Това до голяма степен зависи от предварителната подготовка
Тук ще поговорим за коловете в лозето. Онези, които са произведени от различни дървесни видове и които и днес са предпочитани от много традиционни лозари, особено любители на екологията.
Заради различния произход на дървесния материал обаче, естествено и трайността на тези подпори, може да бъде доста различна.
Кое дърво колко години може да преживее
Всеки стопанин, който ще прави избор на колове и ще пазарува, би трябвало да се съобрази със следните данни за тяхната жизнеспособност:
- За най-трайни, с живот до десет години, се смятат акациевите дървени конструкции в лозето. Със сигурност ще преживеят здрави и годни поне 8-9 години.
- Като среднотрайни, с годност от 5 до 7 години пълноценен живот, се класифицират дървените подпори, които са изработени от бор, бряст, ясен, ела.
- Най-малка трайност, от 3 до 5 години, притежават коловете от бук, бреза, топола, липа.
Въпреки ограниченията в живота на дървото, което ще крепи лозето ни, трайността на коловете може да се увеличи значително, казват специалистите. А това става още с предварителната им подготовка.
Да видим какво и доколко ще зависи от стопанина, който ги избира.
Както казахме
всичко започва
от предварителната подготовка на дървесината
Тя трябва да се направи по най-правилния и подходящ начин.
- Най-елементарната, проста и лесна подготовка на коловете изисква те предварително да се изсушат на слънце.
- На второ място идва ред да им се обели кората – това е задължително за онази част от дървения кол, която ще бъде в почвата. С това се намалява влиянието на влагата в дървесината и животът на бъдещите дървени опори значително се увеличава.
- Освен това има още един много сполучлив начин, равносилен на горния – това е обгарянето. При него върху повърхността на дървените колове се образуват някои антисептични вещества, които не само увеличават трайността на дървото, но и го правят по-здраво от фитопатологична гледна точка. Тоест по-трудно ще се настаняват патогени и ще бъдат по-малко на брой евентуалните бъдещи зарази и неприятели, поне в първите години.
Най-разпространеният начин
за увеличаване на трайността
на дървените колове е импрегнирането им
Това се прави открай време със син камък. Операцията се извършва, като прясно отсечените колове се поставят в дървени или циментови съдове, в които предварително е приготвен 4 до 6-процентов разтвор на син камък.
Престоят в този разтвор трябва да продължи доста – поне десетина дни – по правило от 8 до 10 дни.
През това време разтворът най-лесно сам си намира път и прониква във вътрешността им, той се придвижва, като се изкачва и до горния край на коловете, където се намират още свежи тъкани.
За да не се изразходва прекалено много син камък и този вариант да ви излезе по-икономичен, в разтвора може да се потопи само долният край на коловете.
Какви правила има за телената конструкция,
и дали прави или наклонени колове
да се поставят в края на редовете?
За изграждане на телената конструкция са необходими тел и крайни и междинни колове. Използва се гладка поцинкована телена жица.
Дебелината й се мери в диаметри и се означава с номера. В лозята се използва тел с номера между 18 и 30.
Крайните колове в лозето могат да бъдат дървени, железобетонни или железни, но и тук всеки сам прави своя избор, така че конструкцията да е здрава, но и естетична.
Най-много у нас в лозарството се предпочитат железобетонните колове, който се смятат за по-дълготрайни и по-икономични от дървените.
Дължината им може да е различна – 2,20 или 2,30 метра или друг размер.
Дебелината им при основата обикновено е 10 на 12 см, а при върха – 8 на 10 см.
Крайните колове трябва да се поставят точно срещу реда, като е редно да са отдалечени от първата лоза на разстояние, което е равно на половината от разстоянието между лозите в реда и поне на 50-60 см дълбочина.
Могат да се поставят вертикално или пък под определен ъгъл, гледащ навън.
Когато са вертикални, се поставят подпори от вътрешната страна, а когато са под лек наклон се закотвят с т.нар. обтяжки отвън.
Смята се, че наклонените крайни колове са по-устойчиви.







Коментари