ВЪПРОС:
Нашата читателка от Берковица ни припомня, че много пъти сме писали за изискванията, на които трябва да отговаря лозовият посадъчен материал и иска да ги припомним.
ОТГОВОР:
Купувайки лозов посадъчен материал, трябва да следите за няколко важни неща.
Снопчетата да имат етикети с означение на сорта и подложката.
Лозите да са първокласни, т.е. да имат най-малко три добре развити стъпални корена, излизащи от три различни страни на подложката с дължина на здравата им част поне 7 см.
Дължината на подложката от стъпалото до основата на едногодишния летораст да бъде 32 плюс поне 2 см.
Срастването между присадката и подложката да бъде много добро, без пукнатини. Спойката се изпитва чрез извиване на лозата в мястото на присаждането.
lУзрялата част на едногодишната пръчка да бъде дълга най-малко 15 см, а когато пръчките са повече от една - поне 12 см.
Присадникът и подложката да бъдат здрави.
Внимавайте за болести
Много старателно трябва да се провери дали лозовият посадъчнен материал не е засегнат от чернилка - тя се появява по време на съхраняването на присадените лози.
По дървесината на болни лози се появяват тъмнокафяви до черни петна с овална форма и големина от няколко милиметра до 2-3 см., но иначе външно лозите изглеждат здрави.
За да се открие чернилката, трябва с ножче да се премахне мъртвата кора - тогава се виждяг черни петна, пръснати на различни места по подложката.
Засадените болни от чернилка лози се прихващат, но впоследствие петната под спойката, се разрастват, обхващат подложката, прекъсват сокодвижението и лозите през втората до четвъртата година загиват.
Най-добре е лозите да се съхраняват във влажен пясък, като се поставят отвесно и се покриват с пясъка до спойката.
Когато материалът ще се засажда скоро, може временно да се съхрани на открито във влажна почва, но на отцедливо място.
По-трудно е съхраняването на лозите през зимата.
Това трябва да става в подходящи изби, мазета и др. За тази цел се насипва пласт пясък, дебел 10-15 см. Върху него се поставя вертикално един ред снопчета лози, като корените и подложката до спойката се засипват с пласт пясък с 10% влажност.
Ако материалът се съхранява зимата, през цялото време трябва да се следи температурата да не пада под 0 градуса С и да не се качва над 6 градуса С.
При засъхване пясъкът се навлажнява леко с лозарска пръскачка. Възможно е да се появи плесен, но тя е повърхностна и не е опасна.


Коментари