Коледничето е зигокактус от Източна Бразилия. Необходими са му влажен въздух, разсеяна светлина и богата почва. То е с плоско прешленесто стъбло. Размножава се лесно чрез вкореняване на откъснали се прешленчета.
Коледничето може да се присади върху стъбло от кактус. Така се получават причудливи изправени растения.
През лятото то не понася пряко слънце и изисква често оросяване. През зимата предпочита слънчевото изложение. По време на цъфтежа най-добра е температура 6-8 градуса, за да се задържи цветът дълго - най-добре е в зимна градина или в остъклен балкон с ограничено отопление.
Сухият въздух от парното и завъртането или преместването на растението предизвикват падането на великолепните цветове.
Съществуват стотици хибриди, форми и сортове коледничета с червени, виолетови, жълтокарминени, розово-пурпурни и други багри. Саксията на това необикновено цвете не трябва да е голяма, но да е с богата хранителна смес.
Коледничето се присажда през 3-4 години, през август, когато е периодът на покой.
Коментари