16° C, разкъсана облачност
  понеделник, 12 май, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Ще има ли ефект от повърхностно разхвърляне на комбинирани торове при наторяване на дървета или торовете трябва да бъдат заровени в почвота ?

Български фермер отговаря: Когато става въпрос за почвено торене с гранулирани торове, които съдържат фосфор и калий, те трябва да бъдат доставени най-близо до корените. Тъй като двата елемента не се придвижват в почвата или по-точно се придвижват много бавно, необходимо е те да бъдат заровени с обработка след разхвърляне. Иначе няма да се постигне желанията ефект от внасянето им.
От основните елементи само азотът има свойството да се придвижва с дъждовните или поливни води и може да се разхвърля повърхностно без обработка.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

как се формират короните при черешите тип вретено/ стройно вретено,холандско вретено и фузо/?

Български фермер отговаря:

През последните години в България се проучи и въвежда формирането на черешата като вретено. Тази формировка позволява по-голяма гъстота на насажденията (тип интензивни) и по-ранно встъпване на дърветата в плододаване.
Прилагаме снимка на формировка тип вретено при черешата от насаждение в АУ Пловдив, където може да потърсите повече информация.



Въпрос изпратен от: petkokov

Зърнопроизводство

Здравейте! Имам малка градина с 32 черешови дръвчета. В близост до тях (на 2-3 метра) има вишна, за която не се полагат грижи от години и която всяка година много рано боледува от бяла ръжда. възможно ли е от нея болестта да се прехвърля и върху черешовите дръвчета, тъй като малко след като се появи болестта по вишната, започват да боледуват и останалите череши?

Български фермер отговаря: Бялата ръжда (цилиндроспороза) напада както вишни, така и череши. При положение, че вишнята ви е силно чувствителна на болестта тя служи за източник н зараза и за черешите. Възможностите ви са две: или да изкорените вишнята, или да водите навременна борба със заболяването със Скор 250ЕК, Флинт макс ВГ или други подходящи фунгициди. Но все пак имайте предвид, че изкореняването на вишнята не гарантира, че черешите ви няма да боледуват от бяла ръжда.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Есента имам намерение да засадя 5 дка череши и се интересувам от новите сортове череши Зираад0900,кордиа и феровия ,но никъде не мога да намеря информация за тях затова искам да попитам какво представляват тези сортове,кои са опрашителите им ,на кои болескти са устойчиви,кога зреят плодовете и дали са устойчиви на пролетни мразове и напукване?

Български фермер отговаря: Зираад 0900 е турски сорт, в страната има ново насаждение от 50 дка на втора година, но голям процент от дръвчетата са измръзнали и ще го изкореняват.
Кордиа е канадски сорт, който също е изпробван в страната, но не е подходящ, защото се напада много силно от бяла ръжда.
За сорта Феровия нямаме информация.
Съветваме ви да не отивате на непознати и неадаптирани сортове за България.
Може да засадите сортовете Бигаро бюрла - ран, Ван - средно ран и Регина - късен сорт, които са изпитани и успешно се отглеждат у нас.



Въпрос изпратен от: slavqna91

Зърнопроизводство

Uvajaema redakciq, Ipra6tam Vi shemata po koqto pryskah asmite v lozeto si, no nqkyde sym dopusnal gre6ka. Mojete li da mi kajete kyde? 16.05.asmi-6avit i nurele d loze-verita i nurele d 22.05.asmi i loze-flintomaks i lanat 8.06. asmi-ekler i lanat loze-kabrio i lanat 30.06.asmi i loze-radomild gold, topaz i nurele d 14.07.asmi i loze-radomild gold, topaz i nurele d 24.07.asmi i loze-ditan i decis 30.07.asmi i loze-topaz i nurele Blagodarq Vi predvaritelno! Dimityr Dimitrov 6umen, ul."Bratia Miladinovi"12 a

Български фермер отговаря: На читателя, описал ни подробно схемата си за пръскане на лозя и асми трябва да кажем няколко неща:
Първо, според специалиста ни тя е объркана, второ - при пръсканията не трябва да правите разлика между асмите и лозите, а да ги третирате с едни и същи препарати.
Следващата забележка е, че пръсканията ви са много на брой.
ВНИМАНИЕ: Не знаем кой ви е посъветвал да третирате с инсектицида ЛАНАТ, но той е един от най-токсичните, вече е забранен за използване и в никакъв случай не се препоръчва за лозя и асми.
На следващо място някои от пръсканията, които правите са само срещу оидиум, а е редно да ги комбинирате и срещу мана и сиво гниене.
За да бъдем изчерпателни с информацията за вас, ще публикуваме в някои от следващите броеве на в."Хоби фермер" една пълна схема на пръсканията за целия вегетационен период на лозата, която да ползвате за следващата година.



