Летните и горещи месеци винаги са предизвикателство за градинарите. Дилеми има много. Да поливат или да чакат дъжд? Той напоителен ли ще бъде или унищожителен? Да засенчват ли в жегата или не? Да отидат ли на почивка или да се насладят на собствената си градина? Сигурни сме, че всеки се чуди.
Подготвили сме списък с лесни, но неотложни задачки, за да улесним вземането на решения. Каквото и да направите, не забравяйте, че градинарството и по-конкретно цветарството, не бива да тежи, а точно обратното, да носи спокойствие и приятни емоции. Преди всичко, избягвайте да работите в жегите. Ако се почувствате замаяни, изпийте един айрян, хапнете сладолед или сладка диня. И, естествено, пийте много вода.
Да започнем от билките
Лавандулата цъфти и на места дори вече прецъфтява. Не пропускайте момента да оберете цветовете ѝ, да ги изсушите и да ги използвате в кухнята или дома си впоследствие. Отворените цветчета имат най-силен аромат. Те могат да бъдат изсушени на китки и стръкове или да се оронят. Ако се поставят в платнени торбички в гардероба, ще ви спасят от молци и други вредители. А може да си направите и ароматна лимонада.
Босилекът също е готов да цъфти, но при него това не е толкова желано. Започне ли тази фаза, оставете го и чакайте образуването на семена. Съберете ги и ги съхранете за сеитба през следващата година. Растенията, които още не цъфтят може да се поорежат. Резниците пък могат да се вкоренят, което става лесно във вода, или да се изсушат и съхранят.
Есенно цъфтящи луковици
Топлите месеци са подходящи за засаждане на есенно цъфтящи луковични цветя. Например нерине, колхикуми (есенен минзухар), стренбергия и други. Нека не пропускаме и шафрановия минзухар.
Новозасадените луковици ще започнат развитието си много бързо. Имайте предвид, че повечето видове първо ще цъфтят, а след това ще се разлистят. Това може да се случи и чак през следващата пролет. Затова не бързайте да вадите луковиците след цъфтежа. Моментът на хранене при такива цветя е, когато имат листна маса.
Наред с това засаждане, съветваме ви да засеете теменужки, незабравки и други двугодишни цветя.
Почиствайте увехналите цветове
Високите температури провокират бързо развитие и прецъфтяване на цветовете, а почистването им дава освен по-естетически вид на растението и градината или балкона като цяло, но и може да спести някои главоболия. Вехнещите венчелистчета и особено онези, които падайки, се задържат върху листната маса могат до доведат до гниене. Те са мъртва тъкан, която така или иначе трябва да се разгради. Въпросът е къде ще стане това.
Когато вали, именно венчелистчетата първи се нападат от патогени, защото са най-нежни. Ето защо, почистената градина е здрава градина. Почиствайте редовно розите, далиите и всички останали едроцветни, за да си спестите проблеми.
Най-важното е, че спестената енергия се насочва към образуването на нови цветове.
Съберете семена
Няма да забравим да споменем, че именно лятото е момента, в който трябва да си съберете семенца от любими цветя. А можете и просто да ги оставите да се самозасеят сами. Такива са борагото, омана, невена, тагетеса, калифорнийските макове...
Може също да се опитате да вкорените зелени резници от някои храсти. Добра идея е да се сдобиете първо с вкоренител или сами да си направите такъв.
Не пропускайте да подхранвате растенията си. От това се нуждаят най-вече саксийните цветя. Все пак корените им се намират в ограничено пространство.




Коментари