Ако искате да опитате вертикално градинарство струва си да започнете с кратък преглед на това как да го изградите и от какво. Има огромно разнообразие и всеки градинар може да измисли нещо свое.
Най-популярни, може би, са всички видове "рафтове" и структури, които приличат на детска пирамида. За създаването им използват стари автомобилни гуми с различни диаметри, обикновени дъски, метални ленти, готови кутии, или бордюрна лента - кой каквото има под ръка.
Пирамидалните лехи, изработени от различни материали, са популярни сред градинарите.
Вертикална леха може да бъде направена едностранно, близо до стената или оградата, а може да бъде и двустранна. Такива конструкции често се използват за засаждане на ягоди, но са подходящи и например за подправки.
За същата цел се използват стари бъчви или тръби с голям диаметър, след пробиване на дупки в тях в кръг, както и насипни торби от плътен черен полиетилен. В центъра на такава леха със сигурност има устройство за поливане на засадените растения.
Между другото, найлоновите торбички могат да се използват още по-оригинално - например, като ги закрепите към грозна ограда, изработена от метална мрежа и засадите растения в получените "джобове". А ако искате да засадите нещо по-сериозно, подходящи са вертикалните джобове, изработени от черен спанбонд, брезент, чул или друг подходящ материал, който виси на стена или ограда.
И дори ако в такива "мини лехи" има място само за салати и билки, необичайната фитостена със сигурност ще украси пейзажа на вилата. Точно като оригиналните конструкции, които могат да се изграждят от водосточни тръби и улуци.
А на солидна ограда можете да отглеждате зеленчуци във висящи сандъчета или... пластмасови бутилки.
Отлични компактни вертикални лехи стават и от стари палети, които са боядисани (или просто обработени със защитно съединение, така че дървото да не изгние), зашити отвътре с плат (чул, нетъкан покривен материал, всеки плътен плат ще свърши работа), за да предотвратите разливането на почвата. Такава леха може да се постави и на терасата и дори на балкона.
Плюсове
- Декоративност
Кокетно направената вертикална структура с растения винаги е привлекателна, перфектно украсява градината и се превръща в акцент. И както показват примерите, има безкрайни възможности за дизайн.
- Спестяване на място
Ако няма достатъчно земя, но искате да засадите много, вертикалните лехи са много полезни - в крайна сметка използваната площ е минимална, а самата конструкция може да бъде поставена навсякъде: по стените на къща, плевня или лятна кухня, близо до или на ограда и т.н.
- Минимална обработка на почвата
Всъщност тук няма какво да се копае, просто няма място за плевели; Остава само да се изгради градинско легло и да се засадят растенията.
- Мобилност
Много от тези структури са лесни за преместване. Има модулни варианти, които могат да се комбинират допълват и пренареждат по ваш вкус.
Минуси
- Липса на влага
Както всеки контейнер, вертикалните лехи изискват често поливане. Почвата тук изсъхва много по-бързо, отколкото в обикновената градина, а в горещо време растенията могат да страдат много повече.
- Ограничен обем на почвата
Повечето дизайни на вертикални легла са със сравнително малки контейнери. Следователно те не са подходящи за всички видове растения, а засадените ще изискват допълнително подхранване.
- Замръзване на почвата през зимата
Проблемно е да се отглеждат многогодишни култури в такива лехи: при тежки зими замръзването ще унищожи кореновата система, тъй като почвата ще замръзне. Това трябва да се вземе предвид при избора на дизайн на лехите - например за ягоди.
Решенията
Недостатъците на вертикалните лехи могат да бъдат намалени, но е малко вероятно да се отървете напълно от тях. Причината за тях са дизайнерските характеристики.
Така че следното ще помогне за намаляване на дефицита на влага:
- Хидрогелът може да ви помогне за намаляване на дефицита на влага. Това е специален полимер, който се добавя към почвата при засаждане. Той е в състояние да натрупва влага (гранулите набъбват), а след това корените на растенията вземат вода от тях, ако е необходимо.
- Системите за капково напояване са скъпи, но ефективни и разходите могат да бъдат намалени, ако сглобите всичко сами, вместо да купувате готова система.
- Пазарът предлага широка гама от различни устройства за автоматизирано поливане, които ще направят грижата за вертикалната градина много по-лесна.
- Ограничените количества почва няма да са проблем, ако отглеждате зеленчуци или култури, които не са особено взискателни към храненето и имат компактна коренова система. Но все пак ще трябва да ги храните по-често от събратята им, растящи в традиционна градина.
- Зимните неприятности няма да ви засегнат, ако възнамерявате да отглеждате едногодишни зеленчуци и билки във вертикални лехи. За ягоди и многогодишни билки са подходящи ниски конструкции с голям обем почва (под формата на рафтове или пирамиди), въпреки че те могат да пострадат през зими с малко сняг.
- Но не всяка култура е подходяща за вертикалното градинарство. Например трудно е да се отглеждат зеле или домати в такива структури.
Всеки, който сади зеле, знае от колко вода и хранителни вещества се нуждае, които просто не могат да бъдат осигурени в малък висящ контейнер.
Не е сигурно, че и ягодите ще се чувстват добре в такива лехи (освен може би пирамиди с достатъчен обем почва и добре обмислена напоителна система).








Коментари