Инес ЗЛАТАНОВА
Мъркащите любимци са ненадминати в криенето и всеки собственик го знае Лошото е, че тези ситуации може да се случат и при разходка навън. Вероятно сте забелязвали улични котки, които се крият под колите или се опитват да се проврат под капаците им в търсене на топлина, завет или убежище. Ако домашната ви котка има достъп до открити пространства, включително прилежащите към двора гаражи, или се разхожда навън, трябва много да внимавате да не попадне в опасната зона около кола и да проверявате местоположението й преди тръгване със своя собствен автомобил. Колата е хубаво също да се проверява за криещи се котки, особено през зимата, когато е студено и животинките се опитват да се стоплят от наскоро изключения двигател. Запалването на такъв, докато има котка под капака е голяма опасност за нея, също и потеглянето на автомобила за пълзящи около или върху гумите котки. Примамени от топлината, котките търсят подслон там, но изходът от положението често е фатален, освен ако между запалването на двигателя и тръгването има достатъчно време, за да избяга през криволичещият тунел от части, завършващ (и започващ) от калниците и гумите. Лятото и другите сезони не правят изключение за скрити животни, защото може да се пазят и от слънчевите лъчи или неприятели. Ако вашият мъркащ приятел се разхожда навън и упорито се е скрил под някоя кола или пък бездомно коте не иска да излезе изпод вашата, все пак има какво да направите по въпроса, за да го изкарате.
Влизането на котки под капака на автомобила изглежда невъзможно, но те са гъвкави и ловки. Те могат да се вмъкнат в малки пространства, за да стигнат до топлина, но това също така означава, че могат да си навлекат неприятности. Повечето приюти за животни напомнят на шофьорите всяка есен, когато температурите спаднат да почукат по капака на колата си преди да я запалят. Така че, като проверявате капака на автомобила си, преди да шофирате през зимата или при лошо време, можете да спасите котката от потенциално смъртоносен инцидент.
Най-добрият начин да предотвратите проникването на котка под капака на автомобила е да го държите в гараж или на сигурно място, когато не го използвате. Висококачественото цялостно покривало за автомобил също е добра идея, но то трябва да е плътно, за да не позволява на котките да се качват върху колелата. Спрей за отблъскване на котки, разпръснат около автомобила, също може да бъде възпиращ фактор, но невъзможността за котките да влязат под капака на автомобила с помощта на обезопасен гараж е най-добрият начин да се предотврати това. Визуално огледайте автомобила си, преди да се качите в него, включително под колата и върху гумите. Котките лесно се плашат и могат да се покатерят в долната част на автомобила, ако са под него, когато той запали. Може да предотвратите инцидент и с блъскане по капака на двигателя, преди да влезете в автомобила, това ще накара котката под него да избяга от страх от шума. Опитайте се да покажете на мяукащия приятел (независимо дали е вашата домашна котка или бездомна), че не сте заплаха. Говорете със спокоен глас, не се разстройвайте, ако не ви слуша и ѝ дайте време да реагира. Ако говоренето и подканването не проработят, време е да преминете към други методи.
Храната трябва да е на първо място в списъка с начини за измъкване на котки изпод колите, просто защото те обичат ядат. Този метод е особено полезен при работа с бездомни животни. Никога не се знае кога бездомната коткасе е хранила последно. Ако намерите улична котка под колата си, един от най-бързите начини да я измъкнете е с храна. За съжаление, ако котката е силно уплашена, дори храната може да не подейства. Що се отнася до вашата домашна котка, добре нахранено коте може да не е гладно, но използването на лакомства ще ви помогне да го подканите. Повечето котки обичат билката коча трева. Ако не можете да накарате котка да напусне безопасността на долната част на колата ви, малко от нея може да свърши работа. Имайте предвид, че не всяка котка реагира на кочата трева.
Въпреки че е сладко да гледаме как котка си играе с мишки-играчки и пера на пръчки, в съзнанието им те атакуват плячка. Да, дори опитомените котки имат стремеж към плячка като техните предци. Те просто нямат възможност да действат толкова често. Ако вашето коте или квартална котка е под колата, активирането на този инстинкт може да я накара да се раздвижи. Използвайте играчка тип примамка, която можете да разклащате или мърдате. Нека котето види играчката и надеждите са, че това ще го примами да действа.
Ако не помага и котката все още е под колата ви, като последен опит може да се наложи да я изплашите отдолу. Въпреки че има няколко начина да направите това, като например силни звуци и предмети, безопасността на котката трябва да е най-важното нещо. Последното нещо, което искате, е вашата котка или която и да е друга да се втурне в трафика или да се нарани по някакъв друг начин. Вдигнете шум, така че да провокирате мяукащия приятел да избяга. За съжаление, това не е най-добрият метод, но ако нищо друго не помага си заслужава да опитате.
Не всички от тези мерки са идеални за котката и лесно могат да причинят повече стрес. Ако откриете домашната си котка или бездомна под колата, започнете бавно. Опитайте се да измъкнете котката, като използвате някои от методите, споменати по-горе. Ако това не помогне, може да се наложи да използвате по-драстични мерки, за да сте сигурни, че котката няма да бъде наранена, когато автомобилът тръгне.



Коментари