Нищо не може да донесе коледно настроение повече от домашния уют, елхата, играчките, аромата на чай, вино, домашни гозби и... една прелестна Euphorbia pulcherrima. Така де, ако коледната звезда не ви подсказва, че Коледа наближава, то какво?

Вече е достъпна в разнообразие от цветове, включително розово, прасковено, а да не забравяме и двубагрените и къдравите форми.

Най-популярни обаче си остават червените поинсетии. Още в края на ноември стотици и дори хиляди красавици вече заляха магазините.

Коледната звезда има богата история. Още ацтеките са я отглеждали като декоративно и лечебно растение.

Скорошни проучвания пък потвърдиха, че не е толкова токсична, както се смяташе досега.

С нея са свързани много легенди, но отглеждането ѝ може да се окаже истинско предизвикателство, особено след празниците.

Основните изисквания

СВЕТЛИНА - Схващането, че коледната звезда не понася слънчевите лъчи, е погрешно. Напротив! Мястото ѝ е до прозореца, където ще може да получава много и обилна светлина. През зимните месеци това е от особено значение. Внимавайте само листата да не се докосват до студеното стъкло.

ВОДА И ПОЛИВЕН РЕЖИМ - "Колко често да поливам?" е въпрос, на който само вие можете да си отговорите. Това, което трябва да знаете, е, че пресъхването провокира листопад, а преполиването - смърт. Умерена влажност, без задържане на вода, е златната среда. Поливки се извършват, когато горният слой почва засъхне. Ако поддържате висока температура в дома си, може да се наложи да поливате и всеки ден.

ТЕМПЕРАТУРА - важен фактор, от който до известна степен зависи не само атрактивният вид на цветето, но и дали ще живее, или ще загине, при това само за едно мигване на окото. Коледната звезда идва от топла страна. Умеренета температура (18-25 градуса) в дома създава идеални условия за нея, а студът, макар и краткотраен, може да се окаже пагубен. Внимавайте с проветряването, както и с пренасянето от магазина до дома. Червените листа са много чувствителни.

Периодично оросяване ще поддържа вида на цветето като от корица на списание.

След празниците иска още внимание

Вече е лесно да разцъфтява отново и отново

Неусетно празниците ще отминат, почивката ще свърши, но коледната звезда ще остане. Все по-новите сортове и хибриди на пазара се отглеждат значително по-лесно от преди. По-толерантни са на пресушаване и преполиване, но за да разцъфтят си трябва грижа. В зависимост от условията в дома и спрямо развитието на самото цвете трябва да прецените кога и дали да правите промени. На теория задачките през годината са:

Януари - март

Поливният режим не се променя. Вода се дава, когато горният слой почва пресъхне. Избягва се задържането на вода в подложката.

Април

Допуска се пресъхване на субстрата в дълбочина. Всъщност, предвид покачващите се температури промяната в поливния режим няма да бъде за вас, а за самото цвете. Важно е да не се стига до увяхване на листата.

Май

Препоръчва се пресаждане, както и съкращаване на стъблата на десетина сантиметра над почвеното ниво. Резитбата не е задължителна, ако растението е разклонено добре. Температурата да бъде умерена, а също и поливките. Към края на месеца може да започне подхранване по схема.

Юни

Вече няма опасност от ниски температури, затова коледната звезда може да излезе навън. Сутрешно огряване е добра идея, но иначе шарена сянка е по-подходяща. Торене се извършва на всеки две седмици.

Юли - август

Пензират се връхчетата на стъблата, ако са станали високи и слабо облистени. Пензирането ще провокира разклоняване и сгъстяване на храстчето, но не е задължително.

Септември

Ако температурите паднат под 15-18 градуса, внесете цветето. Светъл, слънчев прозорец е идеален. Поливките и подхранването не се променят.

Октомври

Започва интересната част. Необходимо е коледната звезда да се държи на тъмно от 17.00 часа вечер до 8.00 часа сутрин. През деня трябва да е на светло. Режимът на поливане и подхранване се поддържа както досега.

Ноември

Към средата или края на месеца вече трябва да имате оформени пъпки и цветчета. Тогава ритуалът по затъмняването може да се прекрати.

Декември

Към средата на месеца подхранването се спира, а грижата за цветето се връща към първоначалните инструкции.

Не е толкова трудно, колкото изглежда

Внимавайте за вредители

Така написани месец по месец грижите за поинсетията изглеждат сложни, но реално не са. Ако се замислите, половината от изискванията се случват от само себе си (например затъмняването в периода на ноември, когато денят започне да намалява). Пък и не е задължително да я докарате до цъфтеж. Все пак цветовете на коледната звезда са не червените листа, както повечето хора смятат, а малките топченца в пазвите им.

Важно е да предпазвате растението от болести и неприятели през годината. Възможни са нападения от гъбни мушички в почвата, белокрилка, трипси, акари и въшки (щитоностни и листни) по листата и стъблата. Лепливи капани ще ви помогнат да следите ситуацията не само за коледната звезда, но и за останалите ви цветя. Ако тя излезе извън контрол, най-доброто решение е да отрежете и унищожите заразените части. Третиране с инсектициди в закрити помещения никак не е добра идея.

Не са изключени хранителни дефицити или прекаляване с торовете, гниене, причинено от различни фитопатогени (Erwinia carotovora, Botrytis cinerea, Oidium, Phytophthora nicotianae, Pythium, Rhizoctonia solani и др.). Все пак здравите и добре гледани растения имат собствен имунитет, а повечето заболявания са причинени малко или много от грешки в грижите.