Почвата трябва да е достатъчно влажна и в дълбочина

Напояването на картофите е един от факторите, който определят количеството и качеството на реколтата. За получаването на по-добра реколта, не само в професионалните насаждания, но и в любителските градини, водата е много важна.

Колкото листата и стъблата на картофите са по-обемни, толкова и нуждата от поливки е по-голяма.

За средноранните и късните сортове, които най-често са застъпени в хоби градинарството, напояването през юли и август, е от решаващо значение.

Кога и с колко да се полива, се определя най-вече от валежите през периода, както и типа на почвата.

Често градинарите грешат като в началото не поливат достатъчно картофите, а го правят по-късно, когато не може да се постигне желаният ефект.

Внимание!

Ако през първата половина на вегетацията растенията страдат за вода, а след това се полеят обилно, развитието им се удължава. Вследствие на повечето влага се образуват нови клубени, които често се напукват и узряват неравномерно.

Също така ако почвата в дълбочина не е достатъчно овлажнена, се получава развитие на надземната маса, но се затруднява образуването на клубени.

Преовлажняването на почвата също е нежелателно. То потиска развитието на растенията и предизвиква загниване на клубените.

Последната поливка трябва да приключи 20-30 дни преди прибирането на картофите.

Как трябва да се полива

Картофите са култура, която може да се полива гравитачно по бразди, чрез дъждуване, както и чрез капкова система.

По принцип преди засаждането, трябва да се определи как ще се поливат растенията. В зависимост от това се определя и посоката на редовете.

При браздово поливане редовете се правят с малък наклон, за да няма ерозия на почвата. На по-стръмните места браздите се разполагат косо или почти успоредно на хоризонталите.

Много важно е при поливането да не се мокрят гребените на браздите, за да се осигури добра аерация и клубените да се предпазят от загниване.

Дъждуването е подходящо за равни терени.

Капковото напояване е лесно и удобно, спестява вода. Капковата система обаче се поставя със засаждането на картофите.

След всяко поливане на картофите е желателно почвата да се разрохква, за да се запази почвената влага.