Когато есента е топла, рискът от мътност е по-голям

Забистрянето на младите вина започва след окончателното приключване на тихата ферментация и успокояването им.

Когато имат мътност тя се дължи на фини органични частици, които са преминали от гроздето при преработката и алкохолната ферментация.

Образувалият се при тихата ферментация въглероден диоксид полепва по тях и ги задържа в плаващо състояние.

Тези частици, които правят мътно виното, трябва да се освободят от полепналия въглероден диоксид и да паднат на дъното. Това обаче става бавно.

Този процес може да продължава различно време и зависи от няколко фактора: захарното съдържание на гроздето, температурата по време на гроздобера и бурната алкохолна ферментация.

Когато есента се характеризира с високи температури, за разлика от други години, гроздето натрупва по-висока захарност.

Какъв е рискът тази година

Тъй като алкохолната ферментация в домашното винопроизводство протича спонтанно и се извършва от дрождите, намиращи се по гроздето, те не понасят висока захарност и не довеждат процеса до край.

По този начин след бурната ферментация във виното остава по-голямо количество неразградена захар.

А тя, заедно с образувания алкохол, затормозява протичането на тихата ферментация.

Тогава тя продължава по-дълго време от нормалното, което тази година не е чудно.

Това не бива да смущава много тези стопани, които при преработката на гроздето и протичането на бурната ферментация са поддържали добра хигиена и са спазили необходимите технологични изисквания.

Забистрянето може да продължи и по-дълго време, то зависи от захарното съдържание на гроздето, температурата по време на гроздобера и бурната алкохолна ферментация
Забистрянето може да продължи и по-дълго време, то зависи от захарното съдържание на гроздето, температурата по време на гроздобера и бурната алкохолна ферментация