Март е посветен на осведомеността за предотвратяване на отравянето на домашните четириноги. В тази връзка, това е и месецът, в който любителите на растения започват пролетни подготовки в градината или у дома – много обаче могат да бъдат опасни за домашните (а и не само) котки, като някои са токсични и за кучетата.
Въпреки че котките обичат да ядат трева, повечето от тях са много предпазливи за нещо необичайно, което означава, че случаите на отравяне с растения, при които се налага да се водят при ветеринар, са редки. Рискът в дома е по-голям, тъй като той е затворен и скучаещата или любопитна котка може да изследва стайно растение като си играе и гризе. За да предпазите питомците си се запознайте със списъка от отровни за тях стайни растения и ги избягвайте, или поне дръжте на недостъпно място.
Осигурете котешка трева за дъвчене.
Уверете се също, че имате много интерактивни играчки – средства за обогатяване - и редовно си играйте, за да занимавате котката. Сортове стайни растения като фикус и алое вера не са подходящи за дом с мъркащо четириного. Трябва да се избягват и сезонни растения като имел и поансетия.
Цикасоцветните са смъртоносни, така че не ги отглеждайте нито на закрито, нито на открито.
Ако търсите безопасни за животни стайни растения, има много онлайн магазини, които предлагат подходящи варианти, което означава, че все още можете да се наслаждавате на прекрасна зеленина, без котката ви да пострада. Някои от красивите стайни растения, които не са токсични за котките, в случай че ги похапнат са орхидеите, папрат, пеперомия, молитвени растения, салонна палма и коледарче.
За разлика от тях,
обикновени цветя като божури, нарциси и
лалета могат да бъдат вредни при поглъщане,
а лилиумите винаги трябва да се избягват. Въпреки че котката ви не се интересува от тях, винаги съществува риск тя да влезе в контакт с прашеца на цветето, като се търка в него и после облизва козината си. За съжаление, има няколко вида лилиуми, които са отровни за котките, включително великденска лилия, тигрова лилия и други представители на семейството. Всички части на растението са токсични за котките, ако бъдат погълнати, а консумацията на малки количества може да доведе до тежко отравяне. Най-добрият начин да предпазите котката си от отравяне е просто да не разполагате с лилиум в дома или градината си. Фрезии, гербери, петунии, цинии и рози са безопасни алтернативи.
Луковиците на нарциса съдържат кристали, които са токсични, ако бъдат изядени. Главичките и листата също могат да причинят неразположение на любимеца, ако бъдат консумирани. Отровното вещество в това красиво цвете е ликорин - ако бъде усвоен в организма, може да предизвика стомашно разстройство, повръщане или по-сериозно заболяване.
Праховете за поддържане свежи на откъснати цветя, съдържат вещества като захар и лимонена киселина, както и много малко белина за намаляване на бактериалния растеж. Те не са много токсични за котките, но могат да причинят леки стомашно-чревни разстройства, ако бъдат погълнати.
Ако отглеждате билки у дома, независимо дали на перваза на прозореца или в градината, е добре да знаете кои от тях са опасни. Имайте предвид, че амброзията (известна още като „вратига") е особено токсична, поради съдържанието на алкалоиди и летливото масло, съдържащо туйон, който може да причини увреждане на черния дроб при поглъщане на големи количества. За щастие, той е доста неприятен за консумация, което би трябвало да възпре повечето котки да го ядат. Някои билки, като босилек, кориандър, мащерка и корен от валериана, по принцип са безопасни за котките.
По-трудно е да защитите
котките си на открито,
тъй като имат по-голяма територия за обикаляне, отколкото само в градината. Въпреки това повечето са доста придирчиви в храненето и е малко вероятно да опитат да ядат нещо непознато, а най-вероятно ще прекарват времето си в гризане на безопасна трева или наблюдение на това, което се случва навън.
Имайте предвид, че някои видове плевели също са токсични за четириногите, още повече ако са замърсени с препарати за растителна защита. През лятото внимавайте и за бодливи растения, например дървесен минзухар, чийто бодлички могат да се забият в кожата на любимците.


Коментари