Растящото глобално търсене на бадеми – предизвикано от търговската война между САЩ и Китай и риска от лоша реколта в Турция заради пролетните студове – са довели до рязко повишение на цените на бадемите на международния пазар и на вътрешния в Узбекистан, според анализатори.
В началото на март тази година EastFruit съобщи за въздействието на търговския конфликт между САЩ и Китай върху селското стопанство в Калифорния – основният регион в САЩ за производство на ядки. След увеличението на американските мита върху китайските стоки, Китай отговори с 15% вносно мито върху американските селскостопански продукти. Тази мярка засегна особено силно Калифорния, тъй като тя е ключов световен доставчик на бадеми, а Китай е четвъртата по големина дестинация за износ.
В този контекст китайските вносители на бадеми очевидно са се обърнали към алтернативни доставчици. Глобалният пазар на бадеми обаче е подложен на допълнителен натиск през този сезон поради очакваните загуби на реколтата, причинени от пролетните слани в Турция – един от водещите производители и износители на бадеми в света, заемащ пето място в световното производство на бадеми.
В резултат на тези фактори търсенето на узбекски бадеми се е увеличило, което значително е повишило цените на вътрешния пазар на страната. През последните 2–2,5 месеца цените на едро на ядките от местни сортове бадеми от реколтата 2023 г. почти се удвоиха.
Според узбекските износители, наличните количества за износ в момента са много ограничени и събирането на големи партиди се е превърнало в голямо предизвикателство.
За разлика от това, цените на едро на така наречените „калифорнийски сортове" бадемови ядки (също от предишната реколта) са се увеличили 2,6 пъти през същия период. Забележително е, че тези бадеми от калифорнийски тип се консумират главно от сладкарската промишленост в Узбекистан, тъй като не са много търсени от широката общественост.
Исторически погледнато, цените им на едро са били с 25–30% по-ниски от тези на местните сортове бадеми.
Въпреки това, настоящите пазарни условия са премахнали тази ценова разлика и сега и двата вида се търгуват на сходни ценови нива, заключават анализаторите на EastFruit.
Коментари