ечемик. Проблемът може да се реши, като се премахнат тези съставки от менюто на кравата.
Промяната във вкуса на млякото често се провокира от
липсата на минерали или
наличието на някои заболявания
В случай на солена горчивина можем да говорим за дефицит на кобалт, чернодробно заболяване, хронично възпаление на вимето и репродуктивните органи, метаболитни нарушения, лептоспироза, хелминтоза, настинки и прием на антибиотици.
Ако една крава е диагностицирана с някое от горните заболявания, тя трябва да бъде напълно излекувана - това ще позволи на млякото да върне предишния си вкус след известно време.
Промени в цвета
В нормално състояние млякото е чисто бяло или леко кремаво-бежово на цвят. Понякога обаче може да придобие други, необичайни нюанси. Така че жълтият цвят може да означава, че кравата е яла твърде много моркови - повече от 20 килограма на ден. Или фактът, че кравата дава коластра, а не мляко - този процес може да отнеме 10-14 дни след отелването.
Коментари