Европейската комисия приветства решението на Европейския парламент, че одобри споразуменията за търговия и инвестиции между ЕС и Виетнам. Търговското споразумение влиза в сила през 2020 г. след приключване на процедурата за ратификация от страна на Виетнам. То ще премахне почти всички тарифи за стоки, търгувани между двете страни, и ще гарантира зачитането на правата на труда, опазването на околната среда и Парижкото споразумение за климата.

„Споразумението ЕС-Виетнам има огромен икономически потенциал, печалба за потребители, работници, земеделски производители и предприятия. И той далеч надхвърля икономическите ползи. Това доказва, че търговската политика може да бъде сила за добро. Виетнам вече положи големи усилия за подобряване на трудовите си права благодарение на нашите търговски преговори. След като влязат в сила, тези споразумения ще засилят още повече нашия потенциал за насърчаване и наблюдение на реформите във Виетнам. " Това заяви комисарят по търговията Фил Хоган в сряда, предават от пресцентъра на ЕК.

Евродепутатите подкрепиха споразумението за свободна търговия с 401 гласа "за", 192 гласа "против" и 40 гласа "въздържал се".

Това е най-всеобхватното търговско споразумение между ЕС и развиваща се страна, реалност, която беше напълно взета предвид: Виетнам ще премахва постепенно задълженията си за по-дълъг 10-годишен период, за да вземе предвид нуждите си от развитие. Въпреки това много важни артикули за износ в ЕС, като лекарства, химикали или машини, вече ще се ползват от условията на безмитен внос.

Търговското споразумение също ще осигури защита на 169 традиционни европейски хранителни продукти и напитки, известни като Географски указания, като вино от Риоха или сирене Рокфор.

Чрез търговското споразумение компаниите от ЕС също ще могат да участват наравно с местните виетнамски компании в оферти за търгове за обществени поръчки от властите и държавните предприятия във Виетнам.
Освен че предлага значителни икономически възможности, споразумението също така гарантира, че търговията, инвестициите и устойчивото развитие вървят ръка за ръка, като определят високи стандарти на труд, околна среда и защита на потребителите.


Споразумението задължава двете страни да:

- ратифицират осемте основни конвенции на Международната организация на труд; зачитат, насърчават и ефективно прилагат принципите относно основните права на работа;

 - изпълняват Парижкото споразумение, както и други международни екологични споразумения, и действат в полза на опазването и устойчивото управление на дивата природа, биологичното разнообразие, горското стопанство и рибарството; 

- включват независимо гражданско общество в наблюдението на изпълнението на тези ангажименти от двете страни.

Виетнам вече постигна напредък по някои от тези ангажименти.

Търговското споразумение включва също институционална и правна връзка със Споразумението за партньорство и сътрудничество между ЕС и Виетнам, което позволява подходящи действия в случай на сериозни нарушения на правата на човека.

Следващи стъпки
След приемането от страна на  Парламента, Съветът вече може да сключи търговското споразумение. След като Виетнамското национално събрание също ратифицира търговското споразумение, то може да влезе в сила, най-вероятно

в началото на лятото 2020 г.

Споразумението за защита на инвестициите с Виетнам все още ще трябва да бъде ратифицирано от всички държави-членки в съответствие с техните вътрешни процедури. След като бъде ратифицирана, тя ще замени двустранните инвестиционни споразумения, които 21 държави-членки на ЕС понастоящем имат с Виетнам.

Виетнам е вторият по големина търговски партньор на ЕС в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) след Сингапур, като търговията със стоки е на стойност 49,3 милиарда евро годишно и търговията с услуги от 4,1 милиарда евро. Основният износ на ЕС за Виетнам са високотехнологични продукти, включително електрически машини и оборудване, самолети, превозни средства и фармацевтични продукти. Основният износ на Виетнам за ЕС са електронни продукти, обувки, текстил и облекло, кафе, ориз, морски дарове и мебели. С общия размер на преките чуждестранни инвестиции от 6,1 милиарда евро (2017 г.) ЕС е един от най-големите чуждестранни инвеститори във Виетнам. Повечето инвестиции в ЕС са в промишлена преработка и производство.