15° C, предимно облачно
  петък, 09 май, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: ferrari_1992

Зърнопроизводство

Люцерната е торена с искусвена тор)(амониева)след 1то окосяване

Български фермер отговаря: Може да я давате на зайците, но трябва да е достатъчно повехнала, почти като сено.



Въпрос изпратен от: ferrari_1992

Зърнопроизводство

Добър вечер искам да знам дали е вредна за зайците наторена люцерна?>

Български фермер отговаря:

Напишете кога и с какво е торена люцерната.



Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

Може ли да ми кажете по какъв начин мога да измеря маслеността на козето млякото при домашни условия

Български фермер отговаря: Да се налее 10 мл. мляко в епруветка и да се отчита височината на спонтанно отсметанения масления слой ми се вижда твърде аматьорско и дилетантско. Ако все пак ще се прави такова нещо,
Можете да измерите маслеността на млякото по следния начин. В празен мерителен цилиндър (разграфен много точно) се слага в съд с вода, загрята до 40С. След това в него се налива точно 10 см мляко, цилиндърът отново се връща в съда (на водната баня) за около половин час. Цилиндърът се разклаща силно, за да се избие маслото, и се връща за 1-2 часа във водната баня, за да изплува маслото. След това цилиндърът се слага на равна повърхност и се отчита показанието. Всеки милиметър отслоено масло съответства на 1 процент масленост на млякото.



Въпрос изпратен от: stefka

Зърнопроизводство

Уважаема редакция, редовно чета в. Хоби фермер и се възползвам от препоръките Ви за овощните дръвчета. Сега Ви пиша с молба за съвет относно 15 годишната липа, от която Ви изпращам <a href="http://img37.imageshack.us/img37/805/lipak.jpg" target="_blank">снимки на листа</a>, както изглеждат в момента. С какъв препарат да пръскам за да спася дървото. Дворът е на 840 метра надморска височина. С уважение, Стефка Максимова, с.Царичина

Български фермер отговаря: Липата ви е нападната от ериофиден или галообразуващ акар. Неприятелят е многоядне и напада голям брой културни и диви растения. Характерно за него е, че прави гали в които живее и се изхранва, които го правят сравнително недостъпен за химична интервенция.  ЕФИКАСНИ МОГАТ ДА БЪДАТ СИСТЕМНИТЕ АКАРИЦИДИ. С оглед скрития начин на живот за борба с ериофидния акар трябва да се използват системни акарициди - т.е. тези които проникват в растителните тъкани и действат и чрез парите си. Позходящи за целта са Би-58 (инсектоакарицид) в доза 15 мл за 10 литра вода. Предвид предстоящият цъфтеж и бране на липов цвят, съобразете се с карантинният срок на препарата, който е 21 дни.



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

На този етап при градушка могат ли с медсъдържащи препарати да се пръскат череши?

Български фермер отговаря: Слес градушка черешите могат да се пръскат с медсъдържащи препарати. Освен тях, в зависимост от срока на зреене може да се използва и Топсин М срещу сиво гниене при зреене



Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

Здравейт отново. имам следния въпрос. Можете ли да ми кажете от какво получават разтройство яретата и опасно ли е ако не и мине за два три дни. Казаха ми да си купя стептомицин и да и дам с малко вода и бяло пшеничено брашно и ще и мине, но в аптеката ми казаха че стрептомицина вече не се произвеждал тъй като е токсичен и ми предложиха гантамицин които също помагал при разтройство. Взех една ампула от 2мл. и я разделих на двапъти и я дадох на ярето през устата но диарията му не спира. да не му е била малка дозата то е около 15-18кг. тъй като ме беше страх да му дам цялата на веднъж. Мога ли да повтаря пак с гентамицин и да сложа към него и брашно както писах малко по отгоре.

Български фермер отговаря: Трябва да извикате ветеринарен специалист, който да прегледа яретата и да назначи точното лечение на разстройството, след като определи от какво е предизвикано то. При разстройство първия ден яретата се слагат да гладна диета, като им се дава само преварена вода. След това те се хранят само с лесноусвоими фуражи. Докато ги прегледа ветеринарният специалист, може да им давате и мляко, разредено наполовина с преварена вода. Не отлагайте прегледа, тъй като яретата може да се обезводнят.



