Расте броят на хората, които целогодишно живеят в селата – не само пенсионери, но и млади хора, които работят от вкъщи. Много от тях вече отглеждат зайци – добър избор за качествено месо за семейството, и то целогодишно, особено през есента и зимата.

Започваме с отглеждане на зайци от различен пол

преди чифтосване: заедно или поотделно?

При отглеждане в едно и също заграждение този проблем не възниква, тъй като в този случай зайците от двата пола са заедно и се размножават неконтролируемо. В същото време са чести случаите на инбридинг (тясно родствено кръстосване), което се отразява негативно и води до израждане. Отглеждането в клетките е по-популярно и приемливо за двора. При него всяко животно се отглежда в отделна клетка. Често има ситуация, когато две животни трябва да бъдат поставени в клетка. „Младежите” до 3 месеца могат да се държат заедно, но след това трябва да бъдат заселени в отделни клетки. Ако няма достатъчно място, тогава 2 женски могат да бъдат поставени в една клетка, най-добре - две сестри или майка и дъщеря. Допустимо е отглеждането на женска и кастриран мъжки заедно. В тези случаи обаче животните може и да не се разбират помежду си.

Важно! Недопустимо е да се държат заедно полово зрели женски и мъжки, тъй като те ще се размножават неконтролируемо. Мъжкият ще бъде източник на безпокойство за бременната женска и ще стане опасен за собственото си потомство. Неуспешен вариант би бил и вариантът двама мъжки заедно, защото дори да са кастрирани, ще решат нещата помежду си по „мъжки” и ще се бият за територия. Затова най-добрият вариант е отделно отглеждане.

И още нещо: Допуснатите за разплод индивиди трябва да имат нормално тегло, здрав външен вид, изразени породни характеристики и да не са близки роднини. Половите им органи трябва да бъдат прегледани - да са развити, без обрив или други признаци на заболяване.

Пубертетът: Зайците узряват за размножаване много бързо. Те достигат полова зрялост на 3-3,5 месеца, но при големите породи това става малко по-късно - към 4-5 месеца. Мъжките и женските от една и съща порода започват да стават полово зрели приблизително по едно и също време, но не им е „позволено” да се чифтосват веднага. Трябва им време за по-пълно физиологично съзряване, така че потомството, получено от тях, да е здраво.

Женските се допускат до размножаване след първото линеене, а мъжките по-късно - след второто.

Обикновено по това време зайкините са на 5 месеца, а мъжките са на 6–8 месеца. Характеристиките на породата също влияят на това колко месеца могат да се чифтосват.

Внимание! Колкото по-малко е животното, толкова по-рано е първото чифтосване. Зайци от малки декоративни породи могат да се заплождат още на 4 месеца.

Ето и ориентировъчно чифтосване при различните породи:

  • Новозеландски бял, Калифорнийски - от 4-5 месеца;
  • Черно-кафява порода, Бяла, Чинчила - от 5-6 месеца;
  • порода Фландрия и немски Стрингер - от 6-7 месеца.

Други особености при избор за съешаване: Избират се зайци 1,5-2 месеца по-възрастни от препоръчителната брачна възраст. Женските от големи породи трябва да тежат най-малко 3,5 кг към момента на чифтосване, а средните породи - най-малко 2,5 кг.

Кога да чифтосате женска с мъжки

За ефективно чифтосване женската трябва да е в състояние на сексуален „лов”, в противен случай тя няма да позволи да бъде покрита от мъжкия. Еструсът при зряла зайкиня продължава 3-5 дни и се повтаря през лятото след 5-7 дни. В студения период еструсът настъпва по-късно - след 8-9 дни. Понякога женската упорито не позволява да бъде покрита от мъжкия, дори при многократно чифтосване. Тогава трябва да й смените мъжкия.

Признаците на еструс при женските:

  • животното се държи неспокойно, често се наблюдава агресивно поведение;
  • загуба на апетит;
  • гениталиите се увеличават и придобиват по-наситен ярко розов цвят. С такива признаци женската е „готова” за заплождане.

За чифтосването избирайте най-топлия период на деня. През лятото двойките се събират, когато температурата спадне (сутрин или вечер), а през късна есен и зимата - през най-топлия период на деня.

  • При добър избор на партньор един мъжки, за един ден, може да покрие 4 пъти - две женски по 2 пъти. След 3 дни чифтосване, той трябва да бъде оставен да си почине. Обикновено 5-6 женски се приписват на начинаещ мъжки, след което броят им се увеличава до 8-12 индивида.

Внимание! Есенните месеци - октомври и ноември - се смятат за неблагоприятни периоди за успешно зачеване. След това нещата се нормализират.

