Изследване на микробиомата
Също както при хората, оралният микробиом на домашната котка съдържа отделни колонии от бактерии, гъбички и други едноклетъчни организми. Изследване на организмите в устната кухина служи за идентифициране на колонията от налични организми, някои от които може би са по-отговорни за проблеми със зъбите и венците. По принцип в устите на котките живеят около 200 различни вида бактерии – много по-малко отколкото при хората, или кучетата. По-голямото наличие на злокачествени бактерии се забелязва в по-склонните да развиват дентални проблеми котки. Тестването на микробиомата установява какъв процент от всяка бактерия е в устата на коткта и ще идентифицира до колко е предразположена към проблеми.
Изследването е подобно на човешки тест за ДНК и не представлява нищо сложно. Необходимо е да закупите комплект за изследването, които съдържа материали, с които да вземете проба от вътрешността на устата на вашата котка. След това изпращате пробата на дадената компания и очаквате връщането на резултатите. Вероятно сега се чудите дали е необходимо и дали си струва да правите тест за орална микробиома на домашната си котка. Отговорът е, че си струва да разберете какви организми виреят в устата на любимеца ви, ако използвате резултатите. При наличието на такава информация е хубаво да предприемете мерки за промяна на хранителните и хигиенни навици.
Превенция
Почти всяка котка развива здравословни проблеми със зъбите или възпалени венци поне на всеки няколко години. Често под венците се образуват джобове от бактериална гной, които могат да увредят сърцето, бъбреците и други вътрешни органи на любимеца, ако бъдат освободени в кръвта. Това е много по-сериозно и от лошия дъх, който така или иначе се развива с възрастта. Друг проблем е, ако плаката действа по-продължително и доведе до натрупването на зъбен камък, който се премахва чрез изстъргване под упойка.
Най-добрият начин да избегнете тези проблеми е като се грижите за зъбите на вашата котка, докато са все още здрави. Желаният резултат може да бъде постигнат с прилагането на някои прости ежедневни мерки у дома. Това са:
1. Ежедневно миене на зъбите
Предотвратява образуването на зъбен камък и вторични инфекции на гингивит, с почистването на плаката. Трябва да използвате специфична паста за зъби, която котките могат да поглъщат и да повтаряте процедурата всеки ден. Четкането може да стане с обикновена четка за зъби или четки за пръсти. Не всяка коткта привиква към процеса, затова има и други алтернативи.
2. Зъболекарски гелове
Ако вашата котка е предразположена към развитие на лош дъх, можете да използвате перорален гел с хлорхексидин, за да промените бактериите причинители. Геловете държат бактериите под контрол и убиват също отговорните за развитието на гингивит организми. Това е второто най-ефективно средство за измиване на пазара и лесно за прилагане върху котки, които отхвърлят миенето с четка. Различните видове гелове използват различни вещества като цинк, алое вера или дори натриев бикарбонат (сода за хляб).
3. Стоматологични лакомства и дъвки
Проучване с 15 котки, които дъвчели дентални лакомства след хранене и такива които не са, измерва по-малко натрупване на плака и зъбен камък при приемащите тези средства котки. Така зъбните дъвки имат доказан ефект и разнообразието от сходни продукти с еднакво действие, но различен вкус или консистенция предлага избор и за най-претенциозните котки.
4. Дентални диети
Повечето от изследванията се правят с цел промяна на чревния биом, така че котката вече да няма диария, разхлабени изпражнения или други проблеми с червата. Ако искате да наложите промени въз основа на ДНК теста, полезна мярка е да храните животното с естесвена диета, базирана на месни протеини и с ниско съдържание на въглехидрати и захари. Съществува стар спор относно храненето със сухи храни за подобряване на здравето на зъбите.
Производителите на гранули твърдят, че те са толкова малки, че са за директно поглъщане, без да е небходимо да се сдъвкват, за разлика от мократа храна. Те са ефективно средство, макар и не колкото миенето и плакненето на зъбите. Вкусът на всяка диета е различен, затова ако добавяте гранули към почистващия режим се уверете, че ще се хареса на любимеца преди да закупите големи количества. Консервираната храна пък не причинява кариеси. Някои нови изследвания показват, че храненето със суха храна променя оралният микробиом към намаляване на вероятността от пародонтоза. За съжаление, приемът единствено и само на суха храна може да доведе до други влошавания на здравословното състояние като проблеми с пикочните пътища, хронични бъбречни инфекции и др. Билковите добавки като смерна и златна пеперуда също за полезни, но не трябва да се смесват с храната, тъй като променят вкуса. Някои ветеринари препоръчват храненето с кости за намаляване количеството натрупване на плака – дивите котки, които се хранят предимно с кокали, нямат толкова проблеми със зъбите, колкото домашните, които се хранят с търговска диета. Ако давате кости на котката си следете да няма опасност от нараняване на гърлото, хранопровода или стомаха.
5. Зъболекарски играчки
Ефективността на играчките сама по себе си не е определена, но те могат да бъдат част от поддържането на здрави венци на котката. Дори и да не премахват плаката, както смятат повечето ветеринарни лекари сега, те наистина стимулират венците и вероятно са полезни при контролиране на гингивит. Предлагат се много страхотни опции за играчки, някои позволяват да поставите котешка билка в играчката, за да увеличите интереса на домашния любимец.
Зъболекарските спрейове, съдържащи цинк, също са полезни само в предотвратяването на разпространение на гингивита, а не като лечение и заместител на почистването с четка или препарати за изплакване.
6. Прием на бактериални колонии
Възможно е да трябва да закупите и вкарате в оралната микробиома на косматия ви любимец допълнителни бактериални колонии, като тези в киселото мляко и някои видове пробиотици, които ще повлияят на вече наличните колонии и следователно ще намалят вероятността от развитие на евентуалните проблеми.
7. Вода
Дишащите с отворена уста котки имат повече стоматологични проблеми от останалите. Слюнката се произвежда нормално, но не е достатъчно, тъй като тя изсъхва и суровата среда има тенденция да насърчава натрупването на зъбен камък. Водата със сигурност не е достатъчна, за да предотврати развитието на заболяванията, но може да ги държи под контрол.
Коментари