Все повече европейски фермери имат проблеми със здравината на вимето и цицките на кравите. И ако не се вземат навреме мерки, този проблем пряко се отразява върху обема на добитото мляко. Специалистите от Службата по здравеопазване на млечното говедовъдство в Щутгарт изцяло насочват вниманието си към решаването на проблема и ето какво установяват. Всичко започва с неправилно монтирана техника за доене която води до разраняване на цицките, а оттам и до последващи възпалителни процеси във вимето.
За да установят кои фактори конкретно са най-честата причина, от Службата по здравеопазване на вимето в Щутгарт и Хайделберг правят изследване при кои параметри в техниката на доене се срещат най-много случаи на възпаление на цицките на кравите. За тази цел са анализирани вакуум-условията по време на 8 до 12 млеконадоя. Оценката за механичното натоварване на връхчетата на цицките става въз основа на еластичността на чорапчетата, силата на вакуума в областта на връхчетата по време на масажиране, а така също и продължителността на масажирането.
Какво показват резултатите:
Черно-шарените породи крави реагират значително по-слабо на натиска на чорапчетата, отколкото кравите от породата Холщайн-Фризийска, дори и при еднакъв размер на цицките, що се отнася до тяхната дължина и диаметър. Вероятно цицките на черно-шарените крави, които са с малко по-дебела стена и по-здраво връхче на цицките, реагират по-добре на силата на въздействие на чорапчетата. При черно-шарените крави силният натиск на чорапчето води по-скоро до сплескване, та чак до образуването на гънки (обезкървени ивици, които се спускат навън от връхчето на цицките).
Както твърде продължителното, а така и краткотрайното масажиране подпомага появата на вроговяване (хиперкератози): твърде силният натиск върху връхчето на цицките предизвиква натрупване на повече рогово вещество (образуват се мазоли). Недостатъчният масаж пък обратното, води до натрупването на вода в тъканите на цицките (стига се до едем), предизвикано от вакуума, която не може да се изтегли напълно обратно при масажа. Когато изпълненото с вода връхче се сплеска, се стига до най-малките наранявания, които могат да доведат до възпаления и язвички.
Въз основа на тези резултати се открояват най-вече два типа оборудване, което причинява вроговяване по цицките на кравите: това са съоръженията с много постоянни (стабилни) пропорции при вакуума и дългата фаза на масаж; съоръжения с вакуум, който силно се колебае в областта на връхчетата заедно с общо взето кратката фаза на масаж.
Нужна е оценка на състоянието на цицките за да могат до голяма степен да се избегнат случаите на хиперкератоза. Има няколко възможности за корекции и при двата типа оборудване. Преди да се направи промяна при параметрите на оборудването, трябва все пак да се постави точната диагноза. Защото тъкмо при оценката на състоянието на цицките при стадото могат да се дадат множество грешни преценки.
На практика много фермери проектират състоянието на цицките от няколко отделни крави с проблеми върху цялото стадо, което води до грешни преценки. Дори млекопроизводители, които нямат база за сравнение (не виждат очевидното във фермата), са склонни да оценят състоянието на цицките като по-скоро добро. Затова оценката на цялото стадо по обикновената точкова система (система Scoring) е основа за всички останали действия.
Изводът на специалистите:
Нуждата от подобрения възниква тогава, когато повече от 20% от изследваните крави имат поне на една от цицките вроговяване.
На второ място трябва да се провери дали евентуално играят някаква роля климатичните дразнители през студеното време, субстанциите за подсушаване или алкалните вещества (средства за измиване, материали за постелята) и не предизвикват раздразнения. Може да се помисли и за ефекта от определена селекция. Факт е, че заострените и стеснени в края цицки са по-податливи на хиперкератоза.
Техническата проверка на доилната инсталация включва наред с класическото изпитване по стандарта DIN/ISO, така и всички замервания по време на доене, които могат да се проведат само от квалифициран персонал. Без тази точна диагноза на техниката за доене промяната на доилната инсталация губи смисъл.
Кои инсталации предизвикват вроговяване на цицките
Доилни агрегати с постоянен вакуум и продължителен масаж. Инсталациите с много постоянни пропорции на вакуума и продължителност на фазите на масажиране водят до сериозни проблеми не само с цицките, но и с вимето.
Отличителни белези: тези инстлацаии се характеризират с големи размери на тръбопроводите за въдух и доилните апарати, а така също и комплекти от части за доилните агрегати. Често те са оборудвани с пулсатор за промяна на такта, D-фазата на същия възлиза на повече от 250 мсек.
Класическите преградени места за доене на кравите с ниско разположени тръбопроводи създават условия вакуумът в долната част на вимето да се поддържа много стабилно. Така във фазата на разтоварване вследствие на голямата разлика в налягането чорапчето притиска с голяма сила връхчето на цицките. А като се добави и твърде дългата D-фаза, комбинацията от силата на натиска и неговата продължителност е твърде висока.
Как може да се отстранят недостатъците
При силен вакуум (по-голям от 45 кРа) с цел намаляване на вакуума в долната част на цицките е разумно да се намали вакуумът в цялата инсталация. Когато вакуумът в инсталацията е от порядъка на 38 и 44 кРа, по-нататъшното понижание може да доведе до удължаване на времето за доене и до влошено сцепление между частите на доилния апарат.
Избор на чорапче за доене
За да се опази здравината на цицките, може да се направи смяна с тип с по-голяма възможност за натиск при сцепление. Но невинаги има тази възможност. В това отношение смяната на чорапчетата от нитрил-каучук с чорапчета от силикон може да бъде решение на проблема.
Във връзка с това може да се помисли и за поставяне на триъгълни чорапчета, защото те упражняват по-малък натиск върху долната част на цицките и я разпределят върху по-голяма площ. По принцип би трябвало да се използва първоначално целият асортимент от чорапчета на производителя на доилни инсталации.
Често в миналото се препоръчваше дългият тръбопровод за млякото да се окачва нависоко, за да може чрез промяната в напречното сечение на тръбопровода при притискане на чорапчето да се постигне спадане на вакуума в долната част на цицките
Проследявайки този ефект, се оказа, че той не е достатъчен, за да се избегнат случаите на вроговяване.
Друг вариант: Преминаването от променлив на постоянен такт има същия ефект при отпуснатото чорапче. И при тази мярка вакуумът през периода на масажа спада в края на цицките, така че действието на налягането на чорапчето е по-слабо.
И още: Твърде дългите D-фази могат да се намалят с промяна на съотношението на фазите за засмукване при пулсатора. При намалена цикличност (по-малко от 60 л/мин.) увеличаването на тяхната честота (фреквентност) също води до абсолютно скъсяване на времето за натиск.





Коментари