Във всички цветарски магазини в момента е пълно с пролет - лалета, зюмбюли, нарциси, анемонии, лютичета и още много, много други красоти с най-различни аромати. Мъничката фрезия също е сред тях. Нейният парфюм изпълва душата със сладка радост.
На езика на цветята тя означава приятелство, доверие, чистота, сладка любов. Багрите ѝ също могат да предадат тайно послание. Крехки и нежни, а в същото време доста трайни, стръкчетата фрезия могат да останат свежи във вода 7 дo 20 дни.
Но защо да се радваме само на мимолетния цъфтеж във вазата, щом спокойно можем да отглеждаме ароматките и в градината, а и в саксия на балкона.
Фракцията на луковицата е от голямо значение. Колкото по-едра е, толкова повече цвят ще даде. Затова, за да си осигурите изобилие от цветове, купете си възможно най-едрите луковици. Ако сте решили да отглеждате фрезията в саксия, засадете поне 5-6 луковици в един съд в зависимост от големината му. Острият им край да сочи винаги нагоре. Те трябва да са на 5-8 сантиметра дълбочина и на същото разстояние една от друга. Почвата да бъде богата и с отлични дренажни свойства. Да се поддържа умерено влажна.
Най-тънкият момент е, че фрезията не понася студ. На открито се засажда през късната пролет, когато премине опасността от повратен мраз. Покоят на луковиците се прекратява бързо при подходящи температури. Слънчевите местенца са идеални за оптимално развитие, но ако цъфтежът съвпадне с по-високи температури, по-добре е да ѝ изберете място с шарена сянка. Цъфтеж се очаква до 70-90 дни след засаждане.
Когато развитието на листа започне
е необходимо да се осигури опора, защото фрезията има склонност да поляга. Съответно цветоносите се изкривяват, което пък влошава декоративните качества.
Луковиците, засадени в градината, нямат нужда от допълнително подхранване, но също имат нужда от опора. Не бива да се отглеждат на ветровити терени поради същата причина.
През вегетацията почвата се поддържа умерено влажна, а след прецъфтяване поливките се намаляват. Следи се за неприятели и патогени. През есента луковиците се вадят, когато листата пожълтеят. Почистват се и се просушават на сянка. Съхраняват се в хладни помещения в торф или пясък, докато отново дойде време за засаждане. Ако отглеждате далии, гладиоли и канна, няма да се затрудните със съхранението и подготовката за него.
В общи линии ароматките се отглеждат лесно, но
не са изключени нападения от охлюви,
листни въшки и всеядни насекоми
За всички тях трябва да следите внимателно. Иначе кой знае, някой охлюв може да закуси добре, а вие да не се радвате на ароматни цветове.
Когато купувате луковиците обърнете внимание на качеството им. Не бива да има петна, меки части и лош мирис. Напетнявания по луковиците, листата, стъблата и цветовете са сигнал за заболяване. Най-честите причинители са обичайните заподозрени - фузариум, ботритис, но има и характерни патогени, които нападат само представители на семейството.
Третирането с фунгициди е едно от решенията, но ако условията на средата не се подобрят, патогените ще стават още по-агресивни.
В градината или на балкона,
фрезията стои и се чувства най-добре
в група от себеподобни
Мястото ѝ задължително е близо до вас, за да усещате парфюма ѝ. Успешно може да се аранжира с много ниски или почвопокривни растения, но не и с агресивни или бързорастящи видове, които ще я засенчат.
Ако искате да си създадете тематична и изключително ароматна градина, освен фрезии, засадете си и гладиол, шазманте, крокозмия, полиантес, ацидантера, бабиана. Не забравяйте, че цъфтежът на луковичните цветя може да бъде удължен чрез разминаване в сроковете на засаждане.




Коментари