Въпрос изпратен от: strinapena

Зърнопроизводство

Здравейте! Понеже тази година се оказа доста плодоносна, и завръзът на сливите в нашата овощна градина е огромен, ние се притесняваме, че дръвчетата няма да успеят да отгледат плодчетата. Какво бихте ни посъветвали да направим? Необходимо ли е торене, и как то да бъде осъществено? Прилагам една снимка от наедряващите сливи. http://i49.tinypic.com/2qvcv95.jpg Поздрави от Троян! Пенка Шолекова

Български фермер отговаря: По принцип костилковите овощни видове формират повече плодове като численост (и % спрямо цветовете)от семковите. Всички плодни дървета имат склонност към саморегулиране на плодовия товар. Това става с физиологично явление или процес, познато като юнско опадване на плодовете. На този етап не ви съветвам да прореждате плодовете, а да изчакате естественото им прореждане. Това означава, че ако и след средата на юни плодовете продължават да са повече от нормалното, тогава може да сриложите изкуственото им редуциране, като премахнете част от тях. Принципа на прореждането е оптимизиране на количеството плодове по носещите ги клонки, като първо онстранявате по-дребните, деформирани или болни плодове. За да имате добра реколта към края на май наторете почвено с малко азот - около 35-40 грама на кв.м. След този период може да направите и 2-3 листни пръскания с торове съдържащи макро- микроелементи. Може да заздравите плодовете, като направите и 1-2 пръскания с листен тор, съдържащ калций.



Въпрос изпратен от: danria

Зърнопроизводство

Има ли болест церкоспороза при костлковите и ако има с какво се лекува?

Български фермер отговаря: Да, болестта церкоспороза съществува, но тя напада основно зеленчуковите култури. По костилковите овощни видове има болест, която се нарича цитоспороза. Тя е гъбно заболяване, което причинява язви и раковини с елипсовидна форма на слаби дръвчета - повредени от градушка или неприятели. Развива се при влажно и хладно време. Химични мерки срещу тази болест не се прилагат, важна е агротехниката - гледане на дръвчетата при добър агрофон.



Въпрос изпратен от: danria

Зърнопроизводство

Какъв е карантинният срок на Топсин 70 ВДГ при черешите?Какво означава карантинен срок само да не се ли консумират плодове преди изтичането му или също така да не се извършват различни мероприятия на мястото където е третирано с пестициди?

Български фермер отговаря: Карантинният срок на Топсин М 70 ВДГ е 14 дни. Това означава, че разпадът на продукта до безвредни за консумация съставки е в рамките на този срок. Приблизително същото важи и за действието му срещу болестите, като разбира се трябва да се има предвид, че с увеличаване дните след третирането, действието му прогресивно намалява. Третирането с Топсин М 70 ВДГ не е пречка да се прилагат други мероприятия при третираната площ или култра. 



Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

преди една седмица ми се излюпиха пиленца, но в един от вашите весници четох че на малките на втория ден трябва да и се дава по 1яйце на ден. Но аз ги храня със стартерна смеска за малки бройлерни пилета това ми предложиха във ветеринарната аптека трябва ли към тая смеска да и слагам и яйце

Български фермер отговаря: Не е необходимо да давате на пилетата си яйце, след като ги храните със заводска стартерна смеска. Дава се по 1 твърдо сварено яйце на ден на 10 пилета само ако те се хранят с домашно приготвени смески.


  • 45
  • 46
  • 47
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Може ли държавата да се справи с нерегламентираната търговия на трюфели

Испания е най-големият производител на биопродукти в ЕС по площ и шестият в света

Бордюрите - стилна рамка за градинските шедьоври

Градинските орхидеи

Напомняне: Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от градушки до 10 работни дни

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

От 2 май започва прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Видео

Ситна градушка се изсипа над Баня, побеля (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол