На 5 юли православният календар отбелязва Летни Атанасовден. Денят е посветен на началото на жътвата и на светеца, който я закриля - Атанасий Жетвар. Ритуално се жъне първият сноп, оплита се с червени конци, украсява се със скилидки чесън и сребърни монети и се пази за берекет.

Именно този хубав български обичай бе претворен на брега на Дунав, във видинското село Връв. Организатор на събитието бе местна арендаторска фирма с помощта на читалище “Съзнание”- с. Връв, а гости на тържеството бяха арендодатели и приятели на Екостопанство Дунав, както и жителите от селото. За всички тях денят бе истински празник.

В средата на лятото по полетата на България започва една от най-свещените селскостопански дейности - жътвата. С тези думи Мая Петкова започна приветственото си слово към присъстващите. Последва кратка ретроспекция на ръчното прибиране на зърното в древността, символиката на хляба и неговото значение за българина. Затова и народът ни е казал: Като има хляб - има всичко. Земеделският труд никога не е бил лесен. Дори и в наши дни той в голяма степен е зависим от капризите на природата. Не случайно жътвата е празник.

Днес е денят, в който започваме да прибираме хляба с висока почит и уважение, и нека като предците ни се научим да отсяваме зърното и плявата, завърши словото си стопанката.

Молебен за здраве и берекет извърши отец Мариян. Самодейките от местното читалище зажънаха първите класове със сърпове, като наричаха:

"Да дава бог плодородие и берекет! От един стрък-два класа! Да е сита годината! Да преливат хамбарите!"

Стопанката на нивата от своя страна благослови първите снопи, сплетени на плитка и увити с червен конец:

"Ще пазя царя на нивата, докато дойде време да засеем новото жито. Тогава ще смеся това зърно със зърното за посев!"

След ритуалното зажънване стопанката плисна менче с вода и в пшенчената нива влезе и първият комбайн - тържествено украсен с трибагреник. За настроението на гостите се погрижиха самодейците от читалище "Съзнание", които изпълниха местни песни и хора. В празничната програма бяха включени и изпълнения на танцьори от Ансамбъл "Дунав" и Антимовската духова музика. Празникът завърши с кръшни хора от млади и стари.