Комбинацията от мобилна макара и дълга щанга с дюзи оптимизира напояването

Според горчивия си практически опит земеделските стопани знаят, че и тази година няма да ни се разминат сушави дни и седмици, какъвто е трендът през последните няколко години. Не дай, Боже, и месеци. Това се потвърждава от прогнозите на метеоролозите за възможно засушаване през май и юни. Което ще се отрази отрицателно върху количеството и качеството на добивите от различните култури. В публикации за пивотни дъждовални машини и поливни конструкции с тръбно-ролкови макари за дъждуване предложихме не малко информация за иригационно оборудване за различни по мащабите си площи. Пивотите, мощни автоматизирани съоръжения, се използват за напояване на големи територии. За различни по големина площи са подходящи и тръбните водни макари. За зеленчуково и овощарско производство се прилагат инсталации за капково напояване.

Изборът на някои от изброените способи зависи от добре познати фактори. Ако е забавен, трябва да бъде направен веднага. Или както призоваваме в „Български фермер“: не чакайте да стане сухо и горещо, а се

подгответе за напрегнат поливен сезон

Да не забравяме, че в предни години ситуацията беше сходна, а зачестилите засушавания нанесоха значителни щети. Немаловажен е и фактът, че цените на поливния инвентар и водата лесно се променят и растат. Особено в днешната несигурна обстановка. Така че успех в напояването се постига само чрез модерни, икономични машини, гарантиращи правилно изразходване на водния ресурс, написахме в нашите репортажи.

Мобилните поливни конструкции в тръбно-ролкови макари са едни от основните хидро инструменти, подходящи за средно-мащабни полета. Предимствата на тази технология, доказани от практиката, са

точното дозиране на поливната норма

равномерност на поливката и възможност за автоматизация на процеса. Макарите са с висока степен на механизация. А чрез регулиране на скоростта на движението й в полето и на плътността на дъждуване от разпръсквача (водното оръдие) могат да се подават различни количества вода в съответствие с потребностите на отглежданата култура, почвения тип, фазата на развитие и т.н. Поливната конструкция с ролкова макара е съставена от няколко основни възлела (компонента):

0 гъвкав захранващ тръбопровод (полиетиленов маркуч);

0 барабан, върху който се навива захранващата тръба;

0 колесар за цялата конструкция, задвижван от трактор;

0 секторен далекоструен дъждовален апарат (разпръсквач);

0 механизъм за изтегляне на разпръсквача чрез колесаря.

Обикновено дължината на захранващия тръбен маркуч варира в широки граници от 100 до 700 м, като има и такива с по-малки размери. Произвеждат се в последно време и по-мощни - с дължина на маркуча до 850 м. Поливните макари се изтеглят и позиционират до поливната площ от трактор с мощност до 100+ к.с. Те се характеризират с мобилност, надеждност, продуктивност, здравина и сравнително поносима цена. Такива са тръбните машини на брандовете, лидери в хидро-мелиоративната техника, Beinlich, Marani, ATS R2, Kifco и др., за които писахме в началото на миналогодишния поливен сезон. Монтирани на шаси, което разрешава ролките безпрепятствено да бъдат разполагани, където е необходимо, те пълноценно дъждуват определените за напояване площи.

Една

напълно уникална развидност

на мобилните тръбно-ролкови конструкции е поливната машина DL 66 Pro на датската фирма Fasterholt. Това е съвсем нова конструкция в схемата на модерните иригационни съоръжения. Тя работи не с разпръсквач (оръдие), а с иновативна алуминиева щанга (подобна на тези за пръскане с РЗ препарати), дълга 66 м, с дюзи. Макарата и щангата са монтирани на специално конструирано шаси, а комбинацията между тях е отлично средство за оросяване на растенията. Телескопична, хидравлично сгъваема, щангата е свързана с макарата и маркуча, който се разгъва при придвижване на системата по напоявания масив.