Бременната зайкиня трябва да бъде поставена в отделна просторна клетка, чиито размери позволяват настаняването на 6 възрастни, тъй като след раждането женската ще бъде там с потомството си, докато малките не бъдат отбити от нея. Оборудването на гнездото трябва да се направи през първите дни след зачеването, защото по-късно ще бъде стресиращо за нея. Клетката трябва да е на тихо място, където майката няма да бъде безпокоена.

Задачите на стопанина: Няколко дни преди очакваното раждане е необходимо да дезинфекцирате клетката и съдовете, както и да поставите кутия от картон или дърво с вход, който ще играе ролята на гнездо. На дъното му трябва да се постави слама. През лятото клетката трябва да е на сянка. Но през зимата е необходимо да се вземат мерки за затопляне на клетката с потомството - покрийте страните и горната част с пяна, изсипете по-дебел слой слама на дъното. По всяко време на годината трябва да има добра вентилация. Температурата на околната среда не трябва да бъде по-висока от +30°C или по-ниска от -6°C. Добре е температурата да е в рамките на от +1 до +22°C. Осветлението трябва да е най-малко 12 часа на ден. Да не се допуска влага. Бременни и кърмещи зайкини винаги трябва да бъдат снабдени с чиста вода. Диетата трябва да включва зеленчуци, зърнени храни и прясна трева (или сено). Трябва да се дават и месокостно брашно, рибено масло и витамини. Не прехранвайте и не подхранвайте животните - храненето трябва да бъде според препоръчителните норми за бременни животни.

Колко дълго зайците носят потомство: Бременността при зайци може да продължи 28-35 дни.

Продължителността на бременността зависи от размера на котилото. Ако зайците са малко, тогава отнема повече време - 32-35 дни. При носене на многобройни потомци (около 10 или повече), периодът на бременност се намалява до 28–29 дни.

Колко зайчета се раждат: Броят на зайците зависи от особеностите на породата. Средният брой на родените зайци от стопанско значими породи е 7-8 бр. Има, разбира се, и рекорди от 16–19 заека.

Грижа за потомството: На възраст 25-28 дни зайчетата трябва да бъдат ваксинирани, за да се запази потомството.

По отношение на храненето, докато женската храни бебетата си с мляко, няма да има усложнения от ваксинациите. След раждането зайчетата се хранят само с млякото на майката в продължение на 14–20 дни. След 21 дни бебетата започват да опитват други храни. Но експертите-зайцевъди препоръчват да ги отбиете от майката не по-рано от 1 месец. По това време малките губят млечните си зъби и им растат постоянните, а телесното им тегло нараства 10 пъти.

Трябва да се отбележи, че зайчетата трябва да се отделят от майката в зависимост от техниката на отглеждане: Когато използвате заек за производство на потомство 8-9 пъти през годината, женската се запложда на 29-30-ия ден, веднага щом малките започнат да се хранят. А когато се използва заек за създаване на потомство 7 пъти в годината, бебетата се отделят от майка си на 34-36 дни. Най-често срещаният метод, който ви позволява да запазите здравето на женската по-дълго, както и да имате по-здраво поколение, е да използвате женската за производство на потомство 5 пъти годишно. В този случай бебетата са близо до майката в продължение на 43-45 дни. През това време зайчетата ще станат по-силни.

Важно! При прилагане на метода на бройлерите, когато зайците се отглеждат за месо, бебетата се оставят с майка си до 60 дни, след което им се дава питателна храна за бързо наддаване на тегло.

Възможно ли е кастриране на зайци?

Мъжките, които не са избрани за разплод, се кастрират, за да се получи 35% наддаване на тегло и да се запази качеството на кожата. Процесът на кастрация се извършва при достигане на 3,5-4 месеца, когато настъпва пубертетът и тестисите от коремната кухина се преместват в скротума.

Храненето: На всяко зайче след отбиване от майката се дават 20 мл мляко. За по-добра работа на червата във водата се добавя витамин В в съотношение 100 мл на 2 литра. Препоръчително е освен сено да се дават и растения като цикория, жълт кантарион и лайка, тъй като те укрепват имунната система на бебетата.

Дневният прием на храна:

  • след 45-60 дни се дава 100 г храна на 1 индивид;
  • на 61-90 дни - 100-150 г;
  • при навършване на възраст 90-120 дни - 200 г. Храната се дава 4-5 пъти на ден в малки количества. Слабите зайци се хранят обилно.

Колко често се размножават зайците: От една женска могат да се получат до 9 раждания годишно, но това силно изтощава тялото. След раждането тя се нуждае от време, за да може тялото й да се възстанови и да бъде напълно готово за ново възпроизвеждане на потомство.
Внимание! По принцип такава почивка продължава около 70 дни. През този период женските трябва да са в отделни клетки. В производствени мащаби женската се използва 1 година, но при отглеждане на заек с отлични показатели и характеристики - до 3 години. В този случай женската се третира по-внимателно и получава средно 5 потомства годишно.

08-1 без текст

08-2 без текст