Боксът за лежане трябва да налага и определени ограничения при ползването му, без те да нарушават неговия уют. Един гръден ограничител, монтиран на точното място и с правилна форма, ще ограничи колко навътре в леглото да влиза кравата, а това е предпоставка за получаване на чисто мляко.

В предния край на бокса до височина 100 см не трябва да има никакви тръбни носещи елементи. Това означава, че трябва внимателно да се избира конструкцията на боксовите делители, които ще бъдат монтирани.

Подовото покритие е изключително важен детайл. Дори всички останали размери на бокса да са точни, твърдото легло е неприятно за кравата. За кравата мекотата на леглото трябва да наподобява лежането на поляна. И тук стремежът да се икономисва при инвестирането оказва лоша услуга на фермера, напомня на фермерите специалистът доц. Стефан Станев. Защото всеки детайл, който съдейства за удължаване на времето за лежане, се отплаща. За всеки час допълнително лежане кравата се отблагодарява с 1,5 литра мляко. При цена на млякото 0,7 лева/литър това означава допълнителен доход от 380 лева годишно. Не е лошо да се стремим да създадем уют до такава степен, че кравата да лежи поне 12 часа в денонощието, нали?! Особено ако гаранцията на изделието за постелка е 10 години.

Ето и още една препоръка на доц. Станев - всеки фермер да проведе следния тест за комфорт на кравата, съответстваш на механиката на нейните движения. Когато кравата ляга, тя предава значителна част от теглото си на коленете и след това постепенно се отпуска. Подражавайте на това движение, влезте в бокса и „падайте” 4- 5 пъти с пълно тегло върху лактите си. Ако това ви е удобно, ще е добре и за кравата.

А дали боксът е уютен, можете да определите много лесно с елементарно наблюдение. Крава, която е влязла в бокса, иска да легне. Ако до 3, максимум 5 минути след влизането си тя не е легнала, търсете недостатъка на бокса!