Редовно проверявайте дръвчетата за появата им
Бадемов семеяд
Градинарите, които имат бадемово дръвче в градината, трябва да следят за един много опасен неприятел по вида, а именно бадемов семеяд. Вредителят причинява червясване на ядките, което ги прави негодни за консумация. Освен бадеми неприятелят напада и сливите.
За вида
Бадемовият семеяд е малка оса, която развива едно поколение годишно. Зимува като ларва в изсъхналите бадеми по дърветата. Напролет какавидира, а възрастната оса се появява през май.
Масовият летеж на осата съвпада с образуване на зелените плодове.
Женските насекоми пробиват зелената обвивка и месото на плода и полагат по едно яйце във вътрешността, близо до ядката. Излюпените ларви се хранят с ядката.
В един плод могат да бъдат снесени яйца от повече оси, но ларвите проявяват канибализъм и само една завършва развитието си.
Вреда
Повредените плодове изглеждат като узрели по-рано. Те покафеняват и изсъхват на дървото, без да окапват. През зимата почерняват и остават здраво прикрепени по дърветата.
Мерки:
Може да се направи пръскане на дръвчетата, като то е насочено срещу възрастните оси преди яйцеснасянето.
Подходящи инсектициди са: децис 100 ЕК 12.5 мл/дка и др. За по-голяма ефикасност е необходимо третирането да се повтори.
0 През есента почернелите и останали по дърветата повредени плодове се събират и унищожават.
Бадемова листна оса
Ако по листата на бадема се наблюдават нагризвания, то те са причинени от гъсениците на бадемовата листна оса.
Възрастното насекомо е едра черна оса, която развива едно поколение годишно и зимува като ларва в копринено пашкулче върху почвата. Видът вреди още по бадем, череша и кайсия.
Възрастните оси се появяват през април-май и снасят яйцата си върху долната повърхност на листата. Излюпените ларви се хранят с листата, като образуват гнезда от паяжина.
Срещу този неприятел обикновено не се провежда борба, но при висока плътност на ларвите и опасност от обезлистване на дърветата, е препоръчително да се третира комбинирано и срещу други неприятели.
Черна сливова плодова оса
Един от най-опасните неприятели по сливите е черната плодова оса, която се среща навсякъде в страната. Вредата може да достигне значителни размери, тъй като ларвите навлизат в плодовете и ги повреждат, като причиняват червясване, а по-късно те окапват.
Неприятелят вреди и плодовете на джанки, трънкосливки, череши и кайсии.
За вида
Черната сливова плодова оса развива едно поколение годишно и зимува като ларва в почвата на дълбочина от 2 до 8 см
През пролетта след излюпването си ларвите се движат по повърхността на цветовете и след това навлизат в завръзите. Те се хранят с вътрешността на плодовете, като ги изпълват с черна саждива материя.
Ларвите се развиват в продължение на две до три седмици, като една унищожава от 2 до 5 плода. Повредените плодове окапват на земята заедно с дръжките, а ларвите след 1 до 2 дни ги напускат и търсят подходящо място за зимуване.
Мерки:
Препоръчително е третирането срещу сливовата плодова оса да се направи преди ларвите да са се вгризали в плодчетата. А също така и когато първите повредени плодове започват да падат, за да се засегнат гъсениците при преминаването им от един плод в друг.
Подходящи инсектициди са: оазис 5 ЕК - 0.02%, суми алфа 5 ЕК – 0.02%, сумицидин 5 ЕК – 0.02% и др.
Добра практика е през есента да се направи обработка на почвата, за да се унищожат ларвите, които зимуват там.
Коментари