Въпрос изпратен от: ilu6ata

Зърнопроизводство

лозата заболя от нещо много странно...за което не намерих литература http://tinypic.com/view.php?pic=biw201&s=4

Български фермер отговаря: Опишете признаците на това странно заболяване по лозата и изпратете снимка на формат jpg, ако обичате, защото на посочения от вас линк, не личат повредите.



Въпрос изпратен от: strinapena

Зърнопроизводство

Здравейте, отново! По започващите да променят цвят плодове на сливите ни се забелязват странни петна и нещо подобно на налепи. Това се забеляза още по-осезателно след продължилата почти цяла, дъждовна седмица. Прилагаме снимка: http://i29.tinypic.com/m7e6xg.jpg Поздрави от Троян!

Български фермер отговаря:

На пръв поглед от снимката се вижда, че плодовете ви имат зарастнали рани от градушка. Покрити са с восъчен налеп, което е характерно за сливите и това не е заболяване.

ПЕТНАТА СЕ ДЪЛЖАТ НА ВИРУСНО ЗАБОЛЯВАНЕ. Петната по плодовете в различно оцветяване от нормалното най-вероятно се дължат на вирусното заболяване шарка по сливата. Това се потвърждава и от наличието на пръстеновидните хлоротични (жълти) петна по листата. И по-рано ви отговорихме на въпрос и описахме подробно заболяването, което не се лекува. Сортът Стенлей е толерантен към него и дръвчетата не загиват, но страдат, като отслабват растежа си, нападнатите плодове са с влошен външен вид и вкусови качества. През годините могат да изсъхнат отделни клони. Борбата се води единствено срещу преносителя - листни въшки, за да не се пренася заразата от болни на здрави дръвчета.



Въпрос изпратен от: strinapena

Зърнопроизводство

Здравейте! Вчерашната буря която премина през нашата овощна градина разцепи едно от сливовите ни дръвчета. Разцепването е в долната част на около един метър разстояние. За първа помощ подпряхме и привързахме дървото.Въпросът ни е какво да правим по-нататък. Необходимо ли е някакво третиране с препарати и възможно ли е да зарастне разцепената част? Прилагаме снимка: http://i25.tinypic.com/jpg4r9.jpg. Поздрави от Троян! Пенка Шолекова

Български фермер отговаря: От снимката се вижда, че още в млада възраст дръвчето не е било правилно формирано, тъй като от основата сте оставили да се развиват паралелно две стебла. Те са сръстнали под прав ъгъл, което увеличава риска от счупване, както се е получило. Правилно сте привързали счупената част, но за да помогнете за по-бързо зарастване на двете части, намажете и с овощарска замазка. Специално пръскане не се налага, освен когато пръскате за болести с фунгициди да пръскате и повредената част.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Освен биоторове на пазара предлагат ли се биофунгициди и биоинсектициди,които магат да се използват за борба срещу болести и вредители при черешите?

Български фермер отговаря: На пазара се предлагат както биофунгициди, така и биоинсектициди. Биоинсектициди например са Нимазал Т/С срещу голям брой неприятели и Мадекс срещу плодови червеи, а биофунгицид е Фузаклин срещу почвени патогени. Има и още много други подобни препарати. Те са формулирани на базата на полезни живи организми - вируси, бактерии и гъби.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

какво предстевляват така наречените хуминови киселини и защо са необходими за растенията?

Български фермер отговаря: Хуминовите киселини са вещества получени от дейността на полезните микроорганизми и са основна съставна част от плодородието на почвата. Те се свързват с намиращия се в почвата магнезий и калций и образуват т. нар. хумати, които служат за храна и стимулиране на растенията.


  • 43
  • 44
  • 45
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Как да се отървете от глухарчетата

Какво да правите, ако намерите коте?

10 вкусни, лесни и бързи мезета

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

Напомняне: Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от градушки до 10 работни дни

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

От 2 май започва прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Видео

Ситна градушка се изсипа над Баня, побеля (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол