Ако коренището на лилиумите се е разрастнало прекалено и се нуждае от пресаждане, то през август, когато цветовете вече са прецъфтели, е най-подходящото време.
Преди да пристъпите към разсаждане изрежете стъблата на височина 3-5 см. Луковиците се изкопават с лопата или по-добре с градинска вила. Почистете ги от почвата и ги огледайте добре. Изхвърлете наранените и видимо болни луковици, такива с ръждиви и кафяви петна. Почистете около корените, а тях самите ги изрежете на 10-15 см. Ако луковиците са много и образуват компактна маса, се налага да се разчленят.
Почистените луковици с корените се накисват за 20-30 минути в светлорозов разтвор на калиев перманганат или специални обеззаразяващи препарати. След обработка луковиците веднага, без да се подсушават, се садят. Ако се налага известно време да ги съхранявате, то поставете луковиците в кутии или сандъчета с влажен торф или мъх, или най-малкото във влажен пясък.
Дълбочината на засаждане на лилиумите зависи от вида, размера на луковиците и вида на почвата. Обикновено луковицата се засажда на дълбочина 3 пъти по-голяма от диаметъра й. Изключения правят само няколко вида.
Малко по-дълбоко се засаждат лилиумите с големи цветоноси или тези, които имат стъблени корени. Видовете, които образуват на повърхността листна розетка, обратното – засаждат се по-плитко, така че връхчетата на луковиците да са почти на повърхността на почвата.
На леки песъчливи почви лилиумите се садят по-дълбоко в сравнение с тежките почви. Обикновено големи луковици на нискостеблените лилиуми се засаждат на дълбочина 10-12 см до дънцето на луковицата, дребните сортове се засаждат на 7-8 см; средновисоките сортове съответно 12-15 и 8-10 см; а високите - 15-20 и 10-12 cm.
Разстоянието между луковиците при засаждането зависи от височината и силата на растенията. Големите лилиуми се засаждат на разстояние 20-25 см, а по-ниските - на разстояние 10-15 см един от друг.
Когато пристъпите към засаждане на лилиумите направете браздите или дупките с около 10 см по-дълбоки от препоръчителните за засаждане (луковиците се засаждат с корените и трябва да се предвиди място и за тяхното разполагане). Сипете шепа или две промит речен пясък и пепел, поставете луковицата, внимателно разположете и засипете дупката с почва.
След засаждането участъкът с лилиумите обилно се полива и се мулчира с тор и хумус.
Много градинари се оплакват, че мишки изгризват луковиците на лилиумите. Да се предотврати това, за съжаление, е трудно. Но стопаните са натрупали богат опит в борбата с гризачите. Например обработват луковиците с ихтиолов спирт или на дъното на ямките за засаждане поставят парчета плат, импрегнирани с препарати, които действат отблъскващо на гризачите.

Коментари