Ноември е подходащ за есенна резитба на розите

Всеки месец има своя чар. Но ноември сякаш е мрачен и тъжен. Няма ги празничните дни, природата все по-осезаемо заспива, цветът на спокойствието изчезва.

Въпреки това в градината още се извършват доста дейности по почистване и прибиране на последната продукция. Засаждат се и се засяват нови видове. Става възможно преместването на растенията, преминали в покой.

Спрямо прогнозата за времето в отделните райони вече е наложително да се подготвят зимни укрития за по-чувствителните видове.

В тази връзка, предвидете време, за да привържете туите към края на месеца. Зимните ветрове и снеговалежите ще ги обезформят, ако не го направите.

Настъпва подходящ период за есенна резитба на някои храсти, сред които е и кралицата на цветята, розата. В по- студените райони е време и за загребване в основата на корените. Не забравяйте, че е по-добре да донесете почва от друго място за купчинката, отколкото да оголите повърхностните корени.

По-малкото работа в градината дава възможност да се извършват повече ремонтни дейности. А също и да се изградят нови легла за цветни, зеленчукови и билкови лехи.

Ако имате водно езерце, трябва да се погрижите за растенията в него. Обикновено те се прибират и зимуват в съдове в мазето, ако водната площ е малка по размер.

Предстои и последно косене на моравата, както и подготовка на поливната система за зимата.


Какво може да се сади сега?

Въпреки забавянето на процесите при растенията или пък именно точно заради него, ноември е подходящ за засаждане на растения на гол корен. Това предимно са рози, овошки, туи, но могат да се намерят и други плодни и украсни храсти.

За да се радвате на цветове през зимните месеци, потърсете в търговската мрежа кукуряка и лютичето. Двете растения ще се развият добре в саксии и ще разцъфтят по-рано, ако им се осигурят подходящи условия. Ранункулусът е малко по-капризен и специфичен при засаждане.

Сеитбите
Онези градинари, които разполагат с оранжерия, макар и неотопляема, спокойно могат да засеят семената на многогодишни растения като лупината например. Освен с красота, тя допринася за обогатяването на почвата с азот, защото е бобова култура.

Опитайте да отгледате напръстник, делфиниум, вербаскум, а защо не и лауренция.

В студена рамка навън може да се засеят декоративен грах и секирче.

Някои билки също позволяват засяване в елементарно укритие. Така напролет те ще стартират по-рано развитието си.

За да бъде красиво вкъщи

В търговската мрежа вече се появиха първите циклами. Колкото са цветни обаче, толкова са и капризни, особено ако не знаете как да се грижите за тях.

Тайната им е скрита в поливките и температурата в помещението. На първо място внимавайте с водата. Съвет от опитни цветари е поливките да се извършват отгоре, но почвата да се оформи така, че грудката да остане във високата част и да няма допир с течността.
Цикламите изпадат в покой, ако им е горещо. Идеалната температура е до 18-20 градуса, а през ноща и по-ниска.

Красавиците трябва да са на светло, но далеч от отоплителни уреди.