Много хора са запознати с това чувство: отваряте портата, влизате в градината и разбирате, че всичките ви грижи, тревоги и проблеми остават там, зад оградата. И тук сред цветя и зеленина ви очакват красота, спокойствие и хармония.
Отдавна се знае, че градината лекува тялото и душата. При това прави това комплексно, като въздейства положително на всички наши чувства, съзнание и подсъзнание. Тук можете напълно да се отпуснете или да предизвикате липсата на физическа активност и да добавите приятни дейности към ежедневието си, които работят в полза не само на тялото и духа, но и на околното пространство.
Лекари, психолози и ландшафтни дизайнери, знаейки за благотворното въздействие на околната среда, отдавна са разработили много техники, които да помогнат на съвременните хора да се възстановят и да си починат от агресивната градска среда. Сред най-известните са: градинска терапия, ароматерапия, арт терапия, цветотерапия, билкова медицина.
Нека използваме това в нашата собствена градина и да създадем не просто зони за отдих, но кътчета, където всички членове на семейството ще се чувстват комфортно и уютно.
1. Арттерапия
Градината ни прави артисти и творци. Но тук рисуваме не с бои върху платно, а с цветя, билки и дървета в градинското пространство. Не забравяйте да добавите камък, вода и огън към списъка с налични визуални техники; не се страхувайте да включите метал, стъкло, дърво, тъкани, керамика, ретро предмети в артистични композиции - с една дума всичко, защото творчеството има само една граница - фантазията.
Освен това имате мощен сътрудник на ваша страна - природата. Тя дава на нашите пейзажи залези и изгреви, сменящи се сезони, слънчева светлина, дъжд и мъгла. А времето само е от полза за творческия процес - колкото по-стара е градината, толкова по-красива е тя.
2. Цветове и форми
Цветът влияе на човека както психологически, така и физически. Той нежно оформя настроението ни, влияе върху емоциите и мислите. Цветовата палитра е разделена на топли или активни цветове (червено, оранжево, жълто) и студени (синьо, циан, виолетово), които имат успокояващ ефект. Зеленото е в средата на спектъра и е цветът на физическия баланс. Ето защо сред гори, поля и градини се чувстваме уютно и спокойно. Имате силата не само да се насладите на даденото от природата, но и сами да създадете кътчета с различни настроения в градината.
Ако искате да създадете спокойно или романтично място, създайте
бяла градина
във вашия имот. През пролетта в нея ще цъфтят череша, бял люляк, калина и спирея. През лятото щафетата ще бъде поета от рози и портокал, украсени с астилбе и волжанка, свещи от черен кохош, божури, кралски лилии и нежни анемонии.
През целия сезон белият цвят ще се поддържа от храсти и дървета с пъстри листа, бели пейки, арки и беседки.
Съзерцаването на кът
с цветя в синия спектър
(делфиниуми, лен, цианоза, ерингиум, тинтява, минзухари, метличина и камбанки) не само успокоява, но и нормализира сърдечния ритъм и кръвното налягане.
Ерингиумът (синята глава) е едновременно красив и непретенциозен, освен това според древните вярвания той служи като талисман за дома.
Червеният цвят ободрява и вдъхновява
Ако искате почивка от сивото ежедневие, напълнете градината с тъмни черешови божури, червени рози, пурпурни флокси и далии. Само не прекалявайте: червеният цвят бързо уморява и понякога повишава кръвното налягане. В градината не трябва да има твърде много такива растения.
Осветлението, времето на деня и годината
също играят важна роля в цветовата палитра на градината. Например, по-добре е да подредите бял ъгъл под сянката на дърветата. На яркото слънце той ще избледнее и ще се изгуби, но привечер или в ярки юнски нощи тук ще бъде особено красиво. Синьото, напротив, "изгасва" с настъпването на тъмнината и в хладно, дъждовно време.
Вярно е, че по-често нашите градини са пълни не с монохромни, а със смесени цветни лехи, където практически няма чисти цветове, всичко е изградено върху нюанси, полутонове, преходи и комбинации.
А ярките и ароматни билки радват окото както в ясен ден, така и в облачно време.
На пазара има огромен избор от трайни насаждения с различни цветове, форми и размери.
Тайните на формите
Интересното е, че не само цветът, но и формата на растенията влияе на настроението. Дърветата и храстите със сферична корона (хвойна, туя, норвежки клен) ни внушават чувство за хармония и мир.
Колоновидните и пирамидални форми (смърч коника, туя) стимулират прилив на енергия, активност, желание за бъдещето, а плачещите (върби, брези, офика) - облекчаване на напрежението, отпускане, създаване на романтично и съзерцателно настроение. Ажурните корони на дървета (бяла акация, смрадлика), през листата на които пробиват слънчеви лъчи, спомагат за създаването на леко, спокойно, "южно" настроение, докато растенията с гъста зеленина (например лози, напълно увиващи беседките) дават усещане за сигурност и стабилност.
Предвид тези характеристики, можем да създадем зони за активен или пасивен отдих в нашата градина.
3. Тактилни усещания
В града покриваме телата си с дрехи, но в градината, напротив, бързаме да се разголим, излагайки телата си на слънчевите лъчи и нежния вятър.
Но има и докосване до топла земя, трева, дърво, вода - тези тактилни усещания са изключително важни, те ви позволяват напълно да облекчите напрежението и да се отпуснете.
Затова помислете добре коя повърхност ще ви е по-приятна, за да ходите боси - по камъчета, керамични плочки или дървени подови дъски? Къде ще ви е по-удобно да лежите - на хамак или шезлонг?
4. Лечебни аромати
Почти през цялото време имаме осигурен сеанс от ароматерапия в градината. През май цъфти черешата - нейният опияняващ аромат е не само приятен, но и пречиства въздуха, тъй като растението отделя вещества, които убиват или потискат развитието на патогенни бактерии. Бор, смърч, ела, хвойна, тис, бреза и бъз имат подобен ефект.
Да не забравяме и пикантните и лечебни билки: риган, копър, лавандула, лук, мента, маточина, мащерка и босилек - изберете вашите любими от този списък и ги засадете около местата за сядане или по пътеките и се насладете на приятните и лечебни аромати.
Ако украсите къта за отдих с рози, портокал, сладък грах и ароматен тютюн, матиола, миньона и други красиви ароматни растения, тогава дори петнадесет минути, прекарани на такова прекрасно място, ще заменят няколко сесии за ароматерапия.
5. Музиката на природата
Чуруликането на птиците, крякането на жабите, песента на щурците, шума на вятъра и плисъка на водата - неслучайно често се използват записи на тази симфония, написана от самата природа за релаксация. Ето защо, когато създавате кътове за почивка е толкова важно да обърнете внимание на звуковия дизайн.
Ако наблизо има път, оградете района с плътен жив плет - той перфектно абсорбира звука и в същото време праха. В допълнение, птиците обичат да строят гнезда в гъсталаците, което означава, че вече сте гарантирали нежни серенади и весели чуруликания. В знак на благодарност за музикалния съпровод, не забравяйте да нахраните птиците - инсталирайте хранилки и поилки и засадете ягодоплодни дървета и храсти (офика, глог, птича череша и др.)
Ароматните растения ще привлекат пчели в градината, а въздухът ще бъде изпълнен с тихото им бръмчене.
Звукът на вятъра ще бъде отразен от плачещи върби и брези, високи треви и китайски камбанки, наречени "музиката на вятъра", а шумът на водата и игривото квакане на жабите ще бъдат осигурени от водоема.











Коментари