Още едно неблагоприятно метеорологично явление се прибави към тежестта на производителите на костилкови плодове в по-широкия район на Тирнавос, Гърция, тъй като в края на април паднаха двудневни градушки, които добавиха нови щети към вече унищожената продукция от мартенските слани.

„Мартенската слана вече беше унищожила тазгодишната продукция, но след това дойде и градушката. Въпреки че градушката не беше силна, тя продължи два дни и засегна различни райони, като нанесе нови щети на костилковите плодове", казва Константинос Малакос, председател на земеделската кооперация „Фрутопиги" от Платанулия.

Тирнавос е основен овощарски район и според информацията, предоставена от Малакос, щетите от различните неблагоприятни метеорологични условия са почти универсални: „При кайсиите щетите се оценяват на 80-90 % от потенциалната продукция, при черешите - на 100 %, а при сливите - на 80 %. Само при прасковите и нектарините щетите са ограничени до 40-50 %."

Очаква се реколтата от кайсии в Тирнавос да започне около 15 май. „Тази година няма да можем да изхраним Гърция. Така че не може да се говори за износ. Цените ще бъдат високи, но колко високи, е нещо, което ще трябва да изчакаме да видим, след като започне прибирането на реколтата. Цените се променят от ден на ден. Като цяло ситуацията с костилковите плодове е хаотична. В някои райони няма да намерите никакви плодове по дърветата, а в други ще има само няколко, в зависимост от сортовете", коментира председателят на гръцкия кооператив.

Друг основен продукт на Froutopigi са крушите. Тирнавос е водещият регион за производство на круши в Гърция, но дори и този плод не е пощаден от лошото време.

„Крушите претърпяха значителни щети. Тазгодишната зима не осигури благоприятни температури, а след това дойдоха ударите от сланата и градушката. Дори през последните дни температурната разлика между деня и нощта е вредна за плодовете. През нощта имаме -1 °C, а през деня - 25-30 °C. Крушите все още са във фазата на окапване на плодовете, която е по-интензивна от обикновено. Вследствие на това смятам, че новото производство ще бъде намалено с 50%. Разбира се, това не пречи на износа", заключава Малакос.