Предимствата на съчетанието на двата широко разпространени хидромелиоративни метода са заложени с разчет за висока прецизност, продуктивност, икономиченост. Подвижното поливно устройство дава нови възможности в борбата със засушванията и повишаване на добивите. Това подчертават експертите в журито на конкурса за иновативни технологии Innovation Award 2022 Agritechnica, Хановер на DLG (Германско земеделско дружество) при оповестяването

на сребърното отличие

с което е награден проектът. И добавят, че това е интелигентен, автономен, надежден и екологично доказан от практически тестове комплекс, който полива толкова, от колкото се нуждае културата.

Кое е новаторското? Щангата (стрелата) на DL 66 Pro е разделена на десет сегмента, всеки с дължина около 6 м със собствено захранване от основния водопренасящ чрез макарата маркуч. При експлоатация се контролира и управлява всяка конкретна секция за напояване, което гарантира пълно обхващане на поливната площ. В известна степен новата конструкция

поема функциите

и на пивотна система. И още, дизайнът позволява да се напояват и частични клиновидни полета, като до голяма степен се избягва припокриване и „пръскане“ на нецелеви парцели.

Комплексното икономическо значение на този почти хибриден инструмент за иригационната практика е очевидно. Капацитетът му достига до 8 ха с една машинна инсталация, без отнемащо време за препозициониране, което отпада поради наличието на щангата. Така се спестяват обикновено между 30 и 60 мин., консумацията на вода намалява (конструкцията изразходва приблизително от 15 до 100 м3 на час), избягва се изтегляне на маркуча. Това повишава производителността и качеството на работата. Самото прехвърляне от един обект към друг на „хидрокомбината“ е просто и може да се извършва от един човек. Това става благодарение на хидравличното телескопиране или сгъване на стрелата, което намалява времевия разход и повишава безопасността на оператора. Освен това конструкторите са заложи в своето ново, различно решение, положителен ефект върху околната среда. В общ план се пести енергия, което се дължи на енергоспестяващия работен режим.

Общите предимства на конструкцията с дълга напояваща щанга с дюзи в сравнение с големите макари с разпръсквачи (оръдия) са няколко:

0 напояването се извършва с ниско налягане (прибл. 1-2 бара, в зависимост от използваната дюза с диаметър O 10/ O 20/ O 30 мм;

0 щангата работи ниско над напояваната култура при точно разграничаване на работната повърхност;

0 по-висок е дялът на фини капчици, което минимизира изпарението;

0 повишена е устойчивостта на щангата към вятър;

0 постига се точно дозиране на поливната норма и равномерност на поливката;

0 предвидена е възможност за автоматизация на процеса.

Има и някои недостатъци, като: значително по-високата сила на опън с увеличаване на дължината на водоснабдяващата тръба, максималното разстояние за поливане се ограничава до около 500-600 м. Също така използват се хидранти (водоизточници), така че машината трябва да се позиционира на по-големи разстояния при по-големи площи, което е разход на време и работна сила. Това неудобство се отстранява, ако в полето бъдат оборудвани повече хидранти от водонапорната мрежа, така че DL 66 Pro да не се мести често. Идеята е да се разпредели и приложи точно необходимата доза за възможно най-добро дъждуване чрез дюзите, като ограничава възможността за преразход на вода, защото обикновено тя се оказва недостатъчна. 

Тръбно-ролкова поливна машина
Тръбно-ролкова поливна машина
Уникалното иригационно съоръжение DL 66 Pro в действие
Уникалното иригационно съоръжение DL 66 Pro в действие
Командният „мозък“ на конструкцията с дълга напояваща щанга с дюзи
Командният „мозък“ на конструкцията с дълга напояваща щанга с дюзи
Стрелата (66 м) с дюзи, които разпръскват фини капчици на полето
Стрелата (66 м) с дюзи, които разпръскват фини капчици на полето
Тръбно-ролковият мобилен комплекс работи ефективно и икономично
Тръбно-ролковият мобилен комплекс работи ефективно и икономично