Малката площ може да бъде проектирана по такъв начин, че да не отстъпва по красота и функционалност на голямата.
Откъде да започнете трансформацията? Разбира се, от терасата: тук, на чист въздух, прекарваме повечето от свободното си време. Не напразно този район се нарича сърцето на градината! "Сърцето" трябва да е голямо, за да побере маса със столове, скара, няколко растения в контейнери и шезлонги. Съответно за мястото за почивка трябва да се отделят най-малко 12 квадратни метра.
В противен случай цялото свободно пространство ще бъде заето от мебели и ще стане твърде тясно.
Добре е да скриете този кът от любопитни очи и това може да стане с рози или жив плет от габър.
За удобен диван или маса със столове трябва да отделите най-просторния ъгъл. Ето защо, когато планирате, отделете значителна площ за терасата в близост до къщата.
Озеленяване
Следващата точка в плана е озеленяването на градината. Тук няма ограничения: вашият арсенал включва морава, дървета, храсти и, разбира се, разнообразие от тревисти многогодишни растения. В идеалния случай дървесните растения трябва да изпълняват няколко функции в мини-градината: например подрязан жив плет от тис или габър, ще предпази почиващите от любопитни очи и в същото време ще раздели района на зони. Благодарение на такава преграда градината изглежда мистериозна и по-обемна, защото е невъзможно да я обхванете с поглед веднага. В допълнение, зелените разделители позволяват на всеки член на семейството да си избере лично кътче.
Дори и на много малка площ си
струва да засадите дърво.
Когато избирате дървета, дайте предпочитание на широколистните. Те придават на градината специален шик, променяйки "декора", в зависимост от времето на годината, а в горещите летни дни осигуряват благоприятна сянка. Освен това тези "герои" на растителния свят ефектно подчертават къщата и картината като цяло изглежда по-хармонична.
Съвет: за мини-градина изберете нискорастящи видове с компактни корони, например декоративни ябълкови дървета, глог, офика или фино назъбена череша.
Колонните растения
с право се считат за идеални кандидати за минипарцели. Препоръчително е да ги засадите на групи, например три екземпляра, или да ги подредите по пътеката в един ред. Сред широколистните видове заслужава да се отбележи например габър (сортове "Fastigiata Monument" и "Frans Fontaine").
Има подходящи кандидати и сред иглолистните дървета, например тисът "Fastigiata".
И накрая идва ред на по-малките герои на градинската сцена - тревистите многогодишни растения, които оцветяват района.
Съвет
Изберете един вид растение и го засадете на групи във всички цветни лехи - това ще комбинира визуално насажденията. Искате ли вашата градина да бъде изпълнена с цвят за дълго време? Напълнете вашите цветни лехи с дълго цъфтящи растения. Те включват здравец от различни сортове, особено "Rozanne". Степният градински чай и кореопсисът също ще радват окото в продължение на много седмици.
"Облеклото" на растенията е от особено значение за малка градина: за да изглежда зоната по-просторна, по-добре е да се даде предпочитание на представители на флората със светли цветове и бяло-зелени пъстри листа.
Езерото в градината също дава подобен ефект. Водата до терасата, на чиято повърхност можете да се насладите на хипнотизиращата игра на светлина и сянка, само по себе си насърчава релаксацията.
Светли цветове
Пъстрата цветна градина изглежда ярка, но след известно време бунтът от цветове в мини-градината започва дори да дразни.
Ето защо не трябва да засаждате твърде много различни растения, още по-малко да ги комбинирате в малки групи. Благодарение на повторението само на няколко вида, като кълбовиден тис, напръстник и оранжев гравилат, лехата ще изглежда много хармонично.
Градината изглежда по-просторна и ефирна, когато в цветните лехи преобладават растения със светли цветове.
Водата
Езерцето, в което се отразява небето, разширява границите на обекта - но при условие, че растенията са засадени по периметъра на водоема.




Коментари