За промяна в Наредба №2 на Министерството на околната среда и водите се обяви в Добрич народният представител Йордан Апостолов.Тя третира всички растителни остатъци от лавандула след дестилериите, като отпадъци.
Заради концентрацията на много обработваеми площи с лавандула в Добруджа този проблем е най-осезаем именно тук, където лавандуловите площи са около 77 000 дка, а дестилериите повече от 100. Апостолов приканва всички земеделски стопани, собственици и ползватели на дестилерии в района на Добруджа да се присъединят към подписката, за да бъде променена Наредбата и в началото на новата кампания този проблем да не съществува.
Сега остатъците от лавандуловата преработка се считат за отпадък, който не бива да се вкарва в почвата и да се използва като тор, а трябва да се депонира в депото за битови отпадъци край Стожер. Произтичащите от това проблеми са превозване на остатъците на разстояние 60-70 км., средства за транспорт (между 300 и 500 лв. струва един курс), натоварване на инфраструктурата, вредни емисии и от друга страна запълване на клетките на депото, тъй като става въпрос за много голямо количество растителна маса - от 1 тон лавандула се отделят 600 кг. растителен отпадък.
Според специалисти, тази суровина е абсолютно разградима и полезна да се ползва като тор..Според разработки на водещи университети в страната и чужбина тези растителни отпадъци съдържат фосфор, азот, калий, подобряващи хумуса на почвата.
В подписката, която е пратена до министри, се настоява за провеждане на срещи по проблема, както и да и да изслушване в Народното събрание. Такова е насрочено за 18 декември в земеделската комисия..
Коментари