Субклиничната хипокалциемия се появява при почти половината от всички крави през първите 24 часа след отелването. Наблюдава се, когато нивата на калций паднат под 80 г/л. Според проф. Джеси Гоф от американския Iowa State University хипокалцемията, включително нейния субклиничен стадий, се дължи на метаболитната алкалоза. „Кравите стават алкалотични в резултат на калия във фуража, с който се хранят", казва той, цитиран от agriland.ie.

„Алкалозата блокира действието на паратироидния хормон, който регулира съдържанието на калций, върху костите и бъбреците на кравата. Това влошава способността на животното да се адаптира към загубата на калций в кръвта при отделянето на коластрата и млякото в началото на лактацията", обяснява проф. Гоф. Кравите със субклинична хипокалцемия не показват традиционните симптоми като летаргия, студени уши или невъзможност да се изправят. Вместо това е вероятно да консумират по-малко фураж и да произвеждат по-малко мляко, което оказва влияние върху производителността и рентабилността.

Загуби от засегнатите крави

В зависимост от това колко бързо се възстановяват, кравите със субклинична хипокалциемия може да произвеждат по-малко мляко през първата седмица на лактацията в сравнение с това, което биха дали иначе. Финансовите загуби от субклиничната хипокалциемия се изчисляват средно на около 125 долара на засегната крава.

Проф. Гоф се позовава на изследване, което показва, че постоянната хипокалциемия през втория ден от лактацията често води до фатален край за кравите. Затова той съветва: „Ако можете, вземете кръвна проба колкото се може по-скоро след отелването, но не по-късно от 36 часа, тъй като кравите, които са със стойности под 80 г/л, може да са по-склонни да развият проблеми като метрит и изместен абомасум. Аз бих взел две кръвни проби - една 12 часа след отелването и отново 36 часа след отелването," и добавя: „Ако програмата ви за преход (времето между 60 дни преди и 60 дни след отелване) работи, повечето от кравите ще имат по-висока концентрация на калций в кръвта на 36-ия час, отколкото при отелването." Според проф. Гоф, тъй като всяка крава е различна, превенцията не е универсален начин за справяне с хипокалциемията. Ето защо той дава четири препоръки на животновъдите:

1. Намалете съдържанието на калий в менюто.

„Съсредоточете се върху осигуряването на треви с ниско съдържание на калий в сухите фуражи, като избягвате прилагането на оборски тор върху полетата, използвани за отглеждане на такива фуражни култури", препоръчва американският учен. Освен това, според него, е добре да се събират треви, когато са по-зрели, тъй като те съдържат по-малко калий. Ако е възможно, използвайте треви, които се раззеленяват през пролетта, като например царевичния силаж.

2. Добавете аниони към менюто, за да подкислите кравата и да възстановите чувствителността на тъканите към паратироидния хормон, който регулира съдържанието на калций в кръвта.

Съдържанието на pH в урината може да се тества, за да се гарантира правилното наличие на аниони. Когато pH на урината на стадото е средно между 6,0 и 6,6 в седмицата преди отелването, диетата е правилна. Под рН 5,5 е прекомерно подкисляване и тогава е необходимо да се намали приемът на сухо вещество, за да се избегне. При стойност над 7,25 pH е налице подобрено съдържание на калций в кръвта.

3. Калций в менюто поне 10 дни преди отелването.

„При успех тялото на кравата се подвежда да мисли, че има калциев дефицит и започва да произвежда хормони, за да увеличи усвояването на калция от храната и да се задействат механизмите за резорбция на калций в костите преди отелването," обяснява проф. Гоф и допълва: „Резултатът е, че когато тези системи се задействат, кравата може лесно да се адаптира към началото на лактацията."

И при двете стратегии за изхранване е важно да се осигури лесно достъпен източник на магнезий за кравата, тъй като кравите, които са хипомагнезиемични, имат също калциева хомеостаза, обяснява Гоф. Според него съдържанието на магнезий в менюто трябва да бъде около 0,4%, а на фосфор да се поддържа под 0,3%, за да има оптимална калциева хомеостаза при отелване.

4. Друга възможност е да се осигури леснодостъпен (разтворим) източник на калций веднага след отелването на кравата.

Пероралните калциеви болуси, които се предлагат на пазара, обикновено съдържат калциев хлорид или пропионат, който е бързо разтворим. Инжекциите с калций могат да бъдат много ефективни, но е необходимо да бъдат поставени от квалифицирано лице. Според проф. Гоф нова доза калций може да се даде отново 12 до 24 часа след отелването.

Осигуряването на интравенозен калций не е оправдано при високорискови отелени крави, тъй като се нарушават механизмите за адаптиране на калциевата хомеостаза и кравата всъщност може да бъде по-хипокалциемична на втория ден от лактацията. Гоф. „Подкожно поставеният калций може да бъде полезен, но обикновено изисква инжектиране на пет или повече места, за да се избегне стерилност и образуването на абсцес", посочва американският учен.