Подходяща е за любителските градини

По принцип старите и по-разпространените в практиката ябълкови сортове се формират като подобрена етажна корона. В професионалните градини от дълги години се предпочита дърветата да се формират като палмета, тъй като короната им е по-компактна и на по-малко площ се засаждат повече дървета.

Палметата е много подходяща формировка и за любителските градини, особено тези, които не са много големи.

3 основни акцента

Когато дръвчето е засадено през есента, първата резитба се прави през пролетта на следващата година. При нея стъблото се съкращава на 70 см над пъпка, която се намира откъм страната на изрязания чеп на подложката.

Ако по ствола са се развили предивременни клончета, те се премахват на височина 45-50 см от повърхността на почвата.

Предивременните клончета в зоната на бъдещите скелетни клони и водачът, се съкращават на по две пъпки.

Избор на водач и скелетни клони

През вегетацията от оставените пъпки на най-горната част на ствола покарват 5-7 леторасъла. През май, когато клонките още не са вдървесинели и са около 8-10 см, се прави филизене на всички излишни леторасли, като се запазват само най-високо разположените 4-5. Клонките, които са непосредствено под най-горния леторасъл (най-често 2-3) се пензират над 2-3 листа.

Обикновено в началото на юли се избират три най-силни леторасъла - единият за водач, обикновено най-горният, а другите два за скелетни клони. Летораслите, предназначени за скелетни клони, трябва да излизат от противоположни страни на дръвчето, да не са от съседни пъпки. Те не бива да са под остър ъгъл.

Ако водачът не расте вертикално, той се изправя. В случай че някой от избраните леторасли за скелетен клон не расте в желаното направление, се коригират чрез привързване. При добри грижи летораслите трябва да достигнат 120-150 см.

Една ябълка държи докторите настрана

От древни времена ябълкинте се приемат като ценен хранителен и диентичен продукт. Хората ги използват свежи и печенни за подобряване на храносмилането, за увеличаване на отделянето на жлъчен сок, за спадане на отоци, за подобряване на кръвообразуването, за лекуване на склероза и подагра, на хроничен ревматизъм и бъбречно-каменна болест, на простудна кашлица и прегракналост.

В миналото хората са казвали, че ако се изяжда по една ябълка на ден, няма да има нужда от лекари. Много рецепти от старата народна медицина са стигнали до нас и се изучават и потвърждават от съвременната медицина.

Резитба през втората година

Скелетните клони не се съкращават

През пролетта на втората година трябва да се направи преценка на каква височина да се пререже водачът за формиране на втория етаж на палметата. При по-слабо растящи и с къса обрастваща дървесина сортове, се приема височина от 110 см.

При резитбата през пролетта на втората година дръвчетата със слаби клончета и водач не се режат, а вторият им етаж се формира през третата година.

Основно правило при палметите е, че през периода на формирането скелетните им клони не се съкращават. Слабите клони се засилват чрез изправяне, а силните се отслабват чрез наклоняване.

Наведените клони през първия вегетационен период обикновено не се режат през следващата пролет.

Водач, който е надминал височината, на която ще се формира вторият етаж, се съкращава на 4-5 пъпки над определеното междуетажно разстояние. Ако скелетните клонки са по-дълги от водача, те се наклоняват в зависимост от дължината им.

Когато скелетните клонки не са достатъчно силни, а водачът е надминал височината, на която ще се формира вторият етаж, без да е достатъчно дебел, той се съкращава на височина на скелетните клонки или малко по-ниско.

Правила:

Когато скелетните клонки са слаби, а водачът е много силен и значително дебел:

водачът се премахва и клончето под него става водач, а следващите две клонки с най-силен растеж през лятото се формират като скелетни клонки;

водачът се отклонява, за да стане скелетен клон, а най-високо разположеното клонче се изправя за водач;

страничните клончета се премахват, а водачът се реже над 4-5 пъпки.

През лятото от израслите 4-5 летораста се подбират водач и скелетни клони.

Продължители на скелетните клони

Извършва се наклоняване

През втория вегетационен период се избират леторасли за продължители на водача и на скелетните клони от първия и втория етаж. За целта се оставят най-високо разположените и най-силните леторасли. В случаите, когато е повреден връхният леторасъл, за продължител се избира от по-долу разположените клонки, пак най-силният.

Всички останали леторасли, които растат силно и са изправени, се превиват. При дървета, на които скелетните клони от първия етаж надминават скелетните клони от втория етаж, се извършва наклоняване на скелетните клони, така че върховете им да бъдат или наравно, или съвсем малко по-високи от върховете на втория етаж.

При силен растеж през първата година и до началото на юли през втората година скелетните клони от първия етаж достигащи дължина 2-2,5 м, се навеждат до постоянен ъгъл 55-60 градуса спрямо водача на дървото.

Моментът на наклоняване на скелетните клони до окончателния ъгъл не трябва да се свързва с възрастта на клоните, а единствено със силата на растежа им. Ако единият скелетен клон е достигнал до необходимата дължина, а другият е по-слаб, наклонява се силният, а слабият се оставя да расте в изправено положение. Слабият клон се наклонява, когато достигне необходимата дължина.

Летораслите, намиращи се по скелетните клони, се превиват почти перпендикулярно на клоните, от които излизат към междуредията, като се довеждат до хоризонтално положение. Те се разпределят така, че да не се струпват един върху друг и да се избегне засенчването им.