Любомир Коралов

В редовната рубрика на в. "Български фермер" за съвети в земеделието и приложението на модерните технологии в него, вече насочихме вашето внимание към машините и инвентарите за предстоящото торене на есенниците и нужното след това култивиране.

Поставихме акцента върху машини, които зърнопроизводителите биха използвали за тези първи за новия сезон агротехнически мероприятия. Фермерите професионалисти добре знаят, че след торенето не трябва да пропускат култивирането, защото то подготвя земята за следващите дейности и прави чист и висок добива.

Някъде поради капризите на времето вече тръгнаха зимни подхранвания и първи почвообработки. В тях веднага след торачките в нивите навлизат култиваторите, които минават по площите, засети с есенници, за да стимулират “доставката” на азотни торове за растенията. Т.е. през февруари се извършват първите за сезона агротехнически мероприятия и обработки. Веднага след тях повечето зърнопроизводители стартират дейности, свързани и с първо минаване за подготовка на пролетната сеитбена кампания.

Разбира се, подходът на земеделците зависи и от личния им разчет, и от техническата годност на инвентарите, и от финансовите възможности, и от обема на обработваните площи, и от метеорологичната обстановка.

Зимните обработки безусловно са нещо съществено. Те са част от цялостната производствена програма на стопаните и целят да се получи заложеният в нивите добив. Така че стартът на сезона е двупосочен:

- за подхранване на есенните посеви

- за предсеитбена подготовка за пролетниците.

Не случайно агрономите подчертават, че култивацията на почвата сега има пряко отношение към състоянието на засятото през есента, но и към предстоящата пролетна сеитба. Затова и дейностите се подреждат така: торене, култивиране, торене предсеитбено, пак култивиране, сеитба и т.н. Тази подредба не е задължителна, зависи от нагласите на земеделския производител.

Не са редки случаите, когато има и допълнителна упротреба на различните видове култиватори. Това е свързано с климатичните промени, със засушаването и честите метео изненади. Те поставят пред фермерите и нови проблеми, и нови предизвикателства. Към тях се прибавя и съвсем наскоро формулираният от ЕК активен "зелен курс". Така че не само третиранията с торове и РЗ препарати, но и агромашините трябва да станат част от него. Агротехниката ще трябва да се усъвършенства, така че да се контролира нейното въздействие върху околната среда. Това се отнася и за култиваторите, и за всички останали инвентари и оборудване, чиято степен на екологичност трябва да се повиши и да покрие новите изисквания. Това ще става и като се обработват екологично и прецизно площите с различните култури, и като се агрегатират почвообработващите машини с подходяща теглеща техника, и като се опазва максимално въздуха и почвата.

В зависимост от големината на обработваемите площи земеделските производители избират по-големи и мощни или по-малки култиватори. Изборът зависи също и от това, дали фермерите използват технологията на дълбоката оран или някоя от разновидностите на безорното земеделие. Внимателно се преценяват производствените характеристики на засетите култури, състоянието и вида на почвите.

Често фермерите предпочитат култиватори в различни комбинации с различни видове брани или притъпкващи валяци. В последно време все повече се използват и т.нар. компактори, които могат да изпълняват няколко работни операции наведнъж. По същество те са разновидност на култиваторите и са предназначени за ранно дълбоко разрохкване, както и за предсеитбено култивиране. Здравата им конструкция ги прави универсални и надеждни. С тях земята за засяване се подготвя само с едно минаване. Постига се добро разрохкване, обработка на еднаква дълбочина и уплътняване на посевното легло

Гарантира се равномерно прорастване, висок процент покълване не само в зърнените, но и в култури като рапица, захарно цвекло и т.н. Такъв компактор предлага един от световните лидери в почвообработките брандът Lemken със своята машина тип System-Kompactor, при която с едно минаване се постига оптимален резултат.

Наши земеделци употребяват и други универсални, многоцелеви и високоефективни култиватори, предназначени да подобряват качествата на почвата и нейното плодородие.

В гамата на този клас почвообработващи инвентари влизат както класически, така и комбинирани машини. Обработките с тях водят до най-добро разпределение на подхранващите вещества в земята и за възстановяване на нормалния й статус. Възможността за едновременни обработки позволява да се пестят горива и масла. Заедно с това се намалява амортизацията им. Съкращава се работното време на оператора и на теглещата машина.

Наши читатели споделиха, че се интересуват и биха използвали култиватори, които извършват няколко операции едновременно и са по-икономични. Това ни даде идеята и основанието да представим една такава машина. Конструкторите в някои фирми, произвеждащи почвообработваща техника, предлагат вече ефективни решения за съкращаване на броя на операциите и на работното време

Такава иновативна идея е вложена в култиваторите на украинската фирма Технопол. Това е една сравнително по-малко позната марка, представлявана у нас от фирма Агротайм техник, гр. Исперих.

Тяхното производство има всичките характеристики на високопродуктивни класически машини за почвообработка и могат успешно да се употребяват и за разрохкване на почвата, и за разпръскване на течни торове. На практика това означава, че с култиваторите от серия АК е подходящо да се третират ниви, които трябва да бъдат подхранени и култивирани още при първото за сезона торене на есенниците.

Те работят резултатно и върху площи, наторени с оборски тор, както и при наличие на растителни остатъци. С тях се осигурява изравняване на земята след торене и преди засяване.

Фермерите могат ефективно да култивират също ниви и стърнища за слята обработка преди сеитба. Те са продуктивни и за големи, и за по-малки площи.

Изработени са с твърда рамкова конструкция, което ги прави здрави и надеждни. На практика това означава, че с тях могат да се третират и ниви с есенници, и площи, които се подготвят за сеитба на пролетниците.

Експертите от Технопол, респективно от Агротайм техник, препоръчват това да се извършва с култиватор за едно минаване, модел АК-9,7 от серията АК. Чрез тях се осигурява еднакво оформяне на повърхността на почвата, което има съществено значение за дружното израстване на растенията и стабилността на добива. С АК-9,7 се извършва култивиране и едновременно внасяне както на течни минерални торове и почвени хербициди, така и на органични торове. За по-добро изравняване на полето и смилане на големи земни буци култиваторът е оборудван с триредова завършваща брана и ролкови валяци. Като изпълнява няколко операции наведнъж машината позволява да се пести гориво, масла и други консумативи. Намалява се работното време на трактора и се контролира амотизацията на целия агрегат. Неговата производителност е 8,5-9 дка/час, работната скрост е до 12 км/час, има работна ширина 10 м. Чрез АК-9,7 се постига дълбочина на обработката между 6 и 15 см. Капацитетът на резервоара за тор е 3 куб. м. Агрегатира се с трактори с мощност не по-малка от 240 к.с.

Машина от серията System-Kompactor
Машина от серията System-Kompactor
Култиватор модел АК-9,7 от серията АК на Технопол в шоурума на Агротайм техник
Култиватор модел АК-9,7 от серията АК на Технопол в шоурума на Агротайм техник
АК-9,7 работи с трактори с мощност от 240 к.с.
АК-9,7 работи с трактори с мощност от 240 к.с.
Култиваторът за едновременно торене и изравняване на почвата се радваше на голям интерес на АГРА 2019
Култиваторът за едновременно торене и изравняване на почвата се радваше на голям интерес на АГРА 2019